ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2014 року м. Київ справа № 800/390/14
     Колегія суддів Вищого адміністративного суду України 
в складі:
                             Амєліна С.Є. - головуючого,
                             Білуги С.В.,
                             Кобилянського М.Г.,
                             Кочана В.М.,
                             Юрченка В.В.,
секретар судового засідання  Мороз Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комуністичної партії України до Президента України про визнання незаконним Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011 (401/2011) ,
в с т а н о в и л а :
04 вересня 2014 року Комуністична партія України звернулася в суд з вказаним адміністративним позовом й зазначала, що Указом Президента України від 06 квітня 2011 року затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України. 02 березня 2014 року набрав чинності Закон України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України" (742-18) , відповідно до якого повноваження Президента України щодо утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади перейшли до Кабінету Міністрів України.
Постановою №219 від 2 липня 2014 року (219-2014-п) Кабінет Міністрів України затвердив Положення про Державну реєстраційну службу України і, як зазначає позивач, на даний час діють два положення про Державну реєстраційну службу України, затверджені різними державними органами - Президентом України та Кабінетом Міністрів України.
Посилаючись на те, що з 02 березня 2014 року затвердження положень про міністерства та інші центральні органи виконавчої влади належить виключно до повноважень Кабінету Міністрів України, Положення про Державну реєстраційну службу України, затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 401 (401/2011) підлягає скасуванню як таке, що суперечить вимогам пункту 6 частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та частини третьої статті 3 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
Порушення своїх прав позивач вбачає в тому, що 08 липня 2014 року Міністерство юстиції України та Державна реєстраційна служба України звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Комуністичної партії України про заборону її діяльності. Обґрунтовуючи позовні вимоги Державна реєстраційна служба України посилалась на свої повноваження, встановлені Положенням про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 401/2011 (401/2011) .
Позивач вважає, що зазначений нормативний акт порушує його права, оскільки саме від наявності або відсутності передбачених вказаним Положенням повноважень Служби залежить її можливість звертатись до суду з позовом про заборону діяльності Комуністичної партії України.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили визнати незаконним Положення про Державну реєстраційну службу України, затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011 (401/2011) .
Відповідач у судове засідання на з'явився.
Заслухавши пояснення представників позивача та дослідивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на нас-тупне.
Указом Президента України від 09 грудня 2010 року №1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (1085/2010) утворено Державну реєстраційну службу України, на яку покладено функції з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у сфері реєстрації релігійних організацій, а також функції Міністерства юстиції України з реалізації державної політики у сфері реєстрації, а Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011 (401/2011) затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України.
Як зазначив позивач, посилаючись на вказаний нормативно-правовий акт, 08 липня 2014 року Державна реєстраційна служба України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про заборону політичної партії, тоді як на вказаний час діяльність Державної реєстраційної служби України регламентована Положенням про Державну реєстраційну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року №219 (219-2014-п) , що впливає на адміністративну процесуальну правосуб'єктність зазначеної служби.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначені процесуальні дії при відкритті провадження в адміністративній справі, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Тобто в даній справі Комуністична партія України вирішує процесуальне питання, яке повинно бути розглянуто в іншій адміністративній справі, провадження по якій відкрито Окружним адміністративним судом міста Києва.
Законом України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України" від 21 лютого 2014 року (742-18) повноваження Президента України щодо утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади перейшли до Кабінету Міністрів України, який, постановою від 2 липня 2014 року №219 затвердив Положення про Державну реєстраційну службу України. Проте, Указ Президента України від 06 квітня 2011 року №401/201 (401/2011) Про затвердження Положення про Державну реєстраційну службу України було видано у межах компетенції, в судовому засіданні не встановлено, що Положення порушує права позивача, тому підстав визнавати його незаконним немає.
На підставі наведеного та керуючись статтями 171-1, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
В позові Комуністичної партії України до Президента України про визнання незаконним Положення про Державну реєстраційну службу України, затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011 (401/2011) відмовити.
Постанова може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
С.Є. Амєлін /підпис/
Судді:
С.В. Білуга /підпис/
В.М. Кочан /підпис/
М.Г. Кобилянський /підпис/
В.В. Юрченко /підпис/