ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2014 року м. Київ К/800/57102/14
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Головуючого судді Малиніна В.В., суддів Мойсюка М.І., Ситникова О.Ф. розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління МВС України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління МВС України у Львівській області про визнання протиправними дій і бездіяльності, скасування наказу, поновлення на посаді, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить: визнати протиправними дії і бездіяльність ГУ МВС України у Львівській області щодо застосування дисциплінарного стягнення; скасувати наказ ГУ МВС України у Львівській області від 11 березня 2014 року № 75 о/с в частині призначення (переведення) ОСОБА_4 на посаду дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Турківського районного відділу ГУ МВС України у Львівській області; зобов'язати ГУ МВС України у Львівській області поновити на посаді інспектора з дізнання ВДАІ Самбірського МВ ГУ МВС України у Львівській області та допустити поновлення до негайного виконання.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року позов задоволено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині визнання протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та поновлення на посаді та прийнято нову постанову, якою позов в цій частині задоволено частково: поновлено позивача на посаді інспектора з дізнання Відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Самбір і Самбірського району Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області з 11 березня 2014 року. В решті позову в цій частині відмовлено. В іншій частині постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року залишено без змін.
Вважаючи, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове судове рішення.
Позивач надав письмові заперечення на касаційну скаргу відповідачів до суду касаційної інстанції.
Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга заявника не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що позивач працював на посаді дільничного інспектора з 11.04.2012 року до 05.11.2012 року, а з 05.11.2012 року на посаді інспектора з дізнання відділу державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Самбора і Самбірського району Самбірського МВ ГУ МВС України у Львівській області.
На виконання наказу начальника УДАІ ГУМВС України у Львівській області від 05.08.2013 року № 180 групою працівників УДАІ з 06 по 07 серпня 2013 року проведено контрольну перевірку службової діяльності особового складу ВДАІ Самбірського МВ ГУМВС України у Львівській області, за наслідками якої складено висновок службового розслідування за фактами виявлених порушень в службовій діяльності працівниками ВДАІ Самбірського МВ ГУМВС України у Львівській області від 10.10.2013 року.
Наказом ГУ МВС України у Львівській області "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників ВДАІ Самбірського МВ ГУ МВС" від 25.10.2013 № 2109 за допущені численні грубі порушення службової дисципліни, халатне, безвідповідальне ставлення до виконання службових та функціональних обов'язків, проявлену нещирість в ході опитування на інспектора з дізнання ВДАІ Самбірського МВ ГУМВС України у Львівській області лейтенанта міліції ОСОБА_4 накладено дисциплінарне стягнення - звільнення з посади.
На реалізацію вказаного Наказу, Наказом ГУ МВС України у Львівській області від 11.03.2014 № 75 о/с позивача відповідно до п. 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України призначено на посаду дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Турківського РВ ГУ МВС, з місячним посадовим окладом 625 гривень, встановивши підвищений посадовий оклад на 25 %, як особі, що проходить службу на території населених пунктів, яким надано статус гірських, звільнивши його з посади інспектора з дізнання відділення ДАІ Самбірського МВ ГУ МВС, з 11 березня 2014 року.
Останній наказ і був предметом розгляду у суді.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій (де суд апеляційної інстанції визначив відсутність необхідних підстав для задоволення позовних вимоги про визнання дій (бездіяльності) протиправною, визначив дату поновлення позивача на попередній посаді у новоствореній організації відповідача), з чим погоджується колегія суддів, виходили з того, що оскаржуваним позивачем Наказом щодо нього не реалізовано в місячний термін, а отже дисциплінарне стягнення щодо нього виконано з порушенням установленого порядку.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ" від 22.02.2006 р. № 3460-ІV (далі - Закон) за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Статтею 12 Закону № 3460-IV встановлений виключний перелік видів дисциплінарних стягнень, а саме: на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ (ст. 14 Закону).
Відповідно до статті 18 Закону такі дисциплінарні стягнення, як звільнення з посади, пониження в спеціальному званні та звільнення з органів внутрішніх справ, вважаються виконаними після видання наказу по особовому складу. Виконання та зняття дисциплінарних стягнень, дисциплінарне стягнення виконується негайно, але не пізніше місяця з дня його накладення, не враховуючи періоду перебування особи рядового або начальницького складу у відпустці, відрядженні або її тимчасової непрацездатності. Після закінчення цього строку дисциплінарне стягнення не виконується.
Як вбачається, та що віно було встановлено судами попередніх інстанції, Наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності був реалізований з пропуском місячного строку, що вказує на не дотриманням відповідачем порядку його виконання по відношенню до позивача.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення - залишити без змін.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління МВС України у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 жовтня 2014 року у справі № 813/2396/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді:
|
В.В. Малинін
М.І. Мойсюк
О.Ф. Ситников
|