ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" січня 2015 р. м. Київ К/800/4714/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді суддів Тракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,
в с т а н о в и л а :
У вересні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. Просив визнати протиправною відмову відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області у здійсненні реєстрації автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 та видачі свідоцтва про реєстрацію такого; зобов'язати відповідача зареєструвати за ОСОБА_4 автомобіль марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 та видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу встановленого зразка.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову про задоволення позову. Визнано протиправною відмову відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області ОСОБА_4 у здійсненні реєстрації автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 та видачі свідоцтва про реєстрацію такого. Зобов'язати відділ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області зареєструвати за ОСОБА_4 автомобіль марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 та видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу встановленого зразка.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судового рішення суду апеляційної інстанції з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 4 березня 2008 року Вишгородським МРЕВ Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області проведено первинну реєстрацію автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 за громадянином ОСОБА_5
22 березня 2008 року автомобіль марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 Вишгородським МРЕВ Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області знято з реєстрації для реалізації в межах України і 28 березня 2008 року проведено реєстрацію такого Самбірським ВРЕР Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області за ОСОБА_6 з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії ВСС № 507374.
20 липня 2010 року автомобіль марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 знято з реєстрації Самбірським ВРЕР Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на підставі заяви ОСОБА_6
Позивачем придбано у ОСОБА_6 автомобіль марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1, який 22 липня 2010 року поставлено відповідачем на тимчасовий облік з видачею позивачу тимчасового реєстраційного талону ДАП № 408342 терміном до 20 жовтня 2010 року.
12 жовтня 2010 року в ході підготовки матеріалів до видачі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та проведенні повторної перевірки даного автомобіля у автоматизованій інформаційній системі "Національний банк даних - "Автомобіль" відповідачем встановлено, що реєстрацію та зняття з обліку належного позивачу автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 скасована за місцем попередньої реєстрації у Львівському МРЕВ управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у відповідності до п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 7 вересня 1998 року (1388-98-п) (далі - Порядок), оскільки встановлено відсутність інформації про митне оформлення згаданого транспортного засобу в АІС "Облік оформлених у митному відношенні транспортних засобів".
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_4 у реєстрації автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 є правомірними.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відмова відповідача у здійсненні реєстрації транспортного засобу та видачі свідоцтва про його реєстрацію є протиправною.
Проте з такими висновками суду апеляційної інстанції погодитися не можна з таких підстав.
Відповідно до частини четвертої статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державна автомобільна інспекція Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (1388-98-п) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок) на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів (далі - ТЗ) та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з пунктом 8 Порядку державна реєстрація ТЗ проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) ТЗ, відповідність конструкції ТЗ установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація ТЗ проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду ТЗ, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
На підставі пункту 28 Порядку ввезені в Україну ТЗ підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державної автомобільної інспекції.
Відповідно до пункту 40 Порядку зняття з обліку ТЗ проводиться після їх огляду в підрозділах ДАІ на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державної автомобільної інспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державної автомобільної інспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи та за наявності ТЗ до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні ТЗ.
На підставі системного аналізу зазначених норм права колегія суддів дійшла такого правового висновку.
Усі ТЗ, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством.
Здійснюючи державну реєстрацію ТЗ, увезених із-за кордону, органи Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких ТЗ в органах Державної автомобільної інспекції.
У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи Державної автомобільної інспекції відмовляють у реєстрації ТЗ, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей ТЗ, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Якщо ТЗ знімається з обліку і при цьому виявляється, що він був зареєстрований в підрозділі ДАІ за фіктивними чи підробленими документами, зокрема про сплату мита, працівники підрозділу Державної автомобільної інспекції відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку оформляють у встановленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи та за наявності ТЗ до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки, а ксерокопії підроблених митних документів з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні ТЗ.
Таким чином, дії органів Державної автомобільної інспекції щодо відмови в реєстрації ТЗ, увезених із-за кордону для постійного користування, чи скасування такої реєстрації у разі встановлення факту несплати митних платежів чи підробки документів про їх сплату, незалежно від того, на кому лежить обов'язок сплатити зазначені платежі, є правомірними.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-104а13), від 17 грудня 2013 року (справа № 21-422а13).
Отже, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_4 у реєстрації автомобіля марки INFINITI FX-35, 2004 року випуску, бежевого кольору, кузов № НОМЕР_1 є правомірними, такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та відповідають вимогам Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів, а тому обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Згідно ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
За таких обставин, коли суд апеляційної інстанції помилково скасував законне рішення суду першої інстанції, колегія суддів на підставі ст. 226 КАС України скасовує постанову суду апеляційної інстанції та залишає в силі постанову суду першої інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року скасувати, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
В.В. Тракало
Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк