ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" квітня 2015 р. м. Київ К/800/54195/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (головує в судовому засіданні), Головчук С.В., Ліпського Д.В., секретаря Горбатюка В.С.,
за участю: представника позивача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року,
встановив:
У липні 2014 року ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУПФ) про визнання протиправними дій ГУПФ щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 1 квітня 2012 року, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 8 червня 2012 року № 21/3/2-1655/997 з 1 лютого 2014 року.
На обґрунтування позову послався на те, що є військовим пенсіонером і отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ (2262-12) ). Вказує, що має право на перерахунок пенсії з 1 лютого 2014 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 8 червня 2012 року № 21/3/2-1655/997, яка надана до ГУПФ згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 (355-2012-п) "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) " (далі - постанова № 355). Проте, ГУПФ відмовилось провести такий перерахунок через відсутність змін у його грошовому забезпеченні.
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 19 вересня 2014 року позов задоволено: визнано протиправними дії ГУПФ щодо відмови ОСОБА_5 у перерахунку пенсії з 1 квітня 2012 року та зобов'язано його провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 8 червня 2012 року № 21/3/2-1655/997, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, та здійснити відповідно виплати з 1 лютого 2014 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції, а в задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що з 1 січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача за частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після перерахунку його пенсії відповідно до постанови № 355 (355-2012-п) її розмір збільшився б і перевищував 80 % грошового забезпечення ОСОБА_6
У касаційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції, просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши осіб, які з'явились у судове засідання, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФ як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-XII (2262-12) .
11 червня 2012 року ГУПФ отримало довідку Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 8 червня 2012 року № 21/3/2-1655/997 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із постановою № 355 (355-2012-п) , відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 квітня 2012 року за посадою, яку обіймав позивач, становить 4 655,63 грн.
4 лютого 2014 року позивач звернувся до ГУПФ із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки у зв'язку із фактичним збільшенням його грошового забезпечення.
Листом ГУПФ від 26 лютого 2014 року № 4770/12/Д-288 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки за вказаною довідкою йому здійснено підвищення до пенсії з 1 липня 2012 року на 11%, з 1 вересня 2012 року на 23%, з 1 січня 2013 року на 35%, відповідно до постанови № 355 (355-2012-п) .
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, за умовами наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" (1294-2007-п) (далі - постанова № 1294) затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку із змінами у структурі їх грошового забезпечення.
Постановою № 355 (355-2012-п) установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) , у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків (абзац 1 пункту 1).
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) , та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою № 1294 (1294-2007-п) за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (абзац 2 пункту 1).
Пунктом 2 цієї ж постанови відповідні державні органи, в тому числі СБУ, зобов'язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 1 квітня 2012 року.
Отже, в самій постанові № 355 (355-2012-п) йдеться про установлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови № 355 (355-2012-п) , не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно з довідкою СБУ від 8 червня 2012 року грошове забезпечення за аналогічною посадою ОСОБА_5 на 1 квітня 2012 року складає 4655,63 грн, тоді як його пенсію обчислено і підвищено виходячи з грошового забезпечення в сумі 2573,70 грн.
Таке збільшення грошового забезпечення, на думку цього суду, є підставою для задоволення позову і перерахунку пенсії позивача на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ з 1 лютого 2014 року.
Проте з даним висновком погодитися неможливо.
Судами не з'ясовано, коли і які види грошового забезпечення за відповідною посадою були збільшені чи введено нові та яким правовим актом; чи є таке збільшення (введення) окремих видів грошового забезпечення підставою для перерахунку пенсії.
Згідно зі статтею 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
Оскільки неправильне застосування норм процесуального права у справі допущено судами обох інстанцій, то справа направляється на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 19 вересня 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Ліпський Д.В.