ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2015 року м. Київ К/800/38935/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Чернівецької міської ради на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.04.2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014 року у справі за позовом Виконуючого обов'язки прокурора м. Чернівці до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2013року В.о. прокурора м. Чернівці звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.04.2014 року адміністративний позов було задоволено повністю. Визнано протиправним, незаконним та таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, та скасовано п. 5 розділу 2 "Порядку розміщення і функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Чернівців", який затверджений Рішенням 35 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 848 25.04.2013 року, в частині надання дозволу на розміщення тимчасових споруд з торгівлі друкованою продукцією, літніх майданчиків та пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на площах та магістральних вулицях міста в межах червоних ліній вулиць.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014 року апеляційну скаргу Чернівецької міської ради було залишено без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.04.2014 року - без змін.
У касаційній скарзі Чернівецька міська рада, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.04.2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Чернівецької міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що 09.04.2013 року Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було винесено рішення № 176 про погодження проекту рішення міської ради "Про затвердження Порядку розміщення і функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Чернівців".
17.04.2013 року постійною комісією з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики складено експертний висновок щодо відповідності змісту проекту рішення міської ради "Про затвердження Порядку розміщення і функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Чернівців" принципам державної регуляторної політики.
25.04.2013 року Рішенням 35 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 848 було затверджено "Порядок розміщення і функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Чернівців".
Прокуратурою міста Чернівці за наслідками проведеної перевірки на предмет законності прийняття окремих рішень Чернівецькою міською радою встановлено, що пунктом 5 розділу 2 вказаного Порядку встановлено заборону розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на площах та магістральних вулицях міста, в межах в межах червоних ліній вулиць, крім тимчасових споруд з торгівлі друкованою продукцією, літніх майданчиків та пересувних тимчасових споруд, чим допущено порушення вимог статті 18 Закону України "Про автомобільні дороги", статей 18- 20, 67, 71 Земельного кодексу України та вимог інших підзаконних актів з боку Чернівецької міської ради.
Статтями 18- 20 Земельного кодексу України встановлено поділ земель України за основним цільовим призначенням на категорії, однією з яких є - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії повинні використовуватись за цільовим призначенням.
Згідно із статтею 67 Земельного кодексу України, до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.
Згідно із частиною 2 статті 71 Земельного кодексу України, до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг.
Пунктом 2.2 "Тимчасових методичних вказівок по складанню кадастрових планів обмежень і обтяжень щодо використання земель", затверджених Державним комітетом України по земельних ресурсах від 04 серпня 1999 р. (n0001219-99) зазначено, що до об'єктів, які мають особливий режим діяльності (землекористування) належать об'єкти промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення.
Статтею 18 Закону України "Про автомобільні дороги", передбачено, що складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі.
Межі вулиці за її шириною визначаються "червоними лініями". Розташування будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах "червоних ліній" вулиці не допускається.
Прикінцевими положеннями Закону України "Про автомобільні дороги" (2862-15) передбачено забезпечення приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. До приведення у відповідність із Законом України "Про автомобільні дороги" (2862-15) закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно Державних будівельних норм України ДБН В.2.3.-4:2007 "Автомобільні дороги", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень", ВСН В.2.3-5-2001 "Вулиці та дороги населених пунктів", не передбачено розміщення в межах "червоних ліній" магістральних вулиць та площ міста тимчасових споруд з торгівлі друкованою продукцією, літніх майданчиків та пересувних тимчасових споруд.
Враховуючи, що Чернівецька міська рада, приймаючи оскаржуване рішення порушила вимоги Земельного кодексу України (2768-14) , статті 18 Закону України "Про автомобільні дороги" та інших нормативно-правових актів, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку визнавши протиправним та скасувавши пункт 5 розділу 2 "Порядку розміщення і функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Чернівців", який затверджений Рішенням 35 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 848 25.04.2013 року, в частині надання дозволу на розміщення тимчасових споруд з торгівлі друкованою продукцією, літніх майданчиків та пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на площах та магістральних вулицях міста в межах червоних ліній вулиць.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Чернівецької міської ради - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.04.2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014 року у справі за позовом Виконуючого обов'язки прокурора м. Чернівці до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець А.О. Логвиненко В.Ф. Мороз