ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2013 року м. Київ К/9991/41881/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ялта Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.11.2010 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2011
у справі № 2а-12679/09/0170
за позовом Виконуючого обов`язки начальника Державної податкової інспекції в м. Ялта
до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма
"Агросервіс"
про застосування адміністративного арешту активів, -
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов`язки начальника Державної податкової інспекції в м. Ялта звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" про застосування адміністративного арешту активів.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.11.10 у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2011
постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.11.2010 залишено без змін.
Не погоджуючись з зазначеним рішеннями суду першої та апеляційної інстанції, позивач оскаржив їх в касаційному порядку. В скарзі просить скасувати оскаржувані рішення, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для застосування адміністративного арешту активів відповідача у вигляді зупинення операцій на банківських рахунках, податковий орган вказував обставину, передбачену підпунктом "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.
Поняття адміністративного арешту активів платника податків, його види, підстави та порядок застосування визначені ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пункт 9.1 якої містить вичерпний перелік підстав для застосування адміністративного арешту активів, у т.ч. у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків за рішенням суду.
Відповідно до пп.9.3.9 п.9.3 ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно пп.9.1.1 п.9.1 ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
З аналізу наведеної норми вбачається, що адміністративний арешт може бути накладено на активи платника податків виключно у випадку наявності податкового боргу у такого платника, наявність якого підлягає доведенню податковим органом.
Доказів наявності у відповідача податкового боргу податковим органом не надано.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ялта Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.11.2010 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2011 у справі № 2а-12679/09/0170 слід відхилити, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 220-1, 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ялта Автономної Республіки Крим відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11.11.2010 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2011 у справі № 2а-12679/09/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236- 239-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. Федоров
Судді С.Е. Острович
О.І. Степашко