ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
21.04.2015 р. м. Київ К/800/26423/13
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 4.03.2013 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2013 р. у справі
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим
про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
9.01.2013 р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим (далі Пенсійний фонд), в якому просив визнати відмову в проведені перерахунку пенсії протиправною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі його заяви від 18.10.2012 р. та призначити пенсію в розмірі 2306,22 грн.
Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 4.03.2013 р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2013 р., в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_3 звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та задовольнити позов. При цьому скаржник зазначив, що суди дійшли помилкового висновку про безпідставність позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію за віком службовця органів місцевого самоврядування відповідно до Законів України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14)
та "Про державну службу" (3723-12)
в розмірі 1992,06 грн., а з урахуванням індексу інфляції - 2027,42 грн. з лютого 2011 року. Після розірвання трудового договору ця пенсія була йому призначена з урахуванням посадового окладу в розмірі 941 грн.
18.10.2012 р. позивач звернувся до Пенсійного фонду з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723).
Здійснивши аналіз залучених до справи доказів, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову. При цьому в судових рішеннях наведено мотиви, з яких суди виходили при їх прийнятті, мотиви неврахування доводів позивача та положення закону, яким керувались суди при прийнятті своїх рішень.
Доводи касаційної скарги правильність цих висновків не спростовують та не дають підстав для скасування чи зміни судових рішень.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 4.03.2013 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235- 244 КАС України.
|
Судді
|
А.О. Логвиненко
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз
|