ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/32915/11
( Додатково див. ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду (rs16134810) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Одеського державного аграрного університету на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2011 року у справі № 2-а-7989/10/1570 за позовом Одеського державного аграрного університету до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання необґрунтованим штрафу, визнання нечинними та необґрунтованими постанови і розпорядження, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2010 року Одеський державний аграрний університет звернувся із позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання необґрунтованим штрафу у розмірі 1700,00 грн., визнання нечинними та необґрунтованими постанови від 09.09.2009р. № 05/10-056Т про накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення законодавства у сфері електроенергетики і розпорядження від 09.09.2009р. № 05/10-056Т про усунення виявлених порушень.
Позовні вимоги Одеського державного аграрного університету обґрунтовані тим, що контролюючим органом порушено процедуру здійснення перевірки, ознайомлення з протоколом від 10.08.2009р. за наслідками перевірки та його направлення на адресу позивача, що суперечить вимогам п. 11-1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 07.08.1996р. № 929 "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" (929-96-п) , і є підставою для визнання необґрунтованим штрафних санкцій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2011 року, у задоволенні позовних вимог Одеського державного аграрного університету відмовлено.
При прийнятті рішення суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про безпідставність позовних вимог, так як відповідачем дотримано вищевказаний Порядок, забезпечено направлення протоколу, оскаржуваних постанови і розпорядження, що підтверджується доказами у матеріалах адміністративної справи.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Одеський державний аграрний університет звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 09.04.2009р. по 10.04.2009р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області здійснила планове обстеження позивача з питань технічного стану та експлуатації теплофікаційних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату, дотримання режимів споживання теплової енергії (в залежності від типу соціального значення споживання теплової енергії), за результатами якої складено акт від 10.04.2009р. № 05/10-0324-Т.
Внаслідок обстеження виявлено невиконання позивачем вимог законодавства у сфері поживання електричної і теплової енергії та на підставі акту обстеження видано припис від 10.04.2009р. № 05/10-0324-Т про усунення виявлених порушень.
У матеріалах адміністративної справи знаходиться план заходів Одеського державного аграрного університету від 16.04.2009р. щодо виконання вимог припису від 10.04.2009р. № 05/10-0324-Т 16.04.2009р.
У період з 07.08.2009р. по 10.08.2009р. контролюючим органом здійснено позапланову перевірку виконання вимоги припису від 10.04.2009р., за результатами якої складено протокол від 10.08.2009р. № 05/10-056-Т.
У зазначеному протоколі зафіксовано невиконання позивачем вимог припису від 10.04.2009р. в частині п. 13 та п. 21, що є правопорушенням у сфері енергетики та суперечить вимогам абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання".
Зі змісту супровідного листа відповідача від 10.08.2009р. вбачається, що зазначений протокол отримано Одеським державним аграрним університетом 17.08.2009р., що підтверджується датою на штампі вхідної кореспонденції позивача.
Крім того, у протоколі зазначено, що уповноважена особа суб'єкта господарювання відмовилась від підпису протоколу.
Згідно з листом позивача від 18.08.2009р. п., п. 5 і 21 припису виконано та надано протокол розбіжностей до акта № 05/10-0324-Т щодо невідповідності п. 13 чинному законодавству.
10.09.2009р. на адресу позивача направлено постанову від 09.09.2009р. № 05/10-056-Т про накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн. за ухилення від виконання вимог припису від 10.04.2009р. № 05/10-0324-Т у частині п., п. 5, 13 і 21, а також розпорядження від 09.09.2009р. № 05/10-056-Т про зобов'язання усунення невиконаних на момент позапланової перевірки вимог припису. Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. № 817 (z0071-05) затверджено Інструкцію з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (надалі - Інструкція).
Відповідно до п. 10.6. розділу Х Інструкції за результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог Припису, Розпорядження та (або) Подання) складаються Акт, акт перевірки (додаток 10 до цієї Інструкції) (далі - Акт перевірки) або Протокол (додаток 11 до цієї Інструкції) (далі - Протокол).
Згідно з п. 11.2. розділу ХІ Інструкції у разі відмови керівника суб'єкта господарської діяльності від підпису Акта, Припису, Розпорядження, Подання, Акта перевірки, Протоколу інспектор робить про це відповідний запис і реєструє у канцелярії суб'єкта господарювання, що обстежується (перевіряється, оглядається, інспектується тощо).
Якщо реєстрація зазначених документів у канцелярії суб'єкта господарювання унеможливлена, інспектор надсилає не пізніше п'яти робочих днів з дати відмови керівника суб'єкта господарювання від підписання цих документів керівнику суб'єкта господарювання рекомендованим листом (з описом вкладень) з повідомленням про його отримання, про що інспектор робить запис в Акті, Приписі, Розпорядженні тощо. Копія поштової квитанції про відправлення Акта, Припису, Розпорядження тощо та повідомлення про їх отримання суб'єктом господарювання додається до цих документів, копії яких залишаються у справі суб'єкта господарювання, яка зберігається у відповідному підрозділі Держенергонагляду (п. 11.3. розділу ХІ Інструкції).
Оскільки уповноважена особа позивача головний механік ОДАУ Бібіков В.В. відмовився від підписання протоколу контролюючого органу від 10.08.2009р., складеного за наслідками перевірки виконання позивачем вимог припису від 10.04.2009р., а реєстрація вказаного протоколу у канцелярії суб'єкта господарювання виявилась неможливою, контролюючим органом відповідно до вимог чинної Інструкції направлено протокол на поштову адресу позивача, що свідчить штамп вхідної кореспонденції Одеського державного аграрного університету.
У випадку незгоди керівника суб'єкта господарювання зі змістом Акта він підписує Акт із зауваженнями. За наявності таких зауважень перед підписанням Акта керівником суб'єкта господарювання робиться відмітка "із зауваженнями", а текст його зауважень щодо змісту Акта за його підписом, скріпленим печаткою суб'єкта господарювання, додається до кожного примірника Акта та є його невід'ємною частиною. У разі відмови суб'єкта господарювання (уповноваженої ним особи) підписати Акт інспектор зазначає про це в Акті. Один примірник Акта вручається суб'єкту господарювання або вповноваженій ним особі, а другий - зберігається у відповідному структурному підрозділі Держенергонагляду (п. 5.6. розділу V Інструкції).
Зі змісту протоколу від 10.08.2009р. вбачається відсутність зауважень з боку суб'єкта господарювання та невикористання ним наданого чинним законодавством права внесення зауважень.
Крім того, судами встановлено, що на час здійснення контролюючим органом позапланового заходу з метою перевірки виконання вимог припису п., п. 5, 13 та 21 припису суб'єктом господарювання не були виконані, що є підставою для застосування штрафних санкцій.
Так, ч. 2 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" передбачено застосування уповноважених органів до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафних санкцій, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приймаючи до уваги обставини та докази у матеріалах адміністративної справи, судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Одеського державного аграрного університету залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: