ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.03.2015 р. м. Київ К/800/25992/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Івано-Франківської міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 р. у справі
за позовом ОСОБА_4
до відповідача Івано-Франківської міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
19.05.2011 р. ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Івано-Франківської міської ради, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати незаконним та скасувати рішення Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. № 149-ІХ "Про заборону розміщення радянської символіки в м. Івано-Франківську" та рішення Івано-Франківської міської ради від 7.07.2011 р. № 278-11 "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Івано-Франківська". Позов мотивовано тим, що відповідач вийшов за межі своїх повноважень та прийняв рішення з порушенням вимог законодавства.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 3.10.2012 р. в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 р. скасовано постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 3.10.2012 р. та прийнято нову, якою позов задоволено частково. Рішення Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. № 149-ІХ "Про заборону розміщення радянської символіки в м. Івано-Франківську" визнано протиправним та нечинним.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, Івано-Франківська міська рада звернулась із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просила його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
У своїх запереченнях позивач зазначив, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 14.04.2011 р. Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення № 149-ІХ "Про заборону розміщення радянської символіки в м. Івано-Франківську". Відповідно до пунктів 1 та 2 даного рішення заборонено розміщення радянської символіки на житлових будинках, будівлях установ та організацій в м. Івано-Франківську та рекомендовано об'єднанням громадян, підприємствам, установам, організаціям та жителям міста Івано-Франківська не використовувати радянську символіку в дні державних свят в м. Івано-Франківську.
9.06.2011 р. заступником прокурора м. Івано-Франківська внесено протест на вказане вище рішення Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. № 149-ІХ.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 7.07.2011 р. № 278-ІІ відхилено протест заступника прокурора м. Івано-Франківська щодо скасування рішення Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. № 149-ІХ "Про заборону розміщення радянської символіки в м. Івано-Франківську".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про увічнення перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" (в редакції, що діяла на час прийняття рішення № 149-ІХ) День Перемоги є днем торжества безсмертного подвигу народу - переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини. Шанобливе ставлення до пам'яті про Перемогу і ветеранів Великої Вітчизняної війни є священним обов'язком держави і громадян України. На честь Перемоги в столиці України місті-герої Києві, інших містах та населених пунктах України проводяться святкові заходи з використанням символіки років Великої Вітчизняної війни.
Отже, чинним на час прийняття оскаржуваного рішення законодавством передбачалось проведення святкових заходів на честь Перемоги з використанням символіки років Великої Вітчизняної війни. Законом України № 3298-VI "Про внесення змін до Закону України "Про увічнення перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" від 21.04.2011 р. (3298-17) , що набрав чинності 24.05.2011 р., доповнено статті 1, 2 Закону № 1648-ІІІ положеннями щодо увічнення Перемоги та подвигу народу-переможця шляхом використання копій Прапора Перемоги під час урочистих заходів, присвячених Дню Перемоги, які здійснюються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, громадськими об'єднаннями.
Таким чином, як на час прийняття Івано-Франківською міською рішення № 149-ІХ "Про заборону розміщення радянської символіки в м. Івано-Франківську", так і на час розгляду адміністративного позову в суді, Законом України "Про увічнення перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" (1684-14) передбачалось обов'язкове використання під час проведення святкових заходів на честь Перемоги символіки років Великої Вітчизняної війни, зокрема, Прапора Перемоги, який є частиною радянської символіки.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що заборонивши розміщення радянської символіки в місті Івано-Франківську, відповідач діяв всупереч приписів закону та з перевищенням наданих їй Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) повноважень, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Доводи касаційної скарги про те, що рішення міської ради не стосувалось можливості використання під час святкових заходів Прапора Перемоги є безпідставними, оскільки зі змісту рішенням від 14.04.2011 р. вбачається, що відповідачем заборонено розміщення будь-якої ї радянської символіки та в будь-який час на території міста Івано-Франківськ.
Інші доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків апеляційного суду та не дають підстав для скасування чи зміни судового рішення.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанцій не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235- 244 КАС України.
Судді
А.О. Логвиненко
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз