ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" лютого 2013 р. м. Київ К-3949/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -судді Кобилянського М.Г.,
суддів: Амєліна С.Є., Юрченка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії та грошового забезпечення
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2008 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом і, доповнивши та змінивши вимоги у ході розгляду справи, просив: зобов'язати відповідачів перерахувати пенсію з 1 квітня 2007 року з урахуванням нового виду грошового забезпечення військовослужбовців, введеного після його звільнення з військової служби, а саме премії, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 (594-2007-п) та наказом Командувача внутрішніми військами МВС від 20 квітня 2007 року №150; зобов'язати відповідачів провести перерахунок грошового забезпечення з урахуванням 15% підвищення посадового окладу за службу в підрозділі спеціального призначення МВС України, 1/12 грошової допомоги на оздоровлення, 1/12 винагороди за бойову готовність, 1/60 одноразової винагороди за тривалість безперервної військової служби і виплатити заборгованість по пенсії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року це судове рішення залишено без змін.
Позивач, посилаючись та порушення норм матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, просить скасувати постановлені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове судове рішення -про задоволення позову.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи касаційної скарги та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) з усіх видів грошового забезпечення, які він отримував під час служби, у розмірі 50% від окладу за вислугу 20 календарних років.
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" від 28 березня 2007 року №594 (594-2007-п) дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної постанови Командувачем внутрішніми військами МВС 20 квітня 2007 року прийнято наказ №150, яким з 1 квітня 2007 року встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носила тимчасовий характер, її виплата була дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році. Конкретні розміри премії зазначеною постановою встановлені не були.
Відтак, правильним є висновок судів про те, що підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням премії, яка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 (594-2007-п) та наказом Командувача внутрішніми військами МВС від 20 квітня 2007 року №150, відсутні.
Відмовляючи у позові в частині проведення перерахунку грошового забезпечення з урахуванням 15% підвищення посадового окладу за службу в підрозділі спеціального призначення МВС України, суди правильно виходили з того, що вказане підвищення згідно Додатку 26 до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п) передбачено лише для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ підрозділів спеціального призначення, до яких позивач не належить.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним званням) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Відтак, правильним є і висновок судів про те, що не підлягають урахуванню при перерахунку пенсії 1/12 грошової допомоги на оздоровлення, 1/12 винагороди за бойову готовність, 1/60 одноразової винагороди за тривалість безперервної військової служби, оскільки такі виплати не носять постійний, щомісячний характер.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскаржувані судові рішення судів першої і апеляційної інстанцій постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 222, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
ГОЛОВУЮЧИЙ : Кобилянський М.Г. СУДДІ : Амєлін С.Є. Юрченко В.В.