ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2014 року м. Київ К/9991/85771/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Черпіцької Л.Т. Маслія В.І. Калашнікової О.В. провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "МолТорг" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "МолТорг" до Державної інспекції з контролю за цінами у Полтавській області про скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ "Компанія "МолТорг" звернулось із позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Полтавській області про скасування рішення від 30.06.2010 р. № 78 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "МолТорг" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 14.06.2010 по 22.06.2010 Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області проведено планову перевірку ТОВ "Компанія "МолТорг" з питання дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів Полтавської обласної державної адміністрації, прийнятих на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1518 (1518-96-п) .
За результатами перевірки складено акт від 22.06.2010 № 000163, в якому відображено, що з 22.09.2009 по 21.01.2010 ТОВ "Компанією "МолТорг" без попереднього декларування були підвищені оптово-відпускні ціни і (більше ніж на 1,0% протягом місяця) на масло вершкове фасоване 200 г (62,0 та 72,0% жирності). Завищення на одиниці продукції коливаюсь в межах від 0,37 до 1,48 гривень. Внаслідок виявленого порушення я сума необґрунтовано отриманої виручки склала 21705,90 грн.
Не погоджуючись з Актом перевірки позивачем до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області подано заперечення від 13.07.2010 за вих. № 13/07-1.
30.06.2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області прийнято рішення № 78 про застосування до ТОВ "Компанія "МолТорг" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме вилучення в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку 21705,90 грн. та штраф 43 411,80 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що дії відповідача щодо застосування до ТОВ "Компанія "МолТорг" штрафних санкцій є правомірними.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій враховуючи наступне.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначає Закон України "Про ціни та ціноутворення" (5007-17) .
Статтею 7 Закону передбачено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Відповідно до статті 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно із статтею 4 Закону Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
З метою вдосконалення системи державного регулювання цін (тарифів) та подальшого розвитку ринкових відносин Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 1548 від 25.12.1996 (1518-96-п) "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)".
Розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації від 11.07.2008 № 229 затверджено Порядок державного регулювання цін (тарифів) на окремі види продукції, товарів і послуг, що реалізуються в області, яким встановлені граничні розміри торговельних і постачальницько-збутових надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) на окремі види продовольчих товарів, що реалізуються суб'єктами підприємницької діяльності кінцевому споживачеві без урахуванням транспортних витрат.
Відповідно до розділу 11 зазначеного Порядку встановлено, що державне регулювання цін (тарифів) в області здійснюється, зокрема, шляхом обов'язкового декларування зміни цін (тарифів) на вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1222 (1222-2007-п) затверджено Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.
Відповідно до пункту 1 Порядку (в редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2008 року № 709 (709-2008-п) ) цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
Згідно пункту 2 Порядку декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що зміна оптово-відпускних цін суб'єктами господарювання, які проводять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів, здійснюється з дати погодження уповноваженим органом декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.
Як вірно встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, ТОВ "Компанією "МолТорг" в період з 22.09.2009 по 21.01.2010 підвищені оптово-відпускні ціни (більше ніж на 1,0 % протягом місяця) на масло вершкове фасоване 200 г (62,0 та 72,0 % жирності), завищення на одиниці продукції коливалось межах від 0,37 до 1,48 гривень.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно з пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року N 298/519 (z1047-01) , підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції є, зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.
Посилання скаржника на те, що відповідачем неправомірно при нарахуванні суми в розмірі 21705,90 грн. не було враховано транспортні витрати, які входили в оптову-відпускну ціну масла вершкового для покупців, судова колегія вважає необґрунтованим.
Зазначеним вище розпорядженням голови облдержадміністрації запроваджено державне регулювання цін шляхом затвердження граничних рівнів торговельних надбавок до цін виробника (митної вартості) без урахування витрат з їх транспортуванням у міжміському сполученні. Ціна виробника - це сума, яку отримує виробник від покупця за одиницю виробленої продукції у вигляді товару (послуги) без урахування податків (ПДВ, акцизний збір) і транспортних витрат, які нараховуються виробником окремо.
Таким чином, суди дійшли правильного висновку, що позивачем порушено норми постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 (1222-2007-п) та розпорядження голови облдержадміністрації від 11.07.08 № 228.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "МолТорг" відхилити, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: