РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
З В Е Р Н Е Н Н Я
11.01.2010 N 12рсу-9/10
Голові
Верховної Ради України
Литвину В.М.
Шановний Володимире Михайловичу!
За дорученням Ради суддів звертаюся до вас з проханням сприяти невідкладному законодавчому врегулюванню питання призначення суддів на посади голів судів, їх заступників та звільнення з цих посад.
Рішенням Конституційного Суду від 16.05.2007 N 1-рп/2007 (v001p710-07) визнано таким, що не відповідає Конституції (254к/96-ВР) (є неконституційним), положення ч. 5 ст. 20 Закону "Про судоустрій України" (3018-14) , відповідно до якого голова суду, заступник голови суду призначаються на посаду та звільняються з посади Президентом.
У зв'язку із цим склалася ситуація, за якої ч. 5 ст. 20 Закону "Про судоустрій України" (3018-14) (в частині, конституційність якої не поставлена під сумнів Конституційним Судом) установлено лише порядок і суб'єктів ініціювання питання про призначення та звільнення голови суду, його заступника, внесення подання та надання рекомендації щодо їх призначення та звільнення і прямо не передбачено суб'єкта, який призначає суддів на посади голови, заступника голови суду та звільняє з таких посад (крім адміністративних посад у Верховному Суді). Конституцією (254к/96-ВР) Президент, Верховна Рада, Вища рада юстиції, інші органи державної влади та їх посадові особи не наділені повноваженнями щодо призначення судді на адміністративну посаду та звільнення його з такої посади.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції (254к/96-ВР) органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами.
Рада суддів 31.05.2007 прийняла рішення N 50 (n0005414-07) "Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад", яким вирішила тимчасово (до врегулювання вказаного питання в законодавчому порядку) призначати суддів на посади голів, заступників голів судів загальної юрисдикції та звільняти з таких посад (крім адміністративних посад у Верховному Суді).
Вказане рішення РСУ N 50 (n0005414-07) було обговорено і підтримано суддями. 26.06.2007 це рішення з'їздом суддів визнано таким, що базується на положеннях Конституції (254к/96-ВР) та законів, правових принципах організації діяльності судів та здійснення суддівського самоврядування.
Рішення РСУ N 50 (n0005414-07) було своєчасним і дозволило запобігти дезорганізації судової системи, не допустити порушення прав і свобод людини та інших негативних наслідків. За два роки шість місяців відповідно до встановленого порядку на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції було призначено близько тисячі суддів, що дозволило забезпечити належний рівень організації діяльності судів, запобігти посиленню залежності судів та суддів від інших державних органів і посадових осіб, не допустити непроцесуального втручання в їхню діяльність зі здійснення правосуддя.
Зазначеним Рішенням КС (v001p710-07) було рекомендовано Верховній Раді в законодавчому порядку невідкладно врегулювати питання про призначення судді на посаду голови, заступника голови суду та звільнення його з цієї посади. Однак дотепер Верховна Рада відповідного закону не прийняла.
22.10.2009 Верховна Рада прийняла постанову "Про прийняття за основу проекту закону "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій України" щодо адміністративних посад у судах" ( N 1122-1П (1668-17) ) . Парламент у цілому сприйняв концепцію призначення суддів на посади голів, заступників голів судів та звільнення їх із цих посад, напрацьовану Радою суддів, що було схвально сприйнято суддівською спільнотою. Однак до другого читання проект підготовлено не було.
Невиконання Верховною Радою протягом двох років семи місяців Рішення КС від 16.05.2007 (v001p710-07) частково компенсовувалося вимушеним тимчасовим механізмом призначення суддів на адміністративні посади відповідно до рішення РСУ N 50 (n0005414-07) та рішення VIII (n0002415-07) , позачергового, з'їзду суддів.
Проте Рішенням КС у справі за конституційним поданням 51 народного депутата щодо офіційного тлумачення положень ст. ст. 102, 103, 116 Закону "Про судоустрій України" (справа про призначення суддів на адміністративні посади) від 22.12.2009 N 34-рп/2009 (v034p710-09) визнано, що положення п. 4 ч. 5 ст. 116 Закону "Про судоустрій України" від 07.02.2002 N 3018-III (3018-14) , згідно з яким Рада суддів вирішує питання щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах у випадках і порядку, передбачених цим Законом (3018-14) , у системному зв'язку з положенням його першого речення ч. 5 ст. 20 треба розуміти так, що Рада суддів повноважна давати рекомендації стосовно такого призначення тому органу (посадовій особі), який законом наділений цими повноваженнями.
Конституційний Суд також відзначив, що оскільки рекомендація Верховній Раді, викладена у Рішенні КС N 1-рп/2007 (v001p710-07) у справі про звільнення судді з адміністративної посади, щодо необхідності в законодавчому порядку врегулювати питання призначення судді на посаду голови суду, заступника голови суду та звільнення його з цієї посади не виконана, це призвело до правової невизначеності (прогалини в законі).
Виходячи з цього, Конституційний Суд згідно з ч. 2 ст. 70 Закону "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) зобов'язав Верховну Раду невідкладно виконати Рішення КС N 1-рп/2007 (v001p710-07) щодо законодавчого врегулювання питання про призначення судді на посаду голови суду, заступника голови суду та звільнення його з цієї посади.
Зважаючи на вказане Рішення КС (v001p710-07) , Рада суддів 25.12.2009 припинила практику призначення суддів на посади голів, заступників голів судів та звільнення їх із цих посад.
Однак правова невизначеність з питанням щодо суб'єкта, повноважного призначати суддю на посаду голови суду, заступника голови суду та звільняти його з цієї посади, не може тривати довго. На кінець 2009 року закінчилися повноваження майже 80 голів та заступників голів судів, у кількох судах закінчилися повноваження і в голів судів, і в їх заступників; у окремих судах почалася практика покладення на суддів адміністративних обов'язків у різні, не встановлені законом, способи. У 2010 році кількість вакантних посад голів судів і їх заступників буде невпинно збільшуватися. Все це може призвести до непередбачуваних і вкрай негативних наслідків як для діяльності судової системи, так і для організації державної влади в цілому.
Рада суддів закликає вас особисто докласти зусиль до виконання рішень КС від 16.05.2007 (v001p710-07) та 22.12.2009 (v034p710-09) і невідкладного законодавчого врегулювання питання про призначення суддів на адміністративні посади та звільнення з цих посад.
З повагою,
Голова Ради суддів України
П.Пилипчук