ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 року м. Київ К/800/26026/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 2 квітня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у справі № 559/518/15-а за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Дубенської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про внесення відомостей про страховий стаж застрахованої особи, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2013 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до Дубенської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області, в якому просили зобов'язати відповідача внести відомості про страховий стаж та розмір сплаченого єдиного внеску за період з 08.07.2013 р. по 11.11.2014 р. для нарахування належної допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (1533-14) .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що кошти які були утриманні з їх заробітної плати зарахували у рахунок погашення заборгованості з єдиного внеску ВАТ "Дубенський м'ясокомбінат", яка виникла до їх працевлаштування.
Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 2 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2015 року, позов задоволений. Зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі внести ОСОБА_1, ОСОБА_2 відомості про страховий стаж та розмір сплаченого єдиного внеску за період з 8 липня 2013 року по 11 листопада 2014 року для нарахування допомоги по безробіттю, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (1533-14) .
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно трудових договорів № 1 та № 2 ВАТ "Дубенський м'ясокомбінат" в особі ліквідатора та - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були укладені договори про прийняття на роботу на посаду бухгалтера з 8.07.2013 р. по 7.11.2013 р. Дія договору була продовжена з 8.11.2013 р. по 7.05.2014 р. та 8.05.2014 р. по 11.11.2014 р.
З таблиць нарахування та сплати єдиного внеску за період з 8.07.2013 р. по 11.11.2014 р. встановлено, що із заробітних плат ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були відраховані внески за 2013 - 2014 роки.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску забороняється.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 20 п.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. В ст. 23 п.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, визнанні в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи, як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
За змістом ст. 14-1 ч.1 п.2, 3 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані, зокрема забезпечувати своєчасне внесення відомостей за реєстрацію застрахованих осіб Державного реєстру, здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Згідно п.1 ч.1 ст.12-1 вищевказаного Закону Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.2 Положення про Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 8.10.2010 року (z1005-10) взяття на облік застрахованих осіб, внесення змін та уточнень щодо відомостей, внесених до реєстру застрахованих осіб, здійснюється органами Пенсійного фонду за місцем проживання застрахованих осіб.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Посилання управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на те, що за ВАТ "Дубенський м'ясокомбінат" рахувався борг по єдиному соціальному внеску, тому сплачені суми ЄСВ були зараховані в сплату ЄСВ вірно не взяте до уваги судами попередніх інстанцій.
Відповідно до п.6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рахунок сум, які надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби погашаються недоїмки, штрафні санкції та пеня в порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафні санкції, пені сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються у рахунок оплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до абз.5 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та\або не сплачених у період до січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на січень 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску забороняється.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що кошти які були утриманні з заробітної плати позивачів безпідставно зарахували в рахунок погашення заборгованості з єдиного внеску ВАТ "Дубенський м'ясокомбінат".
Враховуючи вищевикладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області відхилити.
Постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 2 квітня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: