ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" листопада 2013 р. м. Київ К/800/37924/13 К/800/35569/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.(суддя-доповідач),
Весельської Т.Ф.,
Малиніна В.В.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом Київської міської державної адміністрації до Всеукраїнської громадської організації "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членської благодійної організації "Шанс-плюс", ОСОБА_4, ОСОБА_5, Громадської організації "Тверезий Київ", Громадянської кампанії "Форум порятунку Києва", за участю третіх осіб - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві ОСОБА_6 про обмеження права на мирні зібрання за касаційними скаргами ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року, -
ВСТАНОВИВ:
Київська міська державна адміністрація звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва суду з адміністративним позовом, в якому просила встановити обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів щось інше) шляхом заборони ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", ФОП ОСОБА_4, ОСОБА_5, ГО "Тверезий Київ", Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та іншим суб'єктам, які матимуть намір реалізувати право на мирні зібрання, проведення заходів з 01 березня по 31 грудня 2013 року по вул. Різницькій та вул. Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2013 року вказаний адміністративний позов задоволений частково. Обмежено право на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів щось інше) шляхом заборони ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4, громадянину ОСОБА_5, Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та іншим суб'єктам, які матимуть намір реалізувати право на мирні зібрання проведення заходів з 01.03.2013 по 30.04.2013 по вулиці Різницькій та вулиці Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Третя особа ОСОБА_6, особи, які не брали участі у справі: ОСОБА_7, ОСОБА_8 не погодились з постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року і звернулися до суду з касаційною скаргою, в якій просять скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.
Громадянською кампанією "Форум порятунку Києва" сповіщення про пікетування та мітинги № 20 (1250) від 14 грудня 2012 року про проведення в період з 17 грудня 2012 року по 31 грудня 2100 року щоденно членами територіальної громади м. Києва пікетування Генеральної прокуратури України та мітингів з використанням звукопідсилювальної техніки (включаючи мегафони з функцією сирени), місцем проведення яких визначено - по периметру будівлі Генеральної прокуратури України в Печерському районі м. Києва;
- Уманським районним відділенням Всеукраїнського громадського об'єднання "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу" повідомлення про мітинг № 17/12 від 18 грудня 2012 року про проведення мітингу у формі пікету Генеральної прокуратури України, який буде проводитись біля адмінбудівлі Генеральної прокуратури України по вул. Різницькій, 13/15/вул. Гусовського, 9 з 9:00 до 18:00 щоденно, починаючи з 20 грудня 2012 року по 31 грудня 2013 року з використанням гучномовців, наметів, автотехніки, плакатів;
- Членською благодійною організаціє "Шанс-Плюс" заява про проведення акції протесту у формі пікету, місцем проведення якої зазначено - Генеральна прокуратура України, вул. Різницькій, 13/15/вул. Гусовського, 9, а часом та датою - 20 грудня 2012 року - 31 грудня 2013 року з 9:00 до 18:00 у робочі дні;
- ФОП ОСОБА_4 проінформовано про проведення неполітичної акції протесту у формі пікету з використанням гучномовців та звукопідсилюючої техніки, місцем проведення якої зазначено - вул. Різницькій, 13/15/вул. Гусовського, 9, а часом та датою - 20 грудня 2012 року до закінчення 2013 року з 8:00 до 20:00 повідомленням від № 23 від 18 грудня 2012 року
ОСОБА_5 проінформовано про проведення 01 березня 2013 року мирних зборів громадян за адресою вул. Різницькій, 13/15 в період з 10:00 до 12:00;
- ГО "Тверезий Київ" повідомлення № 6 від 31 січня 2013 року про проведення інформаційної акції з 02 травня 2013 року з 10:00, яка буде проводитись шляхом написання фарбою на будівлі Генеральної прокуратури України та підпорядкованих їй у місті Києві прокуратур гасла: "Тверезість пробуджує совість", під час проведення якої за необхідності використовуватимуться гучномовці.
Листом від 21 лютого 2013 року № 07/1/2-330 вих Прокуратура м. Києва направила до Київської міської державної адміністрації висновки контролюючих органів щодо безпечності проведення масових заходів на перехресті вулиць Різницької та Гусовського в Печерському районі м. Києва.
Згідно висновків УДАІ ГУ МВС України в м. Києві, враховуючи геометричні параметри вулиць Різницької та Гусовського (ширина проїзної частини - 6 м, тротуару - 2 м), проведення масових заходів за участю громадян (мітингів, зборів, походів, демонстрацій тощо) на перехресті вулиць Різницької та Гусовського, а також на прилеглій території, негативно вплине на безпеку дорожнього руху на зазначених вулицях та ускладнить безперешкодний проїзд автомобілів спеціального призначення (МНС, швидкої допомоги, міліції, тощо).
За висновками ГУ МНС України в м. Києві проведення масових заходів на перехресті вулиць Різницької та Гусовського може вплинути на ефективність оперативного реагування, збільшення часу ліквідації пожеж, надзвичайних ситуацій, та, як наслідок, привести до збільшення людських жертв і знищення матеріальних цінностей.
На думку ГУ Держтехногенбезпеки у м. Києві проведення масових заходів із залученням значної кількості людей на перехресті вулиць Різницької та Гусовського, а також на прилеглій території, може призвести до порушення вимог законодавства України у сфері пожежної безпеки.
За переконанням ГУ Держсанепідемслужби у м. Києві проведення мітингів, зборів походів та демонстрацій в районі перехрестя вул. Різницької та вул. Гусовського із застосуванням гучномовців може призвести до погіршення умов проживання мешканців житлових будинків, розміщених на перетині зазначених вулиць, що є порушенням вимог існуючого санітарного законодавства.
Управління освіти Печерської районної у м. Києві Держадміністрації переконане, що проведення мітингів та зборів на перехресті вулиць Різницької та Гусовського, а також на прилеглій території суперечить статтям 8, 51 Закону України "Про освіту", Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (4004-12) , оскільки на вказаній території розташовані три дошкільних навчальних заклади та загальноосвітній навчальний заклад.
Також на адресу Київської міської державної адміністрації надійшов лист ГУ МВС України в м. Києві від 21 лютого 2013 року № 1/1162-КОР, в якому містилося прохання звернутись до судових органів про обмеження шляхом заборони права представникам ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", ФОП ОСОБА_4, ОСОБА_9, ГО "Тверезий Київ", Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та інших ініціаторів (у разі надходження повідомлень) на проведення акцій з 01 березня 2013 року по 31 грудня 2013 року біля Генеральної прокуратури України по вул. Різницькій та вул. Гусовського в місті Києві.
З огляду на викладені обставини та з метою забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб та об'єктів, Київська міська державна адміністрація звернулася до суду з позовом про обмеження права на мирні зібрання шляхом заборони ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", ФОП ОСОБА_4, ОСОБА_9,, ГО "Тверезий Київ", Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та іншим суб'єктам, які матимуть намір реалізувати право на мирні зібрання, проведення заходів з 01 березня по 31 грудня 2013 року по вул. Різницькій та вул. Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території.
Задовольняючи позовні вимоги частково в частині обмеження права на мирні збирання шляхом заборони ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4, громадянину ОСОБА_5, Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та іншим суб'єктам, які матимуть намір реалізувати право на мирні зібрання проведення заходів з 01.03.2013 по 30.04.2013 по вулиці Різницькій та вулиці Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що проведення масових заходів по вул. Різницькій та вул. Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території, негативно вплине на громадський порядок, здоров'я населення та захист прав і свобод інших людей, діяльність держаних органів та установ.
З таким висновком суду попередніх інстанцій погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України, з огляду на наступне.
У відповідності з підпунктом 2 п. "б" ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на Київську міську державну адміністрацію покладено повноваження щодо вжиття заходів із забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.
Згідно ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу мирних зібрань. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Дана стаття Конвенції забороняє запровадження законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави (ч.2 ст. 11 Конвенції).
Аналіз наведених норм показує, що за вищезазначених умов суд може встановлювати обмеження в реалізації громадянами вказаних прав.
Згідно ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Частиною 5 ст. 182 КАС України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Зі змісту статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" вбачається, що національна безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у різних сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам;
Відповідно до статті 3 зазначеного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Громадський порядок - суспільні відносини, що забезпечують належні умови для суспільно корисної діяльності, відпочинку й побуту людей, включаючи зовнішні умови для нормального функціонування різних громадських установ.
За визначенням же пункту 1.6 Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 листопада 2010 року № 550 (z1219-10) , громадський порядок - це система суспільних відносин, які складаються і розвиваються в громадських місцях під впливом правових та соціальних норм, спрямованих на забезпечення нормального функціонування установ, організацій, громадських об'єднань, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, що згідно наданих повідомлень загальна кількість учасників заходів є більше 1500 осіб, задекларовані ними гасла та вимоги є різними за своїм змістом та спрямованістю, що може спровокувати сутички між учасниками масових заходів та призвести до порушення громадського порядку.
Також існує велика вірогідність виникнення сутичок між учасниками масових заходів та іншими громадянами, виходячи з великої кількості учасників мирних зібрань та незначну площу території.
Крім того, у безпосередній близькості від заявленого місця проведення заходів знаходяться житлові будинки та навчальні заклади, що свідчить про можливе порушення прав, інтересів та безпеки пересічних громадян (мешканців будинків) та забезпечення безпеки дітей (учнів навчальних закладів) переважає над правом проведення заходів саме на вказаній території.
Як вбачається з повідомлення ГУ МВС України в м. Києві, що викладене в листі від 21 лютого 2013 року № 1/1162-КОР, територія, прилегла до Генеральної прокуратури України та сама вулиця Різницька, у зв'язку з архітектурною особливістю побудови будинків має обмежений простір. Згідно даних УДАІ ГУ МВС України в м. Києві ширина проїзної частини вулиць Різницької та Гусовського становить 6 м, а тротуару - 2 м.
Проведення мирних зібрань у вказаних умовах саме по собі дає підстави для обґрунтованих побоювань щодо створення загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
З огляду на те, що судами попередніх інстанцій обґрунтовано враховані вказані обставини для здійснення проведення мірних заходів колегія суддів погоджується з висновком судів щодо заборони ВГО "Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу", Членській благодійній організації "Шанс-плюс", фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4, громадянину ОСОБА_5, Громадянській кампанії "Форум порятунку Києва" та іншим суб'єктам, які матимуть намір реалізувати право на мирні зібрання проведення заходів з 01.03.2013 по 30.04.2013 по вулиці Різницькій та вулиці Гусовського у м. Києві, а також на прилеглій території. Оскільки позивачем не обґрунтовані вимоги щодо такого тривалого часу на обмеження права на мирні збирання з 01.03.2013 по 31.12.2013, то суди попередніх інстанцій обґрунтовано відмовили в позові за період з 01.05.2013 по 31.12.2013 року.
При цьому зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, оскільки стосуються лише визначеної частини міста Києва та не перешкоджають проведенню таких мирних зібрань в інших місцях у встановленому законодавством порядку.
Також судами попередніх інстанцій Київській міській державній адміністрації обґрунтовано відмовлено у задоволенні позову щодо заборони реалізації права на мирні зібрання, проведення заходів ГО "Тверезий Київ" з 01 березня по 31 грудня 2013 року по вул. Різницькій та вул. Гусовського у м. Києві, оскільки доказів на підтвердження отримання від ГО "Тверезий Київ" будь яких повідомлень в порядку статті 39 Конституції України щодо проведення мирних зборів у вказаний період, позивачем в порушення вимог ч.1 ст. 71 КАС України, надано не було.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, вважає, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року, ґрунтуються на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду, тому підстави для скасування або зміни рішення відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 КАС України, -
у х в а л и в :
Касаційні скарги ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді О.Ф. Ситников Т.Ф. Весельська В.В. Малинін