ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
22 вересня 2015 року м. Київ К/800/24165/15
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Леонтович К.Г.,
суддів: Зайця В.С., Калашнікової О.В.,
секретаря Коцюрби В.М.,
за участю представника Державної служби геології та надр України - Пилипенко Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 814/3530/14 за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" про припинення права користування надрами, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2014 року Державна служба геології та надр України звернулася в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське", в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами перевірки відповідача встановлений ряд порушень, які не усунуті у встановлені строки, у зв'язку з чим дія дозволу зупинена з наданням строку на виправлення недоліків. Невиконання відповідачем вказаних вимог та нездійснення видобутку корисних копалин більше двох років стало підставою для звернення до суду з позовом про припинення права користування надрами.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року, позов задоволений. Припинене товариству з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 09.10.2007 р.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу Державна служба геології та надр України просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ "Новоантонівське" отриманий спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року, з метою видобування гранітів, гнейсів Ново-Антонівського родовища з терміном дії на 20 років та укладена угода про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу.
Чорноморською територіальною інспекцією державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр проведена планова перевірка господарської діяльності відповідача, за результатами якої складений акт перевірки № 198-С від 05-06 жовтня 2009 року.
В ході перевірки встановлені наступні порушення товариством: п. 1 умов користування надрами, а саме: не поданий робочий проект з розділом ОВНС на державну екологічну експертизу; не отриманий дозвіл на спецводокористування для відведення кар'єрних вод у струмок Сагайдак; п. 4 умов користування надрами, передбачених дозволом: не здана щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України", згідно форми 5-гр; умови користування надрами, що передбачені ст.4 (п.4.1.1) угоди користування надрами, а саме: не розроблений технічний проект освоєння ділянки надр з урахуванням вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства, погодження проекту в установленому порядку, а також не проведена державна екологічна експертиза та державна експертиза промислової безпеки й охорони надр після 10 місяців від дня реєстрації дозволу; не оформлений відвід земельної ділянки в кінцевих межах і земельні права користувача надр, після затвердження технічного проекту розробки ліцензійної ділянки й оформлення гірничого відводу; не розпочаті роботи після 12 місяців від дня реєстрації дозволу; не виконана програма робіт ТОВ "Новоантонівське" по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів у частині термінів виконання.
У зв'язку з виявленими порушеннями державна організація "Чорноморська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" листом від 1 грудня 2009 року № 440-О винесла на розгляд Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування питання щодо зупинки дії спеціального дозволу ТОВ "Новоантонівське" № 4419 від 9 жовтня 2007 року.
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України наказом від 30 грудня 2009 року № 719 за результатами розгляду звернення зупинило дію спеціального дозволу.
На засіданні Робочої групи Державної служби геології та надр України (протокол № 13-12 від 22.06.2012 року) прийняте рішення поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року на видобування гранітів, гнейсів Ново-Антонівського родовища за умови надання позитивного висновку спеціалізованого державного геологічного підприємства, установи, організації відповідно до пункту 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (615-2011-п)
.
Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр проведена перевірка дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин товариством, за результатами якої складений акт № 205/4419 від 12 листопада 2013 року, яким встановлені порушення, відносно невиконання угоди про умови користування надрами від 23 жовтня 2007 року, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу № 4419 від 9 жовтня 2007 року та програми робіт до неї, а саме: початок робіт не пізніше ніж 12 місяців від дня реєстрації дозволу; початкове видобування граніту 50,0 тис. м3 - у другому кварталі 2008 року.
У зв'язку з виявленими порушеннями контролюючим органом складений припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, в якому відповідачу наданий строк до 14 лютого 2014 року для усунення виявлених порушень.
Листом від 12 лютого 2014 року ТОВ "Новоантонівське" повідомило позивача про часткове усунення порушень.
Наказом позивача від 10 липня 2014 року № 221 для ТОВ "Новоантонівське" наданий час для усунення порушень законодавства про надра - терміном 10 календарних днів з моменту відправлення повідомлення. Листом від 25 липня 2014 року відповідач повідомлений про необхідність надання пояснень щодо причин припинення робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки та попереджено про ініціювання припинення права користування надрами в судовому порядку.
Не отримавши у встановлений строк запитувану інформацію, позивач звернувся до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачем не усунуті виявлені контролюючим органом порушення та без поважних причин протягом двох років не розпочате користування надрами, а тому спеціальний дозвіл на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року підлягає анулюванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до положень ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.
Згідно пп.1 п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (615-2011-п)
, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у справі є анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року, що наданий ТОВ "Новоантонівське" для видобування гранітів та гнейсів Ново-Антонівського родовища терміном на 20 років.
З матеріалів справи вбачається, що при отриманні зазначеного дозволу сторонами підписана Угода про умови користування надрами та узгоджена програма робіт ТОВ "Новоантонівське" по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів, з якої вбачається, що початок видобування граніту запланований на ІІ квартал 2008 року, а вихід на проектну потужність - на І квартал 2009 року.
Відповідачем на адресу Міністерства охорони навколишнього природно середовища України направлені листи № 5 від 9 грудня 2009 року та № 9 від 15 вересня 2010 року з проханням узгодити зміну термінів виконання Програми робіт по розробці Ново-антонівського родовищ гранітів, а саме: початок видобування граніту - ІV квартал 2011 року, вихід на проектну потужність кар'єру - ІІ квартал 2012 року.
Станом на час проведення перевірки дотримання товариством вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин 12 листопада 2013 року та на момент подання адміністративного позову про анулювання спеціального дозволу 20 листопада 2014 року, відповідачем не розпочаті роботи з видобування корисних копалин.
З вищевикладених норм вбачається, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку у разі якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.
Посилання відповідача на поважність порушення строків, що обумовленні програмою робіт, у зв'язку з відсутністю коштів та необхідністю проведення великого обсягу робіт для початку видобування корисних копалин є безпідставними, так як наявність коштів у товариства є запорукою виконання умов Угоди про користування надрами та Програми робіт по розробці Ново-Антонівського родовища гранітів, згідно якої товариство зобов'язане розпочати роботи з видобування корисних копалин у встановленні строки.
Суди вірно зазначили, що товариством з моменту отримання спеціального дозволу на видобування гранітів та гнейсів Ново-Антонівського родовища у жовтні 2007 року та на момент подання адміністративного позову про припинення дозволу у листопаді 2014 року, без поважних причин, протягом тривалого часу не розпочате користування надрами, у встановлені угодою терміни, а тому зазначений дозвіл підлягає анулювання, через порушення особливих умов такого дозволу та норм чинного законодавства.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4419 від 9 жовтня 2007 року.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Новоантонівське" залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.