ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/43384/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді Горбатюка С.А. Суддів Мороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в місті Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок допомоги при народженні дитини за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення (далі - УПСЗН) Дзержинської районної в м. Харкові ради на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 лютого 2011 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У квітні 2009 року ОСОБА_4 в Дзержинському районному суді м. Харкова пред'явила позов до УПСЗН Дзержинської районної в місті Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок допомоги при народженні дитини.
З урахуванням уточнень до позовних вимог просила:
- стягнути з відповідача - УПСЗН Дзержинської районної в м. Харкові ради, нині - УПСЗН виконавчого комітету адміністрації Дзержинського району
м. Харкова допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 31 березня 2009 року у розмірі 9 831,29 грн.;
- встановити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, рівному прожитковому мінімуму, встановленому законом;
- стягнути з УПСЗН одноразову допомогу при народженні дитини за період з 01 червня 2007 року по 30 червня 2008 року у розмірі 1 963,80 грн.;
- стягнути з УПСЗН 1 000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
Також просила поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 лютого 2011 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність УПСЗН в частині не донарахування та неповної виплати ОСОБА_4 коштів по одноразові допомозі при народженні дитини у розмірі 1 963,80 грн.
УПСЗН зобов'язано перерахувати зазначені кошти до обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Харківської обласної державної адміністрації для їх виплати ОСОБА_4
Стягнуто з обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Харківської обласної державної адміністрації на користь позивачки 1 963,80 грн. недоплаченої суми коштів одноразової допомоги при народженні дитини.
В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення.
Апеляційну скаргу УПСЗН виконавчого комітету адміністрації Дзержинського району міста Харкова задоволено частково.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 лютого 2011 року скасовано в частині визнання протиправною бездіяльність УПСЗН Дзержинської районної в м. Харкові ради в частині не донарахування та неповної виплати
ОСОБА_4 коштів по одноразовій допомозі при народженні дитини у розмірі
1 963,80 грн., зобов'язавши останнє перерахувати зазначені кошти до обласного центру по нарахування та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Харківської обласної державної адміністрації; стягнення з обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Харківської обласної адміністрації на користь ОСОБА_4 1 963,80 грн. недоплаченої суми коштів одноразової допомоги при народженні дитини; в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4, що стосуються виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини терміном до 04 квітня 2008 року, з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4
Позовну заяву ОСОБА_4 в частині що стосуються виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини терміном до 04 квітня 2008 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету адміністрації Дзержинського району м. Харкова здійснити перерахунок платежів одноразової допомоги при народженні дитини, здійснених в квітні 2008 року та травні 2008 року, у відповідності до приписів статті 12 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, Закону, що була чинною на 04 червня 2007 року, та вчинити дії щодо виплати донарахованих сум.
В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
В іншій частині постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 лютого 2011 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів УПСЗН Дзержинської районної в м. Харкові ради подало касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та постановити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 є матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Дзержинської районної в м. Харкові ради як застрахована особа, внаслідок чого має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається застрахованій особі у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-III (2240-14) ).
При цьому проаналізувавши положення статті 43 Закону № 2240-III, колегія суддів приходить до висновку, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розраховується, виходячи зі встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць, а не у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже, суди першої та апеляційної інстанцій, дійшли передчасного висновку про відмову у задоволенні позову позивача щодо здійснення перерахунку та забезпечення виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку згідно вимог статті 15 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII "Про допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХII (2811-12) ) без урахування приписів 43 Закону № 2240-III (2240-14) , оскільки не звернули уваги на те, що позивач є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного страхування.
З огляду на те, що зазначені обставини мають суттєве значення для визначення правових норм, які слід застосовувати до спірних правовідносин, а суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати обставини у справі та давати їм оцінку, справу необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді справи суду першої інстанції слід врахувати наступне.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХII (2811-12) , дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III (2240-14) , який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХII (2811-12) та Закону № 2240-III (2240-14) .
Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III (2240-14) було виключено статті 40- 44.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) визнано неконституційними низку положень Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) , в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI (107-17) щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI (107-17) було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення (107-17) № 10-рп/2008 (v010p710-08) відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III (2240-14) , а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Крім того, стосовно права позивача на отримання розміру допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років колегія суддів вважає за доцільне зазначити наступне.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 отримала одноразову грошову допомогу при народженні дитини в розмірі 8500 грн.
Статтею 12 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції Закону України від 25 березня 2005 року № 2505-IV (2505-15) ) визначено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) .
В той же час абзацом 2 частини другої статті 56 Закону України "Про Держаний бюджет на 2007 рік" (в редакції Закону 19 грудня 2006 року) встановлено, що допомога при народженні дитини здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) неконституційними були визнанні положення законів лише щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Положення ж статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо розміру одноразової грошової допомоги при народженні дитини неконституційними не визнавались.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини у 2007 році застосуванню підлягає абзац 2 частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Відповідно до положень частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суди попередніх інстанцій не виконали вимог частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України й постановили незаконні рішення, які підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду суду першої інстанції слід виконати вказівки суду касаційної інстанції, більш повно встановити обставини у справі та у залежності від встановленого вирішити спір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради задовольнити частково.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16 лютого 2011 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року скасувати, а справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в місті Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про перерахунок допомоги при народженні дитини, направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді
Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.