ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
05 березня 2015 року м. Київ
справа № 800/72/15
|
Суддя Вищого адміністративного суду України Стародуб О.П., вирішуючи питання відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України, -
в с т а н о в и в:
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 27.08.2014р. №692/2014 "Про ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг" (692/2014)
.
В обгрунтування позовних вимог посилається на порушення зазначеним Указом його прав споживача послуг з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення.
Також посилається на те, що, видаючи зазначений Указ, Президент України вийшов за межі своїх повноважень, передбачених статтею 106 Конституції України, серед яких відсутні повноваження щодо ліквідації Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг
Перевіривши відповідність позовної заяви вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією (254к/96-ВР)
чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом (2747-15)
, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Із змісту позовної заяви вбачається, щто позивач оскаржує Указ Президента України, яким ліквідовано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, створено комісію з її ліквідації, визнано такими, що втратили чинність інші Укази Президента України та зобов'язано Кабінет Міністрів України до вчинення певних дій. Такий правовий акт породжує права й обов'язки тільки того суб'єкта (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), якому його адресовано.
Таким чином, відсутність у будь-кого, в тому числі і позивача, прав чи обов'язків у зв'язку із оскарженим Указом не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення з даним адміністративним позовом.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03.02.2015р. №21-617а14.
Крім того, в обгрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення оскаржуваним Указом його прав споживача, однак такі правовідносини носять приватно-правовий, цивільний характер, захист таких прав здійснюється в порядку цивільного судочинства, що виключає можливість розгляду таких вимог в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 6, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,-
у х в а л и в :
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України відмовити.
Ухвала підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку та строки, визначені статтями 237- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.