ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2015 року м. Київ К/9991/674/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" до Південної митниці про визнання неправомірними дій відповідача щодо визначення митної вартості товарів згідно з рішенням про визнання митної вартості товарів від 25.10.2010 року № 500000006/2010/51087/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи Пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, визнання недійсними рішення відповідача про визначення митної вартості товарів № 500000006/2010/510871/1 від 25.10.2010 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/0/500613 від 25.10.2010 року,
в с т а н о в и л а:
У березні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Південної митниці про визнання неправомірними дій відповідача щодо визначення митної вартості товарів згідно з рішенням про визнання митної вартості товарів від 25.10.2010 року № 500000006/2010/51087/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи Пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, визнання недійсними рішення відповідача про визначення митної вартості товарів № 500000006/2010/510871/1 від 25.10.2010 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/0/500613 від 25.10.2010 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" було відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" було залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року - без змін.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія", не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" та компанією Товариство з обмеженою відповідальністю "Свисс Арабіан Парфюмс Інд." 26.07.2010 року був укладений контракт № 2, відповідно до якого ТОВ "Свисс Арабіан Парфюмс Інд." виробляє та продає, а ТОВ "Біла парфюмерія" купує товари парфюмерно - косметичного призначення. На виконання умов контракту Товариством з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" було ввезено на митну територію України товар - туалетну воду в скляних пляшечках, на підставі Інвойсу № 019740 від 27.07.2010 року загальною вартістю 32302,32 дол. США .
Для здійснення митного оформлення зазначеного товару, Товариством з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" до Південної митниці була надана декларація митної вартості від 13.10.2010 року № 500050001/2010/013698, в якій позивачем була зазначена ціна договору в іноземній валюті 32302, 32 дол. США, у гривнях 255508,12 грн.
Південною митницею не була прийнята вказана декларація та у графі "для відміток митного органу" було зазначено про необхідність надання додаткових документів для визначення митної вартості за першим методом визначення, а саме:
- договір з третіми особами, що пов'язаний з договором (контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
- рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця;
- рахунки про сплату комісійних, брокерських (посередницьких), пов'язаних з виконанням умов договору (контракту);
- відповідна бухгалтерська документація;
- інформація зовнішньо-торгівельних та біржових організацій про вартість товару та/або сировини;
- рахунок-фактура від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів, або банківські платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури, або довідку підприємства-перевізника, що здійснило перевезення, яка містить реквізити товаротранспортного документа, відомості про маршрут перевезення, розмір плати за надання транспортно-експедиційних послуг та підписи керівника і головного бухгалтера такого підприємства, або калькуляцію транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.
Про необхідність надання додаткових документів декларант був ознайомлений 13.10.2010 року.
Листом від 21.10.2010 року № 21/10/1 Товариством з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" були надані Південній митниці витребувані документи частково, а саме: відповідна бухгалтерська документація на підтвердження передплати за імпортуємий товар, довідка ТППУ про вартість товару згідно з наданої інформації Центру Міжнародної комерційної інформації, що підтверджує заявлену митну вартість товару. Інші документи не були представлені.
Південною митницею було прийнято рішення № 500000006/2010/510871/1 від 25.10.2010 року про визначення митної вартості товарів за методом № 3, за сумою вартості товару за одиницю - 3,6000 дол. США, за загальною сумою 84485,70 дол. США. Підставою прийняття такого рішення стала неможливість визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, у зв'язку з тим, що подані декларантом додаткові документи, унеможливлюють перевірку обчислення митної вартості у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 року № 1766 (1766-2006-п) . У зв'язку з відсутністю інформації щодо вартості ідентичних товарів та за результатом проведеної консультації між митним органом та декларантом, було обрано метод визначення митної вартості № 3 на підставі оформлення аналогічних товарів за ВМД від 27.08.2010 року № 50004001/10/5514 та від 19.10.2010 року № 500060701/10/20082.
На підставі вказаного рішення, Південною митницею була виписана картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/0/500613 від 25.10.2010 року.
Відповідно до статті 1 Митного кодексу України, митна декларація - письмова заява встановленої форми, яка подається митному органу і містить відомості щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, необхідні для їх митного оформлення або переоформлення.
Згідно із статтею 86 Митного кодексу України, митна декларація приймається та реєструється митним органом у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Подання митної декларації повинно супроводжуватися наданням митному органу комерційних супровідних та інших необхідних документів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи.
Відповідно до статті 259 Митного кодексу України, чинного на час виникнення спірних правовідносин (далі Митний кодекс України (4495-17) ), митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є їх ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, обчислена відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно із статтею 262 Митного кодексу України, митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.
Відповідно до статті 266 Митного кодексу України, визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, здійснюється за такими методами: за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); резервного.
Основним є метод визначення митної вартості товарів за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
Якщо митна вартість не може бути визначена за методом 1 згідно з положеннями статті 267 цього Кодексу, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості відповідно до вимог статей 268 і 269 цього Кодексу. У ході таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, відповідно до вимог статей 268 і 269 цього Кодексу за основу може братися або ціна, за якою оцінювані ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному з продавцем покупцю відповідно до вимог статті 271, або обчислена відповідно до вимог статті 272 цього Кодексу вартість товарів.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
Згідно із частиною 4 статті 267 Митного кодексу України, метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартості операції), використовується в разі, якщо:
1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що:
а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні;
б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно);
в) не впливають значною мірою на вартість товару;
2) стосовно продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, що унеможливлюють визначення вартості цих товарів;
3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не може бути зроблено відповідне коригування відповідно до положень частини другої цієї статті.
Згідно із пунктом 7 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 року № 1766 (1766-2006-п) , для підтвердження заявлених відомостей про митну вартість товарів декларант зобов'язаний подати: зовнішньоекономічний договір (контракт) і додатки до нього; рахунок-фактуру (інвойс) або рахунок-проформу; банківські платіжні документи (якщо рахунок сплачено), а також інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; рішення митного органу про визначення митної вартості раніше ввезених ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів, якщо воно прийнято за одним договором (контрактом); пакувальні листи; копію ліцензії на ввезення (вивезення) товарів, імпорт (експорт) яких підлягає ліцензуванню.
Пунктом 11 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, для підтвердження митної вартості товарів на вимогу митного органу декларант зобов'язаний подати додаткові документи. Для підтвердження заявленої декларантом митної вартості оцінюваних товарів можуть подаватися: договір з третіми особами, що пов'язаний з договором (контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця; рахунки про сплату комісійних, брокерських (посередницьких) послуг, пов'язаних з виконанням умов договору (контракту); відповідна бухгалтерська документація; ліцензійний чи авторський договір (контракт); каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) фірми - виробника товару; калькуляція фірми - виробника товару; копія вантажної митної декларації країни відправлення, а в разі, коли в такій країні товар розміщувався в митному режимі, яким не передбачено сплату податків і відповідно до якого товар перебував під митним контролем, - копія вантажної митної декларації, оформленої в попередній експорту митний режим; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; сертифікат про походження товару; відомості про якісні характеристики товару; інформація зовнішньоторговельних та біржових організацій про вартість товару та/або сировини.
Згідно із пунктом 14 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, якщо декларантом не подано в установлений строк додаткові документи або якщо він відмовився від їх подання, митну вартість товарів визначає митний орган на підставі наявних відомостей згідно із законодавством.
Аналіз наведених норм надає підстави для висновку про те, що митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості.
Враховуючи, що декларантом не було надано в установлений термін додаткові документи, необхідні для визначення митної вартості товару за 1-м методом, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про те, щоПівденна митниця приймаючи рішення № 500000006/2010/510871/1 від 25.10.2010 року про визначення митної вартості товарів за 3-м методом, діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біла Парфюмерія" до Південної митниці про визнання неправомірними дій відповідача щодо визначення митної вартості товарів згідно з рішенням про визнання митної вартості товарів від 25.10.2010 року № 500000006/2010/51087/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи Пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, визнання недійсними рішення відповідача про визначення митної вартості товарів № 500000006/2010/510871/1 від 25.10.2010 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/0/500613 від 25.10.2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець А.О. Логвиненко В.Ф. Мороз