ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" серпня 2014 р. м. Київ К/800/8755/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Розваляєвої Т.С., Чумаченко Т.А.,
секретар судового засідання - Романишин О.Р.,
за участю представників:
від позивача - Кудрявцева Г.А., довіреність б/н від 11.08.2014 року,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Українська автомобільна корпорація"
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2013 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року
у справі № 826/14526/13-а
за позовом публічного акціонерного товариства "Українська автомобільна корпорація"
до Головного управління Держземагентства у м. Києві
про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2013 року публічне акціонерне товариство "Українська автомобільна корпорація" (далі по тексту ПАТ "Українська автомобільна корпорація") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Держземагентства у м. Києві (далі по тексту Держземагентство), яким просило визнати неправомірними дії відповідача щодо видачі товариству довідки про розмір нормативної грошової оцінки ділянки і розрахунку орендної плати на 2013 рік за № 788 від 30.04.2013року, згідно за якою був застосований коефіцієнт функціонального використання 2,5 для земельної ділянки площею 25506 кв.м., що розташована за адресою: місто Київ, вул.Героїв Оборони, 4; визнати недійсним витяг з технічної документації, про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, від 30.04.2013 року № 788, виданого головним управлінням Держземагенства у м. Києві, відповідно договору оренди за реєстраційним № 79-6-00527 від 09.08.2007 року; зобов'язати Держземагентство видати станом на 30.04.2013 року новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 25506 кв.м., переданої в оренду ПАТ "Українська автомобільна корпорація" на підставі договору оренди зареєстрованого за № 79-6-00527 від 09.08.2007року, у м. Києві, розташованої по вул. Героїв Оборони, 4, виходячи з того, що дана земельна ділянка буде сформована із застосуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - для земельних ділянок змішаного використання, в склад якої входить: земельна ділянка площею 15549 кв.м. із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво величиною (Кф) - 0,5, та земельна ділянка площею 9957 кв.м. - землі комерційного використання Кф - 2,5, з визначенням нормативної грошової оцінки станом на 30 квітня 2013 року в розмірі 38 644 627, 97 грн., до прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, у встановленому законодавством порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2013 року у справі № 826/14526/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року у зазначеній справі, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Обґрунтовуючи свою правову позицію, окружний та апеляційний адміністративні суди виходили з недоведеності позивачем своїх вимог, оскільки Держземагентство, визначаючи коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки площею 25506 кв.м., що розташована за адресою: місто Київ, вул.Героїв Оборони, 4 в розмірі 2,5, вимог законодавства не порушило, а отже позов задоволенню не підлягає.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ПАТ "Українська автомобільна корпорація" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати вказані вище судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30.04.2013 року ПАТ "Українська автомобільна корпорація" звернулось до Держкомзему у місті Києві для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки площею 2,5506 га, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Героїв оборони, 4, на який відповідачем видано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 788.
Відповідно до вказаного витягу нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 75 433 149, 73 грн. та визначено коефіцієнт на функціональне використання земельної ділянки - 2,5 (коефіцієнт комерційного використання).
Не погодившись з вказаним розрахунком нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, ПАТ "Українська автомобільна корпорація" звернулося з заявою від 06 червня 2013 року до Держземагенства про видачу нового витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з обов'язковим застосуванням Кф-0,5.
Відповідач листом від 10.06.2013 року № 1918 повідомив ПАТ "Українська автомобільна корпорація" про відсутність підстав для перерахунку нормативної оцінки земельної ділянки із застосуванням іншого коефіцієнта на функціональне використання.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.1995 року (213-95-п)
, затверджена Методика нормативної грошової оцінки з земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно з якою враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т.д.).
Відповідно до пп. 3.1 п. 3 Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (z0388-06)
, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно з п. 3.5 Порядку грошової оцінки земель коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року № 377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 року за № 788/3228 (za788-98)
, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Відповідно до додатку № 1 до пункту 3.5 наведеного вище Порядку, до земель комерційного використання застосовується коефіцієнт функціонального використання 2,5, а до земель, зайнятих поточним та відведених до під майбутнє будівництво - 0,5.
В касаційній скарзі ПАТ "Українська автомобільна корпорація" вказує, що йому Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві 26.11.2010 року надано дозвіл № 2292-Гл на виконання будівельних робіт та зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт від 04.03.2013 № КВ 083130630061, отже з моменту початку будівництва у підприємства змінився й вид функціонального використання такої земельної ділянки, що потребує застосування до нормативної грошової оцінки й відповідний коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5.
З цим твердженням судова колегія Вищого адміністративного суду України не погоджується з огляду на наступне.
Земельна ділянка площею 2,5506 га, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Героїв оборони, 4, перебуває в оренді у позивача згідно Договору оренди земельної ділянки, затвердженого рішенням Господарського суду м. Києві від 02 квітня 2007 року.
Відповідно до п. 2.1 вказаного Договору цільове призначення орендованої земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів.
Земельна ділянка відведена ПАТ "Українська автомобільна корпорація" для експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів, а дозвіл на виконання будівельних робіт від 26.11.2010 року № 2292-Гл та декларація про початок виконання будівельних робіт від 04.03.2013 № КВ 083130630061 видані виключно для реконструкції існуючої станції технічного обслуговування автомобілів під автоцентр та реконструкцію майнового комплексу.
Таким чином, суд касаційної інстанції наголошує, що реконструкція станції технічного обслуговування автомобілів не є підставою для застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки в розмірі 0,5, який передбачений для поточного або майбутнього будівництва.
Посилання ПАТ "Українська автомобільна корпорація" на порушення судами норм матеріального права при прийняття судових рішень не знайшли свого підтвердження.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає обґрунтованою правову позицію судів щодо правомірності дій Держземагентства по видачі витягу з технічної документації від 30.04.2013 року № 788.
Судами дотримані норми діючого законодавства, обставини справи з'ясовані повно, неупереджено та об'єктивно.
Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Українська автомобільна корпорація" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року у справі № 826/14526/13-а - залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: