ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/7225/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
судді - доповідача Мироненка О.В.
суддів - Сороки М.О.
Чумаченко Т.А.
провівши попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної державної адміністрації на постанову Ленінського районного суду Автономної Республіки Крим від 28 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2009 року позивачка звернулася в суд із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною.
Постановою Ленінського районного суду Автономної Республіки Крим від 28 грудня 2009 року задоволено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою суду першої та ухвалою суду апеляційної інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просять скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що після народження дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивачка перебувала на обліку у відповідача та отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України па 2007 рік", що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року) прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, передбачено з 01.04.2007 року по 01.10.2007 року 0 463 грн., з 01.10.2007 року - 470 грн.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України па 2007 рік", що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року) прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, передбачено з 01.04.2007 року по 01.10.2007 року 0 463 грн., з 01.10.2007 року - 470 грн.
Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено дію ст. 43 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на 2007 рік та встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-XI та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
здійснюється за системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, серед них положення статті 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб - визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
, тобто дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відновлена з 09.07.2007 року.
Пунктом 8 ст.23 розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює: з січня 2008 року - 50 відсотками, з січня 2009 року - 75 відсотками, з січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп\2008 від 22.05.2008 року (v010p710-08)
зазначено, що Конституція України (254к/96-ВР)
не дає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В цьому ж рішенні Конституційного Суду України зазначено, ще воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
, визнаних неконституційними.
Згідно абз. 3 ч. 3 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 09.12.2006 р., № 489-У на 2007 рік допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
за Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до 4.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком 6 років, що було передбачено редакцією даної статті до внесення до неї змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
.
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" на 2009 рік затверджено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2009 рік встановлено у розмірі 557 грн.
Таким чином, суд ухвалюючи рішення дійшов обґрунтованого висновку про зобов'язання відповідача здійснити позивачу щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2009 році у період з 09.07.09р. по 01.09.09р. в сумі 1650,55 грн.
З огляду на викладене, постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій відповідають обставинам справи наданим доказам та нормам процесуального права.
Доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують.
Підстав для скасування судового рішення з мотивів, викладених в касаційні скарзі, не вбачається.
За правилами частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення-без змін.
Керуючись статтями 220-1, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної державної адміністрації залишити без задоволення, постанову Ленінського районного суду Автономної Республіки Крим від 28 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді