ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2014 року
м. Київ
справа № 800/212/14
     Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді               Швець В.В.
суддів                          Веденяпіна О.А.
                                Єрьоміна А.В.
                                Зайцева М.П.
                                Кравцова О.В.
при секретарі                   Добродуб К.Я.,
за участю:
позивачів                       ОСОБА_4, ОСОБА_5,
                                ОСОБА_6, ОСОБА_7,
представника відповідача        Лаптієва А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Голови Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_4, депутатів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Верховної Ради України про визнання незаконною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2014 року позивачі звернулися до суду з вказаним позовом, в якому просять:
- визнати незаконною та нечинною Постанову Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 1119 (1119-18) в частині «Про призначення позачергових виборів депутатів Долинської сільської ради та Долинського сільського голови (Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області)»;
- скасувати Постанову Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 1119 (1119-18) в частині «Про призначення позачергових виборів депутатів Долинської сільської ради та Долинського сільського голови (Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області)».
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що Верховна Рада України не мала законних підстав для призначення позачергових виборів Долинського сільського голови, у зв'язку з набранням законної сили вироку суду відносно ОСОБА_4, оскільки постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 16 листопада 2012 року ОСОБА_4 звільнено від кримінального покарання, призначеного вироком Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 14 листопада 2011 року за частиною першою статті 364, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України.
Відповідач надав письмові заперечення на позов та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки Верховна Рада України приймаючи спірну постанову, виконувала свої конституційні обов'язки, не вийшла за межі своїх повноважень, передбачених пунктом 30 статті 85 Конституції України.
У судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити в його задоволенні, вказуючи на те, що Верховна Рада України при прийнятті спірної постанови діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Заслухавши пояснення позивачів та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судом встановлено, що на чергових виборах 31 жовтня 2010 року до складу Долинської сільської ради обрано 20 депутатів, а її сільським головою ОСОБА_4
14 листопада 2011 року вироком Хортицького районного суду міста Запоріжжя, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 25 січня 2012 року, ОСОБА_4 засуджено за частиною першою статті 364, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України до двох років позбавлення волі, з іспитовим строком на один рік, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
16 листопада 2012 року постановою Запорізького районного суду Запорізької області ОСОБА_4 звільнено від кримінального покарання, призначеного вироком Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 14 листопада 2011 року за частиною першою статті 364, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України.
6 вересня 2012 року Прокуратурою Запорізької області внесено подання до Долинської сільської ради про виконання законодавчої норми щодо прийняття рішення про припинення повноважень Долинського сільського голови ОСОБА_4, у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду відносно нього.
29 листопада 2012 року вказане подання розглянуто на засіданні п'ятнадцятої сесії Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, однак, питання про припинення повноважень Долинського сільського голови ОСОБА_4 з черги сесії виключено, у зв'язку з його звільненням від кримінальної відповідальності.
28 травня 2013 року Голова Запорізької обласної державної адміністрації Пеклушенко О.М. порушив перед Верховною Радою України клопотання про призначення позачергових виборів Долинської сільської ради та її сільського голови.
Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування 18 вересня 2013 року розглянуто зазначене питання та рекомендовано Верховній Раді України призначити позачергові вибори, зокрема, Долинської сільської ради та її сільського голови.
Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 1119-VII (1119-18) «Про призначення позачергових виборів депутатів Долинської сільської ради та Долинського сільського голови (Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області)» призначено позачергові вибори Долинської сільської ради та Долинського сільського голови на 25 травня 2014 року.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР (280/97-ВР) ) повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Статтею 79 Закону № 280/97-ВР встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього.
При цьому, згідно з пунктом шістнадцятим частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Таким чином, відповідно до пункту першого частини сьомої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт, зокрема, факт набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо сільського, селищного, міського голови.
Як встановлено судом, вироком Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 14 листопада 2011 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 25 січня 2012 року, ОСОБА_4 засуджено за частиною першою статті 364, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України до двох років позбавлення волі, з іспитовим строком на один рік, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
Відповідно до статей 79, 26 Закону № 280/97-ВР вказаний факт є підставою для прийняття Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області рішення про припинення повноважень Долинського сільського голови ОСОБА_4
Проте, Долинська сільська рада не тільки не виконала вказані вимоги Закону № 280/97-ВР (280/97-ВР) , але й рішенням від 29 листопада 2012 року відхилила подання Прокуратури Запорізької області про виконання законодавчої норми щодо прийняття рішення про припинення повноважень Долинського сільського голови ОСОБА_4, у зв'язку з чим останній безпідставно продовжив працювати на посаді сільського голови.
За частиною першою статті 78 Закону № 280/97-ВР повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках:
1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України (254к/96-ВР) , цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання.
За наявності підстав, передбачених частиною першою статті 78 Закону № 280/97-ВР, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради може порушуватись перед Верховною Радою України сільським, селищним, міським головою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.
За наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій сільського, селищного, міського голови незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільського, селищного, міського голови. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільського, селищного, міського голови може порушуватись перед Верховною Радою України відповідною сільською, селищною, міською радою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.
Оскільки Долинська сільська рада фактично ухилилась від вирішення питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови, що відповідно до частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР віднесено до її відання, то Голова Запорізької обласної державної адміністрації Пеклушенко О.М. 28 травня 2013 року порушив перед Верховною Радою України клопотання про призначення позачергових виборів Долинської сільської ради та її сільського голови.
Відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України та частини третьої статті 14 Закону України від 10 липня 2010 року № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Верховна Рада України призначає позачергові вибори сільського, селищного, міського голови у разі дострокового припинення його повноважень, а також в інших випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР) .
Таким чином, за наявності підстав, передбачених статтями 78, 79 Закону № 280/97-ВР Верховна Рада України призначила позачергові вибори як депутатів Долинської сільської ради, так і її сільського голови.
Доводи позивача ОСОБА_4 про відсутність в переліку проектів постанов спірної постанови під час обговорення 15 березня 2014 року на пленарному засіданні Верховної Ради України є безпідставними, оскільки спростовуються відповідним витягом стенограми вказаного пленарного засідання.
Посилання позивачів на відсутність законних підстав для призначення позачергових виборів Долинського сільського голови ОСОБА_4, у зв'язку із звільненням його від кримінального покарання є необґрунтованими, оскільки ґрунтуються на помилковому тлумаченні наведених вище правових норм.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що Верховна Рада України, приймаючи спірну постанову, діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Керуючись статтями 160- 163, 167, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Голови Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_4, депутатів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Верховної Ради України про визнання незаконною та скасування постанови - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано, та підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий суддя
В.В. Швець
Судді:
О.А. Веденяпін
А.В. Єрьомін
М.П. Зайцев