ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2015 року м. Київ К/800/66717/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Конюшка К.В.
Розваляєвої Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 10 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області про визнання нечинними та скасування рішення,-
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про визнання нечинними та скасування рішення 42 сесії Щасливцевської сільської ради 5 скликання № 636 "Про затвердження плану детального планування земельних ділянок" та № 637 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд" від 18.09.2008 року.
Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 10 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, а справу направити на новий розгляд.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, згідно договору купівлі-продажу від 13.12.2008 року ОСОБА_4 набув права власності на нежитлові будівлі за адресою АДРЕСА_1. Рішення про реєстрацію права власності прийнято 02.02.2009 року.
Рішеннями від 18.09.2008 року № 636 "Про затвердження плану детального планування земельних ділянок" та № 637 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо складання державних актів направо власності на земельні ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд"прийнятими Щасливцевської сільської ради 42 сесії 5 скликання надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд громадян за адресами: АДРЕСА_1
Крім того, ухвалою апеляційного суду Херсонської області від 19 березня 2012 року встановлено, що додатковою перевіркою посадовими особами органів прокуратури визначено, що в діях посадових осіб Щасливцевської сільської ради та власників земельних ділянок, розташованих по АДРЕСА_1 відсутній склад злочину, на підставі чого позивачу відмовлено в скасуванні рішення органів прокуратури щодо відмови в порушенні кримінальної справи.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій вказали, що рішення 42 сесії Щасливцевської сільської ради 5 скликання № 636 "Про затвердження плану детального планування земельних ділянок" та № 637 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд" від 18.09.2008 року, прийнято відповідно вимог чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Статтею 118 Земельного кодексу України (в редакції що діяла на час прийняття рішень) встановлено що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Відповідна місцева сільська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Відповідно до вимог ст. 121 Земельного кодексу України (в редакції що діяла на час прийняття рішень) встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, так земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах передаються громадянам у розмирі що не перевищує 0,25 гектара. Законом України "Про планування і забудову територій" (1699-14) визначено що планування територій здійснюється відповідними органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Статтею 120 Земельного кодексу України встановлено що, у разі набуття права власності на будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Як встановлено судами, на момент прийняття рішень за № 636 та № 637 Щасливцевської селищної ради, позивач ще не був власником об'єктів нерухомого майна, право власності на об'єкти нерухомості ОСОБА_4 отримав 02.02.2009 року, тобто після прийняття оскаржуваних рішень. Також, встановлено, що нерухоме майно позивача, згідно договору купівлі-продажу від 13.12.2008 року, знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, тобто земельні ділянки, на які надано дозвіл на розробку проектів землеустрою не розташовані за адресою позивача.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права.
Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 10 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: