ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2015 року м. Київ К/800/4462/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.А.,
розглянула у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Приватного акціонерного товариства "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИЛА:
Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулась до суду з позовом до приватного акціонерного товариства "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) експлуатації розсіювального комплексу, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр, на проммайданчику за адресою: вул. Анрі Барбюса, буд. 1, м. Красний Луч, Луганська область, до коригування діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013 року щодо внесення до нього джерел викидів розсіювального комплексу.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.11.2013 року у позові відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.11.2013 року. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Застосовано заходи реагування до Приватного акціонерного товариства "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" шляхом тимчасової заборони (зупинення) експлуатацію сортувальної установки, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр, на проммайданчику за адресою: вул. Анрі Барбюса, буд. 1, м. Красний Луч, Луганська область, до коригування діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013 року щодо внесення до нього джерел викидів цього об'єкту.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Приватне акціонерне товариство "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області 16.08.2013 року на підставі листа виконавчого комітету Краснолуцької міської ради від 08.08.2013 року № 1/3807, наказу Інспекції від 13.08.2013 року № 453 взято участь у комісійній перевірці дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька".
Перевірка проводилась за зверненнями громадян - мешканців м. Красний Луч щодо порушень вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" при проведенні виробничої діяльності.
Під час перевірки встановлено, що ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" на проммайданчику, що розташований за адресою: вул. Анрі Барбюса, буд. 1, м. Красний Луч, Луганська область, здійснює виробничу діяльність по дробленню та сортуванню вугільної продукції. На проммайданчику (у північно-східному напрямку) встановлений розсіювальний комплекс, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр. Експлуатація розсіювального комплексу пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Джерела викидів розсіювального комплексу не включені до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яку проведено у 2012 році МПП "Фірма Природа". Дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від цих джерел відсутній.
Дані джерела не включені до діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013 року.
У півнично-східному напрямку на промділянці встановлено розсіювальний комплекс в який входить 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр. Паспорт на установку, акт вводу в експлуатацію не надано.
Згідно проекту модернізації фабрикивід 1991 року ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" не має саме такогоджерела викидів, а має сортувальну установку, яка призначена для розсіюваннянизькозольного рядового вугілля (відповідно до п. 3.5.2 модернізації фабрики від 1991року).
Водночас, відповідачем проект модернізації фабрики від 1991 року або будь-яких інших документів на зазначений комплекс не надано представникам ані комісії (при проведенні комісійної перевірки), ані представникам Інспекції (при проведенні позапланової перевірки виконання товариством наданого припису). ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" не заявлено при підписанні актів перевірок факту невірного вказаної назви джерела викидів.
Дане джерело викидів не включене і до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - тому чітку назву установки, яка забруднює атмосферне повітря - розсіювальний комплекс, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр, на момент проведення перевірок неможливо було визначити.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Статтею 35 цього Закону визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" на проммайданчику, що розташований за адресою: вул. Анрі Барбюса, буд. 1, м. Красний Луч, Луганська область, здійснює виробничу діяльність по дробленню та сортуванню вугільної продукції. Діяльність товариства пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На проммайданчику (у північно-східному напрямку) встановлений розсіювальний комплекс, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр. Експлуатація розсіювального комплексу пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Позитивний висновок екологічної експертизи відсутній, що є порушенням ст.ст. 13, 14 Закону України "Про екологічну експертизу". Запуск комплексу проведено 29.07.2013 року, комплекс працює не регулярно.
Джерела викидів розсіювального комплексу не включені до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яку проведено у 2012 році МПП "Фірма Природа". Дані джерела не включені до діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013 року.
Зазначене є порушенням статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", якими передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища; до обов'язків підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, відноситься, крім іншого, здійснення організаційно-господарських, технічних та інших заходів щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вжиття заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснення контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
За результатами перевірки був складений комісійний акт перевірки. Даний акт підписаний генеральним директором ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" Максаєвим В.А. без зауважень та заперечень. Товариство не скористалось своїм правом оскарження комісійного акту перевірки у судовому порядку.
На підставі комісійного акту, який складено за результатами перевірки, ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" був наданий припис від 16.08.2013 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства. Термін виконання припису-до 16.09.2013.
До моменту перевірки Інспекцією виконання припису, жодної інформації стосовно вжиття реальних заходів щодо виконання (чи причин невиконання) п.п. 2, 3, 4 припису (отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи та санітарно-гігієнічної експертизи проекту розсіювального комплексу; включення до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерел викидів розсіювального комплексу; здійснення коригування діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013), товариством до Інспекції не надано.
Підставою проведення позапланової перевірки (перевірки виконання припису) став наказ Інспекції від 11.09.2013 № 524 та направлення на проведення позапланової перевірки від 11.09.2013 № 10/3455.
Інспекцією 19.09.2013 проведена перевірка виконання раніше наданого припису. За результатами перевірки встановлено, що припис, в частині порушення законодавства пре охорону атмосферного повітря, не виконано:
- позитивного висновку державної екологічної експертизи та санітарно-гігієнічної експертизи проекту розсіювального комплексу - не отримано.
- джерела викидів розсіювального комплексу не включені до інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- коригування діючого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013 щодо внесення до нього джерел викидів розсіювального комплексу - не проведено.
Доказів, які б свідчили про проведення будь-яких робіт підприємством на виконання припису (направлення заяв, клопотань до відповідних органів влади, складання відповідних договорів на проведення робіт) Інспекції не надано.
З огляду на положення частини 2 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції обгрунтовано не прийняв до уваги надані на підтвердження вчинення певних заходів спрямованих на виконання приписів, Договір № 141101 від 14.11.2013 року укладений з МПП "Фірма Природа" про інвентаризацію джерел викидів, розробку документів; протокол угоди про договірну ціну за договором № 141101 від 14.11.2013 року; платіжне доручення на оплату виконання цього договору, оголошення у пресі від 09.12.2013 року; звернення до заступника Голови Луганської ОДА від 16.12.2013 року; акт - технічне завдання від 14.11.2013 року.
Зазначені документи були сформовані та поданні вже після прийнятого судового рішення судом першої інстанції, до того ж зазначені документи не спростовують саму суть спірного питання щодо виявлених порушень та можливих правих наслідків.
З урахуванням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) - пункт 5 статті 4 цього закону передбачає, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.92 № 2751-XII (2751-12) . Цей Порядок визначає правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підставами тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.
Підставами тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємств, зокрема, є використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронения, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
У ПАТ "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" наявний Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4411600000-157 від 01.02.2013, але до нього не включене джерело викиду - розсіювальний комплекс, до якого входять: 4 бункери, 1 грохіт та конвеєр. Експлуатація даного розсіювального комплексу пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що шкідливо впливає на навколишнє природне середовище. Підприємство експлуатує даний розсіювальний комплекс без дозвільної документації, в порушення чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що зупинення сортувальної установки за рішенням суду унеможливлює подальше отримання дозволу підприємством з огляду на Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затверджений Постановою КМ України від 13.03.2002 року № 302 (302-2002-п) . Вказаним порядком передбачена обов'язкова інвентаризація видів та обсягів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з проведенням безпосередніх інструментальних вимірів.
Проте, такі посилання колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони не свідчать про відсутність передбачених законом підстав для вжиття заходів реагування.
Крім того, зазначені відповідачем доводи не стосуються предмету доказування у цій справі.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені статей 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька" залишити без задоволення, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: