ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/7001/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року у справі № 2-а-21895/10/0570 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області до Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2010 року Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області звернулось із позовом до Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про зобов'язання виконати п. 1 листа-вимоги від 16.03.2010р. № 05-08-11-17/1373, а саме: прийняття всіх необхідних заходів для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб; забезпечення відшкодування зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на загальну суму 161,39 грн. шляхом утримання зайво сплаченої матеріальної допомоги із заробітної плати працівників; усунення недонарахування матеріальної допомоги та лікарняних на загальну суму 3226,54 грн. шляхом донарахування та сплати працівникам управління; приведення у відповідність бухгалтерського обліку шляхом списання нематеріальних активів з бухгалтерського обліку на суму 61149,69 грн.
Позовні вимоги КРУ в Донецькій області обґрунтовані тим, що відповідачем в повному обсязі не виконані вимоги, викладені у листі від 16.03.2010р. № 05-08-11-17/1373, та не вжито заходів для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, що є підставою для пред'явлення позовних вимог.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року позовні вимоги КРУ в Донецькій області задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області прийняти всі необхідні заходи для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, а саме: забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги шляхом утримання зайво сплаченої матеріальної допомоги із заробітної плати наступних працівників: ОСОБА_4 - 33,84 грн., ОСОБА_5 - 0,36 грн. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області прийняти всі необхідні заходи для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, а саме: усунути недонарахування матеріальної допомоги та лікарняних шляхом донарахування та сплати наступним працівникам: ОСОБА_6 - 138,79 грн., ОСОБА_7 - 0,48 грн., ОСОБА_8 - 23,8 грн., ОСОБА_9 - 87,56 грн., ОСОБА_10 - 25,76 грн., ОСОБА_11 - 15,00 грн., ОСОБА_12 - 5,33 грн., ОСОБА_13 - 93,09 грн., ОСОБА_14 - 30,87 грн., ОСОБА_15 - 28,20 грн., ОСОБА_16 - 0,02 грн., ОСОБА_17 - 17,48 грн., ОСОБА_18 - 0,63 грн., ОСОБА_19 - 0,54 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції вказував на те, що позивачем не в повному обсязі виконано зобов'язання вимоги від 16.03.2010р., яка постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року визнана законною. Оскільки обставини, встановлені судовим рішенням у адміністративній справі, яке набрало законної сили, не повинні доказуватись при розгляді інших справ за участю тих самих осіб, щодо яких встановлено ці обставини, суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано, позовні вимоги КРУ в Донецькій області задоволено частково. Зобов'язано Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області прийняти всі необхідні заходи для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, а саме: забезпечення відшкодування зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги шляхом утримання зайво сплаченої матеріальної допомоги із заробітної плати наступних працівників: ОСОБА_4 - 33,84 грн., ОСОБА_5 - 0,36 грн. Зобов'язано Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області прийняти всі необхідні заходи для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, а саме: усунути недонарахування матеріальної допомоги та лікарняних шляхом донарахування та сплати наступним працівникам: ОСОБА_6 - 138,79 грн., ОСОБА_7 - 0,48 грн., ОСОБА_8 - 23,8 грн., ОСОБА_9 - 87,56 грн., ОСОБА_10 - 25,76 грн., ОСОБА_11 - 15,00 грн., ОСОБА_12 - 5,33 грн., ОСОБА_13 - 93,09 грн., ОСОБА_14 - 30,87 грн., ОСОБА_15 - 28,20 грн., ОСОБА_16 - 0,02 грн., ОСОБА_17 - 17,48 грн., ОСОБА_18 - 0,63 грн., ОСОБА_19 - 0,54 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
При прийнятті рішення апеляційний суд виходив з того, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області не є учасником адміністративного процесу, не брало участі у розгляді спірних правовідносин, таким чином, зобов'язання судом першої інстанції саме Головного управління вчинити певні дії є необґрунтованим.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, КРУ в Донецькій області звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказане рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 03.12.2009р. по 30.12.2009р. КРУ в Донецькій області здійснено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, за результатами якої складено акт від 30.12.2009р. № 08-13/2.
На підставі виявлених порушень позивачем висунуто вимогу від 16.02.2010р. № 05-08-11-17/1373.
Пунктом 1 вимоги зобов'язано відповідача прийняти всі необхідні заходи для забезпечення повного відшкодування порушень фінансово-господарської діяльності, в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб; забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на загальну суму 161,39 грн. шляхом утримання зайво сплаченої матеріальної допомоги із заробітної плати працівників; усунути недонарахування матеріальної допомоги та лікарняних на загальну суму 3226,54 грн. шляхом донарахування та сплати працівникам управління; привести у відповідність бухгалтерський облік шляхом списання нематеріальних активів з бухгалтерського обліку на суму 61149,69 грн.
Інформацію про стан вжиття заходів зобов'язано надати до 16.03.2010р.
Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби визначені ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, виконання виявлених в ході ревізії порушень здійснено відповідачем не в повному обсязі, що стало підставою для звернення контролюючого органу із позовними вимогами з метою вирішення спірних правовідносин у судовому порядку.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року у справі № 2-а-9687/10/0570 залишено без задоволення позовні вимоги Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області до КРУ в Донецькій області про визнання відсутності компетенції, визнання неправомірними дій, визнання незаконною і скасування вимоги від 16.03.2010р. № 05-08-11-17/1373.
Отже, вимога від 16.03.2010р. № 05-08-11-17/1373 визнана законною та обґрунтованою, що передбачає її виконання в повному обсязі.
Суди правильно керувались ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або одна особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Приймаючи до уваги встановлені постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року обставини стосовно правомірності прийняття КРУ в Донецькій області оскаржуваної вимоги, на відповідача обґрунтовано покладено обов'язок її виконання.
Крім того, суд апеляційної інстанції правильно зазначав, що суд першої інстанції передчасно поклав зобов'язання виконання вимоги на Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, яке не є учасником адміністративного процесу і не брало участі при вирішенні спірних правовідносин, адже відповідачем у даній адміністративній справі є саме Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судом апеляційної інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.