ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
03 грудня 2014 року м. Київ К/800/21767/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Смоковича М.І., Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Березанського району Миколаївської області до Березанської селищної ради Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення, за касаційною скаргою Березанської селищної ради Миколаївської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року, -
в с т а н о в и в:
У липні 2012 року прокурор Березанського району Миколаївської області звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати протиправним рішення Березанської селищної ради Миколаївської області № 9 від 11.01.2012 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань".
Постановою Березанського районного суду Миколаївської області від 9 жовтня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про задоволення позову. Визнано протиправним та скасовано рішення Березанської селищної ради Миколаївської області № 9 від 11.01.2012 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань".
У касаційній скарзі Березанська селищна рада Миколаївської області, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати судове рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України (2747-15) ), колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що 11.01.2012 на XX сесії VI скликання Березанською селищною радою прийнято спірне у цій справі рішення № 9 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань", яким вирішено з 01.03.2012 тимчасово затвердити тарифи на водопостачання - 6,91 грн. за 1 м3, на водовідведення для населення - 8,50 грн. за 1 м3, та для організації - 12,07 м3, на вивіз побутових відходів - згідно додаткової угоди.
20.06.2012 на XXVII сесії VI скликання Березанською селищною радою прийняті рішення:
№ 6 "Про розгляд протесту прокурора Березанського району щодо скасування рішення Березанської селищної ради № 9 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань", яким вирішено залишити протест без задоволення;
№ 8 "Про внесення уточнення до рішення № 9 від 11.01.2012 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань", яким вирішено внести уточнення до рішення № 9 від 11.01.2012, змінивши тимчасовий тариф на водопостачання з 6 грн. 91 коп. за 1 м3 на 6 грн.70 коп. за 1 м3. Інші тарифи, як економічно обґрунтовані, залишені без змін. Дане рішення вступає в законну силу з 01.07.2012.
20.07.2012 на XXVIIІ сесії VI скликання Березанською селищною радою прийняті рішення:
№ 2 "Про відміну рішення № 6 від 20.06.2012 "Про розгляд протесту прокурора Березанського району щодо скасування рішення Березанської селищної ради № 9 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань", яким вирішено протест прокурора Березанського району задовольнити. Також по результатам перевірок економічного обґрунтування тимчасових тарифів Миколаївського обласного управління житлово-комунального господарства, Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, Миколаївської об'єднаної державної фінансової інспекції вирішено вважати діючими, дійсними для перерахунку в період з 01.03.2012 тариф на водопостачання в розмірі 6 грн.70 коп. за 1 м3;
№ 4 "Про відміну рішення № 8 "Про внесення уточнення до рішення № 9 від 11.01.2012 "Про тимчасове затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги: водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів по КП "Березань", яким встановила тимчасові тарифи на водопостачання - 6,70 грн. за 1 м3, тимчасові тарифи на водовідведення та вивіз побутових відходів залишила в розмірі, визначеному рішенням № 9 від 11.01.2012.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності предмету спору, оскільки Березанською селищною радою у подальшому прийняті рішення, якими скасовано прийняте нею спірне у цій справі рішення.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що з урахуванням послідовності прийняття відповідачем рішень, у період з 01.03.2012 по 01.07.2012 діяли тарифи на водопостачання та водовідведення, а також на вивезення твердих побутових відходів, встановлені спірним рішенням. Крім того, рішенням № 4 від 20.07.2012 відповідач зменшив лише тарифи на водопостачання, встановлені рішенням сесії № 9 від 11.01.2012, а тарифи на водовідведення та вивіз твердих побутових відходів - залишені без змін. Таким чином, розрахунки та обґрунтування тарифів на водовідведення та вивезення твердих побутових відходів в зазначених рішення залишились незмінними.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", у редакції на час спірних правовідносин, контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
У частинах 1,2 статті 31 вказаного Закону визначено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Пунктом 9 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" (869-2011-п) (далі - Порядок № 869) передбачено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Судом вказано, що в порушення описаних вище вимог чинного законодавства Березанська селищна рада, затверджуючи на сесії рішення № 9 від 11.01.2012 тарифи на водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів, запропонованих КП "Березань", не врахувала, що зазначене підприємство з часу утворення (01.08.2011) не отримало ліцензії на надання послуг з водопостачання та водовідведення. Зазначені обставини підтверджуються листом Державної фінансової інспекції в Миколаївської області від 24.04.2012 № 14-06-17-17/2428.
Крім того, КП "Березань" надані на затвердження сесії селищної ради економічно необґрунтовані (завищені) тарифи. Зазначене підтверджується рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.04.2012 року № 48, листом Миколаївської об'єднаної ДФІ від 01.06.2012р. № 01-17/779 "Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства "Березань", актом ревізії фінансово-господарської діяльності КП "Березань" від 27.04.2012 року № 01-24/45.
З урахуванням описаного суди дійшли висновку про те, що приймаючи спірне рішення, Березанська селищна рада Миколаївської області діяла не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції і доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,-
ухвалив:
Касаційну скаргу Березанської селищної ради Миколаївської області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: