ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2013 року м. Київ К/9991/33469/12
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Весельської Т.Ф., Малиніна В.В. (доповідач), Ситникова О.Ф.,
при секретарі -Лещенко О.А.,
за участю представника відповідача -Ляхової К.О.,
позивача - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області про визнання рішення протиправними та скасування, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року ОСОБА_5 (далі -позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, в якому просить визнати протокольне рішення комісії УМВС України в Миколаївській області № 973 від 24.06.2010 року про встановлення окладів та відсотки надбавок, які викладені в довідці № 10 від 24.06.2010 року, протокольне рішення № 446 від 18.02.2011 року протиправними та скасувати їх;
- зобов'язати підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу прирівняного до посади заступника начальника ГУ МНС Миколаївської області по наглядово-профілактичної роботи відповідно до постанови Комітету Міністрів України № 1294 -2007, № 45-2008 року, наказів МНС № 53,305-2008 р.;
- при складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зобов'язати вказати розмір посадового окладу 1 700,00 грн., оклад за військовим званням-полковник -135,00 грн., надбавка за вислугу років, яка складає 40 % від посадового окладу з окладу за військове звання, 50% за виконання особливо важливих завдань, яка складається від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, 28 % надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, яка складається від посадового окладу, 15% надбавка за службу в умовах режимних обмежень, яка складається від посадового окладу, 43 % премії від усіх сум нарахувань (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, за виконання особливо важливих завдань, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за службу в умовах режимного забезпечення;
- зобов'язати передати довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області ля перерахунку пенсії.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він вийшов на пенсію з посади, яку на теперішній день виконує заступник начальника Головного управління МНС області по наглядово-профілактичній роботі з посадовим окладом 1 700,00 грн. Відповідач не виконав постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.07.2009 року та порушив норми чинного законодавства, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
та постанову Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 (1294-2007-п)
року.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року, у задоволені позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх рішення скасувати та постановити нове про задоволення позову.
В свою чергу відповідач надіслав письмові заперечення на касаційну скаргу, просить її вимоги залишити без задоволення, судові рішення без змін
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти касаційної скарги, позивач -наполягав.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 223 КАС України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Відмовляючи у задоволенні позову судам було встановлено, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позову. Посада позивача, з якої він був звільнений, відповідає посаді заступника начальника управління (самостійного відділу) УМВС України в Миколаївській області з посадовим окладом 1 210,00 -1 310,00 грн., тому останньому встановлений посадовий оклад для перерахунку пенсій у максимальному розмірі -1 310,00 грн. і підстав для призначення позивачу пенсію, виходячи з посадового окладу 1 700,00 грн., як заступнику начальника головного управління, не має.
Колегія суддів погоджується з такими висновками, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи позивач був звільнений 08.12.1997 року з посади заступника начальника управління державної пожежної охорони Управління Міністерства Внутрішніх Справ Миколаївської області за ст.65 п. "а"(за віком) та був відкликаний у розпорядження УМВС. Державна пожежна охорона на час звільнення позивача була структурним підрозділом Міністерства Внутрішніх Справ. Протягом 2003-2004 р.р. відбулась реорганізація, в результаті якої Державна пожежна охорона була виведена з перепідпорядкування Міністерства внутрішніх справ та віднесена до Міністерства надзвичайних ситуацій.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.07.2009 року по справі № 2а-7/09/1470 скасовано та визнано протиправним протокольне рішення № 429 від 01.04.2008 року відповідача про встановлення посадових окладів пенсіонерам МВС, які були звільненні з підрозділів пожежної охорони відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п)
та наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року та зобов'язано відповідача підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, виходячи з посадового окладу прирівняної посади в структурі МНС, у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п)
та наказу МНС України від 28.01.2008 року № 53 (z0102-08)
. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2010 року, по вищезазначеній справі, постанова суду залишена без змін.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення. Згідно зі ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На виконання постанови суду від 27.07.2009 року відповідач прийняв протокольне рішення № 973 від 24.06.2010 року, яким встановив посадовий оклад за посадою заступника начальника управління у складі головного управління в розмірі 1 310,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, премію у розмірі 10% посадового окладу та надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу (грошовий атестат від 30.04.1998 р. № 26) усього на суму 3 362,00 грн.
18.02.2011 року було прийнято відповідачем протокольне рішення № 446, яким вирішено, що підстав для перерахунку пенсії немає, в зв'язку з відсутністю в рішенні суду зобов'язання, щодо встановлення посадового окладу в розмірі 1 700,00 грн. за посадою заступника начальника Головного управління МНС України.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На підставі п.6 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (45-2008-п)
року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 (393-92-п)
відповідною посадою, вважається посада, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Позивач був звільнений з посади заступника начальника управління з питань наглядово-профілактичного нагляду Управління Державної Пожежної Охорони Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Миколаївській області, що прирівнюється до посади заступника начальника управління з питань державного нагляду у сфері пожежної безпеки і державного нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки Управління Міністерства Надзвичайних Ситуацій України в Миколаївській області. Посадова особа, яка обіймає цю посаду, наділена такими ж повноваженнями та виконує ті ж функції й обов'язки, що й позивач на момент звільнення.
Пунктом 1.2 Положення про управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС в Миколаївській області передбачено, що Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС в Миколаївській області підпорядковується Держпожежбезпеки, входить до складу Головного Управління Міністерства Надзвичайних ситуацій в Миколаївській області, а відповідно до п.2.3 виконує такі функції, як: здійснює аналіз та облік пожеж, контролює роботу місцевих органів держпожнагляду за всіма напрямками діяльності, проводить навчання посадових осіб органів держпожнагляду щодо підвищення їх професійного рівня та інші.
Відповідно до Наказу № 53 від 28.01.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8.02.2008 року за № 102//14793 (z0102-08)
"Про встановлення схем посадових окладів осіб начальницького складу"у заступника начальника головного управління (управління) МНС розмір посадового окладу складає 1 651,00 - 1 700,00 грн., посадовий оклад заступника начальника управління у складі головного управління, заступник начальника самостійного відділу 1 163,00 -1 310,00 грн.
Позивача була звільнено з посади заступника начальника (самостійного відділу, підрозділу на правах управління) в складі головного управління, оскільки посада, на той час, мала подвійне підпорядкування - заступник управління в головному управлінні, тому посада заступника начальника головного управління по функціональності та організаційному рівню вище тій посаді, яку обіймав позивач, та відповідач правомірно позивачу встановив посадовий оклад в сумі 1 310,00 грн.
Позивачу 19.09.2008 року була видана довідка № 136 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій сума пенсії складала 5 144,85 грн. та призначена відповідно до п.5 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 (45-2008-п)
року за відповідною посадою у тому державному органі, з якої особа звільнилася на пенсію. Постановою суду від 27.07.2009 року відповідача було зобов'язано перерахувати пенсію позивачу, виходячи з посадового окладу прирівняної посади в структурі Міністерства Надзвичайних Ситуацій. Відповідач склав довідку від 24.06.2010 року, в якій сума пенсії складає 3 362,00 грн.
Позивач просить встановити йому оклад, як пенсіонеру МНС, а всі надбавки, доплати, премію, як пенсіонеру МВС, тому просить встановити йому премію 43 % від усіх сум нарахувань, а відповідач встановив 10%. Крім того, позивач просить 28% надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, а в довідці №10 від 24.06.2010 р. відсутня ця складова грошового забезпечення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п)
надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, встановлюючи позивачу 10% премії, відповідач не порушив вищезазначену норму, оскільки встановив премію не менше 10 %, як встановлено законодавством.
Підпунктом 1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п)
надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установити надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Оскільки позивач просив суд по справі № 2а-7/09/1470 встановити йому суму грошового забезпечення з посадового окладу прирівняної посади в структурі Міністерства надзвичайних Ситуацій, то відповідачем були застосовані всі надбавки, які застосовуються до працівників МНС при виході їх працівниками на пенсію. Надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення в сумі 28 % вищезазначеним пунктом постанови Кабінету Міністрів України для працівників МНС не передбачена, тому відповідач не зазначив цю надбавку у довідці від 24.06.2010 року правомірно.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. (45-2008-п)
"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Судова колегія погоджується з висновками судів, що позивач має право на пенсію, встановлену йому раніше у довідці відповідача від 19.09.2008 року в сумі 5 144,85 грн.
Колегія суддів вважає, що суди вірно встановили обставини справи і дали їм належну правову оцінку, у зв'язку з чим вірно відмовили у задоволені позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені рішень, що є підставою для залишення касаційних скарг без задоволення, а судових рішень без змін.
За правилами ч.1 ст. 224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_5, - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області про визнання рішення протиправними та скасування, - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
|
В.В.Малинін
Т.Ф.Весельська
О.Ф.Ситников
|
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2013 року м. Київ К/9991/33469/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Весельської Т.Ф., Малиніна В.В. (доповідач), Ситникова О.Ф.,
при секретарі -Лещенко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області про визнання рішення протиправними та скасування, -
Керуючись ст.ст. 160, 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_5, - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області про визнання рішення протиправними та скасування, - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
|
В.В.Малинін
Т.Ф.Весельська
О.Ф.Ситников
|