ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2013 року м. Київ К-43059/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Подільському районі м.Києва та Заступника прокурора м.Києва
на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010
у справі №2а-10244/09/2670
за позовом Прокурора Подільського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Подільському районі м.Києва
до Акціонерного товариства закритого типу "Консул"
про звернення стягнення на активи, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.09.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010, позов задоволено частково. Стягнуто з АТЗТ "Консул" суму податкової заборгованості у розмірі 149494,51 грн., в іншій частині позовних вимог відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача та прокурора, у яких ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняття нового рішення про задоволення позову повністю, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що виникнення у відповідача податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 140061,24 грн. обумовлене тим, що подані до обслуговуючого банку (ВАТ КБ "Надра" у м.Києві) платіжні доручення на сплату зобов'язань з орендної плати за землю №55 від 18.08.2009, №57 від 19.08.2009, №65 від 23.09.2009, №67 від 26.10.2009 (всього на загальну суму 140061,24 грн.) банком не виконані у зв?язку із призначенням постановою Правління НБУ №59 від 10.02.2009 у ВАТ КБ "Надра" тимчасової адміністрації та запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових) платежів у встановлені законами терміни.
Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) .
Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 16.5.1 п.16.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" (2346-14) банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах (пп.16.5.2 п.16.2 ст.16 цього Закону).
З огляду на викладене правильними є висновки судів попередніх інстанцій, що з моменту прийняття ВАТ КБ "Надра" платіжних доручень №55 від 18.08.2009, №57 від 19.08.2009, №65 від 23.09.2009, №67 від 26.10.2009 на загальну суму 140061,24 грн., податкові зобов'язання з орендної плати за землю у визначеному розмірі є виконаним у повному обсязі, у зв'язку з чим у податкового органу були відсутні підстави вважати, що відповідачем порушено граничні строки сплати податкових зобов?язань у зв?язку з неперерахуванням банком грошових коштів, а також для визначення зазначеної суми податковим боргом.
Доводи касаційних скарг правильності висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
В іншій частині судові рішення не оскаржуються.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтовані рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційних скаргах, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Подільському районі м.Києва та Заступника прокурора м.Києва відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко Судді Н.Г.Пилипчук Ю.І.Цвіркун