ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
15 травня 2014 року м. Київ
|
справа № 800/278/14
|
Суддя Вищого адміністративного суду України Борисенко І.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання незаконною Постанови Верховної ради України № 800-VII від 27 лютого 2014 року (800-18)
"Про призначення Яценюка А.П. Прем'єр-міністром України",
В С Т А Н О В И В :
06 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України (як суду першої інстанції) з позовом до Верховної Ради України про визнання незаконною Постанови Верховної Ради України № 800-VII від 27 лютого 2014 року (800-18)
"Про призначення Яценюка А.П. Прем'єр-міністром України".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюваний правовий акт є незаконним, як такий, що прийнятий з порушенням частини 1 статті 8 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", з огляду на те, що подання про призначення Яценюка Арсенія Петровича на посаду Прем'єр-міністра України вніс до Верховної Ради України неналежний суб'єкт - протиправно виконуючий обов'язки Президента України Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 12 частини 1 статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить призначення за поданням Президента України Прем'єр-міністра України.
Частиною 2 статті 114 Конституції України встановлено, що Прем'єр-міністр України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України.
Відповідно до пункту 11 статті 205 Закону України "Про регламент Верховної Ради України" рішення про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України оформляється постановою Верховної Ради.
Зі змісту оспорюваної Постанови Верховної Ради України № 800-VII від 27 лютого 2014 року (800-18)
"Про призначення Яценюка А.П. Прем'єр-міністром України" вбачається, що вона прийнята відповідно до пункту 12 частини 1 статті 85 Конституції України та частини 2 статті 114 Конституції України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України правила цієї статті поширюється на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України.
Відповідно до статті 147 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України (254к/96-ВР)
і дає офіційне тлумачення Конституції України (254к/96-ВР)
та законів України.
За змістом статті 150 Конституції України передбачено, що до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України (254к/96-ВР)
(конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
або якщо була порушена встановлена Конституцією України (254к/96-ВР)
процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Відповідно до положень пункту 1 статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Згідно статті 15 Закону України "Про Конституційний Суд України" підставами для прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності правових актів повністю чи в їх окремих частинах є:
- невідповідність Конституції України (254к/96-ВР)
;
- порушення встановленої Конституцією України (254к/96-ВР)
процедури їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності;
- перевищення конституційних повноважень при їх прийнятті.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
З огляду на те, що порядок призначення Прем'єр-міністра України визначений нормами Конституції України (254к/96-ВР)
та доводи позивача про неналежність суб'єкта, яким внесено подання до Верховної ради України про призначення Яценюка Арсенія Петровича на посаду Прем'єр-міністра України, вбачається, що предметом доказування у даному спорі є конституційність прийнятої Верховною Радою України постанови № 800-VII від 27 лютого 2014 року.
Враховуючи усе вищезазначене, дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки розгляд такої справи віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У зв'язку з цим у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 17, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання незаконною Постанови Верховної Ради України № 800-VII від 27 лютого 2014 року (800-18)
"Про призначення Яценюка А.П. Прем'єр-міністром України".
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про його перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано.
Рішення підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Заява про перегляд судового рішення може бути подана не пізніше 10 днів з дня ухвалення судового рішення безпосередньо до Верховного Суду України.