ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 року м. Київ К/800/26750/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року у справі № П/811/3874/14 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Росія" до Головно управління Держземагентства у Кіровоградській області, третя особа ОСОБА_1 про скасування наказів, -
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2014 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Росія" звернулося в суд з позовом до Головно управління Держземагентства у Кіровоградській області, третя особа ОСОБА_1, в якому просило: визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області при винесенні наказу № 11-25/14/14-сг від 18.04.2014 р.; скасувати наказ № 11-25/14/14-сг від 18.04.2014 р.; визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області при винесенні наказу № 11-105/14/14-сг від 19.05.2014 р.; скасувати наказ № 11-105/14/14-сг від 19.05.2014 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що СТОВ "Росія" укладаючи тристоронній договір на оплату послуг з виготовлення проектної документації на земельні ділянки для проведення земельного аукціону, мало право на прийняття участі у земельному аукціоні спірних земельних ділянок. Проте, незважаючи на розпорядження РДА щодо включення земельних ділянок до складу земель, які повинні передаватися в оренду на земельних торгах, ГУ Держемагенство в Кіровоградській області передало ці земельні ділянки третій особі без проведення земельного аукціону.
Постановою Кірвоградського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2014 року відмовлено у задоволенні позову.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції, позов задоволений.
Визнані протиправними дії Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області при винесенні наказів № 11-25/14/14-сг від 18.04.2014 року, № 11-105/14/14-сг від 19.05.2014 року.
Скасовані накази Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області № 11-25/14/14-сг від 18.04.2014 року, № 11-105/14/14-сг від 19.05.2014 року.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Росія", Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області просять залишити судове рішення без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 30 вересня 2008 р. № 1053-р затверджений перелік земельних ділянок, призначених для продажу права на їх оренду на аукціонах та дозвіл на складання відповідних проектів землеустрою.
Згідно розпорядження голови Новоукраїнської РДА від 12.04.2012 р. № 345-р доповнений перелік земельних ділянок, яким передбачене розроблення землевпорядної документації, що затверджений розпорядженням голови РДА від 30.09.2008 р. № 1053, призначених для продажу права їх оренди на аукціоні, земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі та наданий дозвіл на розроблення проектно-технічної документації із землеустрою, для набуття права оренди на аукціоні.
Наказом ГУ Держземагенства у Кіровоградській області від 18.04.2014 р. № 11-25/14-14-сг наданий дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 10 років.
Наказом ГУ Держземагенства у Кіровоградській області від 19.05.2014 р. № 11-105/14-14-сг затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства та надана в оренду строком на 10 років земельна ділянка площею 59,1241 га. Вказані у наказах земельні ділянки входять до переліку земельних ділянок щодо яких визначений аукціон згідно розпорядження голови Новоукраїнської РДА від 30 вересня 2008 р. № 1053-р.. Наведені обставини сторонами не заперечуються.
Правомірність винесених наказів є предметом даного спору.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч.2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на земельних торгах земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам для ведення фермерського господарства. Крім того, позивачем не надані докази порушення його права.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що призначений у встановленому законом порядку аукціон, в якому мав намір брати участь позивач та розробив відповідний проект землеустрою, безпідставно не був проведений в порядку передбаченому законодавством.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до статті 118 цього Кодексу громадяни, зацікавлені у безоплатному отриманні у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідної державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотання зазначаються цільове призначення та орієнтовні розміри земельної ділянки. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначене місцезнаходження земельної ділянки.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл на розробку проекту приватизації земель, або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 181 ЗК визначено, що землеустрій це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил. Проект відведення земельної ділянки є одним із видів технічної документації із землеустрою, який є складовою змісту землеустрою (стаття 184 ЗК).
Відповідно до пункту 1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
, що діяло на момент виникнення цих відносин, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної або комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів.
Тобто, за змістом цієї норми ЗК (2768-14)
прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, які фактично направленні на узгодження сторонами в порядку, визначеному законодавством, що діяло на момент виникнення цих відносин, однієї із істотних умов договору оренди землі об'єкту оренди (місця розташування та розміру земельної ділянки), яка є складовою при визначенні розміру орендної плати, виключає в подальшому необхідність проведення земельних торгів (аукціону), метою яких є формування найвигіднішої ціни оренди.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 1053-р "Про затвердження переліку земельних ділянок, призначених для продажу права на їх оренду на аукціонах" від 30 вересня 2008 року не скасоване та набуло юридичної сили, станом на 19.03.2012 року від СТОВ "Росія" надійшло клопотання на ім'я голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про надання в оренду земельної ділянки терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель резервного фонду з набуттям права оренди на аукціоні відповідно до розпорядження від 2008 р.. Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 09.08.2012 року затверджене завдання на виконання робіт щодо розробки проекту землеустрою про відведення земельної ділянки. Підставою для виконання зазначених робіт є розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 30.09.2008 року № 1053-р та від 12.04.2012 року № 345-р, станом на 20.08.2012 року № 174 постійною комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою при Новоукраїнській районній державній адміністрації Кіровоградської області погоджений висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ст. 3 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч.3 ст. 122 ЗК України, діючої на час прийняття розпоряджень РДА, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.
Нормами ст. 124 ЗК України, діючої на час прийняття розпоряджень РДА, передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.
Статтею 134 ЗК України встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 цієї статті.
Вищенаведені розпорядження РДА прийняті згідно діючого законодавства та в межах наданих повноважень, які не оскаржені та набули юридичної сили, згідно яких земельні ділянки, в тому числі і за спірними наказами, підлягали передачі в оренду на конкурентних засадах (земельних торгах).
Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що на земельні ділянки, які були включені в перелік для продажу права на їх оренду на земельних торгах відповідно розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області №1053-р "Про затвердження переліку земельних ділянок, призначених для продажу права на їх оренду на аукціонах" від 30 вересня 2008 року з подальшим наданням позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою та погодженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, наказами ГУ Держземагенства у Кіровоградській області від 18.04.2014 р. № 11-25/14-14-сг та від 19.05.2014 р. № 11-105/14-14сг відповідно наданий дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 10 років, та затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства.
Тобто, за наявності розпоряджень РДА, які прийняті у встановленому законодавчими нормами порядку та згідно діючого законодавства на час прийняття розпоряджень РДА щодо передачі права оренди земельних ділянок з аукціону (земельних торгах) для сільськогосподарського призначення, відносно яких позивачем за відповідним дозволом розроблений та затверджений проект землеустрою, відповідачем в порушення вищенаведених норм земельного законодавства приймаються оскаржувані накази щодо земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства.
Виходячи із встановлених обставин справи, в даних спірних правовідносинах необхідною умовою для передачі вказаних земельних ділянок в оренду мало бути проведення земельних торгів, за результатами яких укладається договір оренди.
У відповідності зі статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Апеляційним судом встановлено, що аукціон не проведений в порядку, передбаченому законодавством.
Враховуючи відсутність законодавчо встановлених обмежень для виставлення на земельні торги спірної земельної ділянки, безпосередню участь позивача в проведенні аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, згода останнього брати участь на відповідних умовах, обізнаність позивача про об'єкт оренди, виставлений на земельний аукціон, суд апеляційної інстанції дійшов до обґрунтованих висновків щодо протиправності дій головного управління Держземагентства у Кіровоградській області при винесенні наказів № 11-25/14/14-сг від 18.04.2014 року, № 11-105/14/14-сг від 19.05.2014 р., які прийняті з порушенням діючого законодавства, порушують законні права та інтереси позивача, та наявності підстав їх скасування.
Виходячи з наведеного суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: