ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
20 січня 2015 року м. Київ К/9991/15289/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову апеляційного суду Київської області від 4 жовтня 2011 року, -
у с т а н о в и л а :
У грудні 2009 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі ГУ ПФУ) про перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
) з урахуванням надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п)
(далі постанова № 1294), у максимальних розмірах, починаючи з 1 січня 2008 року.
В обґрунтування позову посилався на те, що має право на перерахунок його пенсії з урахуванням надбавок, встановлених постановою № 1294 (1294-2007-п)
, у максимальних розмірах, однак відповідач протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Вважаючи це порушенням своїх прав, ОСОБА_4 просив про задоволення позову.
Постановою Фастівського міськрайонного суду київської області від 17 грудня 2009 року позов задоволено, зобов'язано Головне управління розвідки Міністерства оборони України включити до довідки про грошове забезпечення для обчислення пенсії всі основні та додаткові види грошового забезпечення у повному обсязі, відповідно до постанови № 1294 (1294-2007-п)
, а саме: надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків, надбавку за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі 70 відсотків, надбавку за розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність у розмірі 50 відсотків.
Зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача, починаючи з 1 січня 2008 року, на підставі довідки про грошове забезпечення та виплатити йому недоплачену частину пенсії.
Оскаржуваною постановою Апеляційного суду Київської області від 4 жовтня 2011 року, постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалене нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить ухвалене ним судове рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку про відхилення скарги з таких підстав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову апеляційний суд, на підставі наявних у справі даних встановив і правильно виходив з того, що дії відповідачів щодо перерахунку пенсії ґрунтуються на вимогах закону.
Як встановлено судами під час розгляду справи, до ГУ ПФУ надана довідка військової частини А 0515 від 21 травня 2008 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
У вказаній довідці, зокрема, зазначені надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 90 відсотків, надбавка за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі 6,8 відсотків та надбавка за розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність у розмірі 22,5 відсотка.
Разом з тим, позивач не погодився з розміром вищезазначених надбавок, та просив ГУ ПФУ здійснити перерахунок його пенсії з у рахуванням їх максимальних розмірів, встановлених постановою № 1294 (1294-2007-п)
, однак у такому перерахунку відповідач відмовив.
Так, за приписами частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції спірного періоду) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Підпунктом 1 пункту 5 Постанови КМУ № 1294 (1294-2007-п)
, яка набрала чинності з 1 січня 2008 року, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, військовослужбовцям Управління державної охорони, які забезпечують державну охорону органів державної влади та посадових осіб України - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу, а також надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Департаменту оперативної діяльності Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
На виконання частини 3 статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України, своєю постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі Порядок).
У відповідності до абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій враховуються, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок, а також інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (z0135-07)
(далі Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У постанові № 1294 (1294-2007-п)
встановлені граничні розміри спірних надбавок, а не конкретні, тому при здійсненні перерахунку пенсії відповідачі правильно виходили з середніх розмірів цих надбавок, що фактично виплачені за місяць, у якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії, як це передбачено абзацом 4 пункту 5 Порядку.
Також, як правильно установили суди, позивачу, при здійсненні перерахунку пенсії, враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 90 відсотків, надбавку за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі 6,8 відсотків та надбавку за розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність у розмірі 22,5 відсотка, при цьому довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням інших розмірів цих надбавок до ГУ ПФУ не надходило.
Водночас, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 (z0135-07)
органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Таким чином, відповідачі, видаючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача та здійснюючи перерахунок пенсії діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Враховуючи зазначене, рішення апеляційного суду відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи касаційної скарги його висновків не спростовують, такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому підстав для скасування судового рішення колегія суддів не вбачає.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанцій залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Не може бути скасовано правильне і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову апеляційного суду Київської області від 4 жовтня 2011 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
|
Судді:
|
Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк
В.В. Тракало
|