ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/35760/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Криворізької міської ради, третя особа -ОСОБА_6 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20 жовтня 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року,
в с т а н о в и л а :
В квітні 2011 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду з позовом до Криворізької міської ради, третя особа -ОСОБА_6, в якому, з урахуванням уточнень просили визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови від внесення змін до Регламенту Криворізької міської ради про обрання секретаря Криворізької міської ради, а також проведення першої та інших сесій з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
, з порушенням відповідачем ст. ст. 46, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», скасувати рішення відповідача від 11 листопада 2010 року про обрання секретарем Криворізької міської ради ОСОБА_6, як таке, що прийнято з порушенням вимог ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме, без врахування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
, скасувати рішення Криворізької міської ради І сесії (друге засідання) від 11 листопада 2010 року, усі рішення відповідача, прийняті на пленарних засіданнях Криворізької міської ради на III сесії від 22 грудня 2010 року, на IV сесії від 30 грудня 2010 року, на V сесії від 26 січня 2011 року, на VI сесії від 23 лютого 2011 року, на VII сесії від 30 березня 2011 року, на VIII сесії від 27 квітня 2011 року, на IX сесії від 25 травня 2011 року та інших сесіях Криворізької міської ради, як такі, що прийняті з порушенням ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме, без врахування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
, зобов'язати відповідача внести зміни до Регламенту Криворізької міської ради в частині порядку обрання секретаря Криворізької міської ради, а також проведення першої та інших сесій, призначення пленарних засідань, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядку роботи сесії з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
, зобов'язати відповідача провести сесію щодо обрання секретаря Криворізької міської ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
, зобов'язати відповідача провести сесії щодо розгляду та прийняття рішень з питань, які були розглянуті до змін у Регламенті Криворізької міської ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
.
Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20 жовтня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах касаційної скарги, колегія суддів залишає касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачі, кожен окремо, звернулись до Криворізької міської ради із заявами від 28 березня 2011 року про надання інформації, зокрема, щодо порядку проведення першої сесії Криворізької міської ради, обрання на ній секретаря Криворізької міської ради, переліку, функціональної спрямованості і порядку організації роботи постійних комісій Криворізької міської ради згідно з Регламентом Криворізької міської ради та Положенням про постійні комісії Криворізької міської ради, на які листами № 7/26-150 від 07 квітня 2011 року та № Р-2228-П від 11 квітня 2011 року «Щодо розгляду звернення»відповідачем надано відповіді.
Таким чином, суди попередніх інстанцій вірно зазначили про відсутність порушення Криворізькою міською радою прав позивачів на звернення та отримання інформації.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наступного.
Згідно з ч. 13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Відповідно до ч. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
.
Частиною 15 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15)
щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» планування діяльності сільських, селищних, міських, районних у містах, районних та обласних рад з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в рамках підготовки та затвердження планів роботи відповідних рад у порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР)
та регламентами відповідних рад, з урахуванням вимог частин третьої та четвертої статті 7 цього Закону.
Згідно з положеннями статті 4 Глави 2 Розділу І Регламенту Криворізької міської ради VI скликання, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 30 листопада 2010 року № 7, Криворізька міська рада у своїй діяльності керується Конституцією України (254к/96-ВР)
, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР)
, «Про статус депутатів місцевих рад» (93-15)
, іншими законодавчими актами і цим Регламентом. До прийняття зазначеного Регламенту відповідачем застосовувався Регламент Криворізької міської ради V скликання.
Процедура прийняття рішень з урахуванням особливостей підготовки проектів рішень, які носять регуляторний характер передбачена главою 5 Регламенту Криворізької міської ради VI скликання.
Положеннями ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що секретар міської ради працює в раді на постійній основі та обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови.
Суди попередніх інстанцій, досліджуючи протоколи засідання І сесії Криворізької міської ради VI скликання (перше та друге пленарне засідання) від 08 листопада 2010 року та 11 листопада 2010 року, прийшли до висновку, що порядок її проведення та процедура розгляду питань відповідають вимогам статей 46, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та чинного на той час Регламенту Криворізької міської ради.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, а тому підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За таких обставин, оскаржувані судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20 жовтня 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
З оригіналом згідно помічник судді Н.В. Мостова Я.Л.