ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/78191/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представників приватного підприємства "Платан", Генеральної прокуратури УкраїниЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Чумаченко Т.А., Петриченко Ю.П., Полюка С.С., Куліби О.А.у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кримської митниці на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року у справі за позовом приватного підприємства "Платан" до Кримської митниці за участю Прокуратури Автономної Республіки Крим, Головного управління Державного Казначейства України в Автономній Республіці Крим про визнання дій протиправними та стягнення суми надмірно сплачених митних платежів, -
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2011 року приватне підприємство "Платан" (далі ПП "Платан") пред'явило позов до Кримської митниці, Головного управління Державного Казначейства України в Автономній Республіці Крим про визнання протиправними дій Кримської Митниці щодо відмови у поверненні сум митних платежів, надмірно сплачених ПП "Платан" до Державного бюджету України, стягнення на користь ПП "Платан" з Державного бюджету України суми надмірно сплачених митних платежів - ввізного мита у сумі 182023,79грн. та податку на додану вартість у сумі 764499,88грн..
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року, позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Кримської Митниці щодо відмови у поверненні сум митних платежів, надмірно сплачених ПП "Платан" до бюджету, викладеної у листах Кримської митниці від 28 квітня 2011 року № 04-13/3138, від 09 червня 2011 року № 04-13/4291, від 22 червня 2011 року № 04-13/4643, від 23 червня 2011 року №04-13/4672, від 14 липня 2011 року №04-13/5344, повернуто з Державного бюджету України на користь ПП "Платан" суми надмірно сплачених митних платежів - ввізного мита у сумі 182023,79грн., податку на додану вартість у сумі 764499,88грн..
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів скаржник оскаржив їх.
У касаційній скарзі Кримська митниця, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що Кримська митниця своїми рішеннями за шостим резервним методом визначила митну вартість товарів, які імпортувалися позивачем. Позивач не погодився з митною вартістю імпортованих товарів, визначеною митним органом, у зв'язку із чим скористався своїм правом, передбаченим частиною 3 статті 264 Митного кодексу України та звернувся до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг під гарантійні зобов'язання.
Відповідно до пункту 6 Порядку випуску товарів у вільний обіг під гарантійні зобов'язання при ввезені їх на митну територію України, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 17 березня 2008 року № 230 (z0259-08)
(надалі Порядок 230), гарантійні зобов'язання надаються декларантом шляхом сплати до державного бюджету суми податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, або надання гарантії уповноваженого банку.
Позивач вибрав саме перший вид гарантійних зобов'язань та сплатив до державного бюджету суми податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом.
В подальшому вказані рішення митного органу були визнані протиправними та скасовані в судовому порядку.
Після того позивач звертався до Кримської митниці з відповідними заявами про повернення надмірно сплачених коштів (заяви від 18 квітня 2011 року, від 10 травня 2011 року, від 16 травня 2011 року, від 10 червня 2011 року, від 05 липня 2011 року).
Листами від 28 квітня 2011 року, 09 червня 2011 року, 22 червня 2011 року, 23 червня 2011 року, 14 липня 2011 року Кримська митниця відмовила позивачеві у повернення митних платежів у зв'язку із порушенням термінів дії гарантійних зобов'язань, визначених статтею 264 Митного кодексу України.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, послався на положення Митного кодексу України (4495-17)
(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 (z1097-07)
(далі Порядок № 618), прийшов до висновку, що позивач виконав усі передбачені законодавством умови, необхідні для повернення зайво сплачених коштів.
Також суд першої інстанції зазначив, що відмова Кримської митниці в повернені надмірно сплачених митних платежів із посиланням на порушення термінів дії гарантійних зобов'язань у 90 днів, передбачених статтею 264 Митного кодексу України і пунктом 11 Порядку 230 (z0259-08)
, є безпідставною і не заснованою на Законі.
Суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції та залишив постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07 листопада 2011 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій із огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 50 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 (z1097-07)
затверджено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, який визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
Розділом III вищезазначеного Порядку встановлено порядок повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органам.
Зокрема, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява подається не пізніше 1095 дня, наступного за днем зарахування коштів на депозитний рахунок 3734.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити фінансової установи, найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ платника - юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер за ДРФО (за наявності) платника - фізичної особи та напрям зарахування коштів.
До заяви додаються: четвертий та п'ятий основні аркуші вантажної митної декларації (далі - ВМД) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму надмірно сплачених митних та інших платежів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки приймає рішення шляхом запису на документі, у якому відображаються результати перевірки "Для підготовки Висновку про повернення".
Відповідальна посадова особа відділу митних платежів митного органу реєструє заяву в журналі обліку висновків, які надаються до органів Державного казначейства України щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, та перевіряє факт списання митних та інших платежів з відповідного рахунку й перерахування цих коштів до держбюджету.
Висновок про повернення передається керівнику (заступнику керівника) митного органу для підписання, після чого - до загального відділу для передання до органів Державного казначейства України.
Пунктом 1.3 Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженим наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226 (z1000-02)
передбачено, що повернення платникам помилково та/або надміру сплачених платежів, надходження яких забезпечується іншими державними органами, здійснюється органами Державного казначейства на підставі заяви платника про повернення, оригіналу довідки відповідного державного органу, на який покладено справляння платежу, що повертається, з обов'язковим зазначенням необхідності повернення та оригіналу документа (квитанції, платіжного доручення та ін.), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Таким чином, законодавством встановлено порядок для повернення надміру сплачених платником до державного бюджету коштів, який передбачає звернення платника до відповідних органів із заявою та документами, що додаються до неї.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Кримської митниці залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: