ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
06 березня 2014 року м. Київ К/9991/56448/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Черпіцької Л.Т. Маслія В.І. Калашнікової О.В. провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року у справі № 2а-4358/11/1270 за позовом ОСОБА_4 до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_4 звернувся з позовом до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області, в якому просив:
- визнати незаконним та противоправним рішення (відповідь) Лутугинської районої державної адміністрації Луганської області від 25.01.2011 № 1/0161-19, щодо безоплатної передачі земельної ділянки ОСОБА_4 відповідно до заяви від 14.01.2011;
- зобов'язати Лутугинську районну державну адміністрацію Луганської області прийняти рішення яке вона повинна була прийняти, відповідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, тобто надати ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,10 гектара, що знаходиться у АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, відповідно до поданих до відповідача з заявою графічних матеріалів;
- зобов'язати Лутугинську районну державну адміністрацію Луганської області безоплатно передати ОСОБА_4 у власність земельну ділянку, розмір 0,10 гектара, що знаходиться у АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, відповідно до поданих відповідачу з заявою графічних матеріалів, та розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
В обґрунтування позову ОСОБА_4 зазначив, що у відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України подав до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області заяву про безоплатну передачу земельної ділянки для обслуговування та будівництва житлового будинку, однак відповідач надав йому відповідь, що його заява буде розглянута після усунення вказаних у відповіді недоліків. Позивач вважає таке рішення незаконним та протиправним.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року, в позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 14 січня 2011 року позивач звернувся на адресу Лутугинської районної державної адміністрації із заявою про безоплатне надання у власність земельної ділянки розміром 0,10 га, що знаходиться у АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку.
25 січня 2011 року голова Лутугинської районної державної адміністрації розглянув заяву та надав на неї відповідь № 1/0161-19 з посиланням на необхідність надання відповідних документів для розгляду заяви ОСОБА_4
Відмовляючи в задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з необґрунтованості позовних вимог, оскільки відповідач не приймав рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку. Крім того, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується та давати вказівки з питань, які належать до виключної компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів та вважає їх обґрунтованими, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно частини 3 статті 38 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов'язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Як вірно встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, 25 січня 2011 року голова Лутугинської районної державної надав на заяву ОСОБА_4 відповідь № 1/0161-19 в якій зазначив, що для прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку позивачу необхідно надати відповідні документи, а саме містобудівне обґрунтування для підтвердження розташування вказаної земельної ділянки на землях Лутугинського району та можливості її забудови. Крім того, ОСОБА_4 було роз'яснено, що після надання зазначених матеріалів його звернення буде розглянуто повторно.
Отже, відповідачем не приймалось рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Таким чином, відповідь Лутугинської районної державної адміністрації від 25 січня 2011 року за № 1/0161-19 є обґрунтованою та надана з дотриманням вимог діючого законодавства.
Вимоги позивача зобов'язати Лутугинську районну державну адміністрацію прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не можуть бути задоволені, оскільки вирішення вказаних питань відноситься до компетенції сесії відповідної ради, відповідна заява позивача органом місцевого самоврядування розглянута по суті не була, разом із тим суд не має права підміняти орган владних повноважень у здійсненні функцій віднесених до його компетенції.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.