ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/61873/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державного підприємства "Шахта №17 -17 "Біс"
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012
у справі №2а-0570/5094/2012
за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Державної податкової служби
до Державного підприємства "Шахта №17 -17 "Біс"
про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2012 у задоволенні позову ДПІ у Кіровському районі м.Донецька Донецької області ДПС до ДП "Шахта №17-17 "БІС" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 3126900,93 грн. за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 19.10.2011 №18/24 та акту опису майна від 18.06.2012 №2/19-113/30701383 відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2012 скасовано. Позов задоволено частково. Надано ДПІ у Кіровському районі м.Донецька ДПС дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 3126900,93 грн. за рахунок майна ДП "Шахта 17-17 "БІС", що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 19.10.2011 №18/24 та акту опису майна від 18.06.2012 №2/19-113/30701383 за виключенням будівлі гуртожитку інвентарний номер 2601.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду а апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, станом на 01.08.2012 відповідач має податковий борг у сумі 3126900,93 грн., що підтверджується актами звірки розрахунків, що підписані сторонами станом на 01.08.2012, роздруківками зворотного боку карток особового рахунку відповідача із зазначених податків, копіями декларацій та розрахунків з цих податків та не заперечується відповідачем.
У зв'язку з виникненням податкового боргу відповідачеві була вручена податкова вимога № 393 від 18.05.2011.
22.07.2011 позивачем було прийняте рішення №3/24-013-4 про опис майна відповідача у податкову заставу та відповідно до ст.ст. 88, 89 Податкового кодексу України складені акти опису майна відповідача №18/24 від 19.10.2011 та №2/19-113/30701383 від 18.06.2012.
Реєстрація обтяжень за першим з наведених актів підтверджується витягом з державного реєстру обтяжень №35989026 від 11.05.2012.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до положень п.п.95.3, 95.7 ст. 95 Податкового кодексу України підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу на публічних торгах та/або через торгівельні організації є судове рішення щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що направлені податковим органом платіжні вимоги до банків, у яких ДП "Шахта №17-17 "БІС" має відкриті рахунки, для погашення податкового боргу, були повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів.
Таким чином, недостатність грошових коштів у відповідача для погашення податкового боргу, що є необхідною умовою встановленою п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, за наявності якої погашення податкового боргу можливе шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, знайшла своє підтвердження та відповідачем не спростована.
При цьому судова колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що формальні невідповідності акту опису майна складеного податковим органом не можуть бути підставою для відмови від надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, за виключенням будівлі гуртожитку щодо відчуження якої встановлено мораторій відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (500-17)
.
Враховуючи наведене, висновки суду апеляційної інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Шахта №17 -17 "Біс" відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун