ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/43026/12
( Додатково див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду (rs11263954) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2010 року у справі №2-а-6444/08 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення відповідача щодо обчислення та призначення пенсії за вислугу років в розмірі 3145,37 грн., зобов'язати перерахувати з 1 січня 2008 року пенсію відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством - 7065,44 грн., а також виплатити суму недоплаченої пенсії у зв'язку з її неправильним нарахуванням.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 посилався на те, що йому всупереч чинному законодавству Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було призначено пенсію в розмірі 3145,37 грн. Вважав, що таке рішення відповідача звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод всупереч вимогам статті 22 Конституції України, змінює умови і норми його пенсійного забезпечення, як особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) і призвело до зниження життєвого рівня.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасувано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обчислення та призначення ОСОБА_4 пенсії за вислугу років в сумі 3145,37 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області обчислити та призначити ОСОБА_4 пенсію за вислугу років з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати недоплачену суму пенсії ОСОБА_4 та забезпечити її виплату.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2010 року постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року скасовано та прийнято нову, якою відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судове рішення апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 3145,37 грн.
Наказом Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань від 28.12.2007 року № 75 о/с ОСОБА_4 звільнений зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з посади начальника циклу кримінально-правових дисциплін Чернігівського юридичного коледжу Державного департаменту України з питань виконання покарань у запас Збройних Сил України за пунктом 64 "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 29 років 19 днів, у пільговому обчисленні - 36 років 04 місяці 25 днів. Позивачу призначена пенсія у відповідності із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) в розмірі 90% грошового забезпечення.
Згідно довідки Чернігівського юридичного коледжу ДДПВП України від 25.07.2008 року №157, грошове забезпечення ОСОБА_4 за останньою штатною посадою перед звільненням становить 7065,44 грн.
Листом від 23.09.2008 року № 1567/03/Ї-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило позивачу на його звернення про перерахунок розміру пенсії та повідомило що пенсія останньому призначена відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що згідно з ч.3 ст.43 Закону України пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Натомість, відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції посилався на те, що для обчислення пенсії позивачу враховані додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці, як і передбачено ст. 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та у порядку, встановленому п. 7 Постанови № 393. Пенсійні виплати позивача не зменшувалися, тому звуження прав позивача фактично не відбувалося. Пенсія призначена та виплачується згідно з чинним законодавством.
Колегія суддів погоджується з такими висновками апеляційного суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 25 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" зупинено на 2007 рік, а пунктом 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) дію частини 3 статті 43 зазначеного Закону зупинено на 2008 рік.
Статтею 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, згідно з яким звільненим у 2006 - 2007 роках особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкт владних повноважень, вирішуючи питання про призначення й обчислення пенсії позивачу, який був звільнений зі служби в 2007 році, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) .
Норми зазначених Законів на час обчислення і призначення пенсії позивачу Рішенням Конституційного Суду України не визнавались такими, що суперечать Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), а тому підлягали застосуванню.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок апеляційного суду, що за таких обставин відсутні підстави для задоволення позову.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: