ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 року м. Київ К/800/26752/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва на постанову Дніпровського районного суду м.Києва від 26 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі № 755/27598/13а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м.Києва, в якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням довідки ДПІ у Дарницькому районі м.Києва від 1 лютого 2012 року № 05-05 та довідки ДПІ у Дарницькому районі м.Києва від 15 січня 2013 року № 139-05 за формою постанови правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 (z0210-11) , з 8 липня 2011 року. Зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії позивачу врахувати нормативи по коригуванню пенсії на індекс інфляції (за період з 8 липня 2011 року по жовтень 2013 року) та надбавку дітям війни. Зобов'язати відповідача сплатити в повному обсязі недораховані суми пенсії з 8 липня 2011 року по жовтень 2013 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 зверталася до відповідача з вимогою перерахувати їй раніше призначену пенсію у повному розмірі та з вимогою про відшкодування не донарахованої та не виплаченої раніше пенсії, однак, відповідачем відмовлено у задоволенні її заяви.
Постановою Дніпровського районного суду м.Києва від 10 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року, позовні вимоги задоволені.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 липня 2014 року скасовані рішення судів першої і апеляційної інстанцій, справа направлена на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Вищий адміністративний суд України зазначив, що під час розгляду справи судами першої і апеляційної інстанцій не перевірили як перераховувалася пенсія за рішенням суду, які складові зарплати позивача були при цьому враховані, чи всі складові заробітної плати були враховані, чи отримувалася позивачем матеріальна допомога та премії, що має значення для правильного вирішення спору. Крім того, у жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом про перерахунок пенсії за 2011, 2012 та 2013 роки. Судами попередніх інстанцій, в порушення ст.ст. 99, 100 КАС України, не були перевірені причини пропуску строку на звернення до суду, наявність поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду м.Києва від 26 лютого 2015 року поновлений ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Постановою Дніпровського районного суду м.Києва від 26 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року, позов задоволений.
Визнані дії управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 01.02.2012 року № 05-05 та від 15.01.2013 року № 139-05.
Зобов'язане управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва зробити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 01.02.2012 року № 05-05 та довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 15.01.2013 року № 139-05 за формою Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 (z0210-11) , з 08.07.2011 р.
Зобов'язане управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва при перерахунку пенсії ОСОБА_1 врахувати нормативи по коригуванню пенсії на індекс інфляції (за період з 08.07.2011 року по жовтень 2013 року) та надбавку дітям війни.
Зобов'язане управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва сплатити ОСОБА_1 в повному обсязі недораховані суми пенсі з 08.07.2011 року по жовтень 2013 року.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) , має стаж державного службовця 4 роки 11 місяців 7 днів, наукового працівника 18 років 6 місяців 8 днів.
Постановою окружного адміністративного суду м.Києва від 6 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду м.Києва від 7 липня 2011 року, зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва прийняти рішення про перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із набуттям нею права на пенсійне забезпечення державного службовця за ст. 37 Закону України "Про державну службу".
На виконання постанови окружного адміністративного суду м.Києва від 6 квітня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва здійснений перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу, що підтверджується розпорядженням від 23 січня 2012 року, однак, в розрахунок для призначення пенсії позивачу до її складу не були включені надбавка за високі досягнення у праці, премії та матеріальна допомога.
Для оформлення пенсії позивачу, ДПІ у Дарницькому районі м.Києва ДПС була надана довідка від 15 січня 2013 року № 139-05 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) за період з 1 липня 2009 року по 30 червня 2011 року, який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії, за новою формою. Відповідно до даної довідки за вищевказаний період до неї включені інші виплати на які були нараховані страхові внески. Крім того, ДПІ у Дарницькому районі м.Києва ДПС була надана довідка від 1 лютого 2012 року № 05-05 із зазначенням складових заробітної плати по аналогічній посаді станом на 8 липня 2011 року.
Позивач 9 жовтня 2013 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва із заявою щодо врахування під час перерахунку пенсії надбавки та премії, що включені до довідки від 1 лютого 2012 року № 05-05 та від 15 січня 2013 року № 139-05.
Листом № 18304/06 від 24 жовтня 2013 року відповідачем було відмовлено у такому обчисленні, оскільки розрахунок пенсії позивача зроблений вірно, відповідно до вимог чинного законодавства, проведення перерахунку є недоцільним.
Задовольняючи позовні вимоги першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки та премії, враховуються для обчислення пенсії, тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням інших виплат є незаконними та необґрунтованими.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для висновку, що вказані позивачем суми входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої даної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням інших виплат. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. № 865 (865-2000-п) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) визначається постановою Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (3723-12) від 30.10.2008 р. № 19-11 (z1161-08) .
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року № 19-11 (z1161-08) визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
У вказаній постанові судом зроблений висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 р. постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. у справі № 2а-4753/09/2670 залишена без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 (z0210-11) "Про виконання рішення окружного адміністративного суду м. Києва" затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрало чинності з 09.11.2010 р.
Таким чином, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, які не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. у справі № 21-430а11.
Згідно ч.2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 цього Кодексу.
Отже, суди вірно зазначили, що відмова управління Пенсійного фонду України стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки є протиправною.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Відповідач як суб'єкт владних повноважень в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, належним чином не довів та не обґрунтував провомірність своєї позиції.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва відхилити.
Постанову Дніпровського районного суду м.Києва від 26 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: