ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/20949/12
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs22125759) ) ( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs29680896) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -судді Леонтович К.Г.,
суддів: Донця О.Є., Гордійчук М.П.,
секретаря -Наумця О.В.,
за участю представників: Генеральної прокуратури України Орленка А.О., ТОВ "Харків-Цемент-СМ" Чернікова А.В., Кабінету Міністрів України Сальникова С.В., Міністерства охорони навколишнього природного середовища Жукович Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент-СМ" на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року у справі № 2а16674/10/2670 за позовом заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент-СМ" про визнання недійсним спеціального дозволу на користування надрами та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2008 року заступник Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області звернувся в суд з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент-СМ" в якому просив визнати недійсним спеціальний дозвіл №3251, виданий 17.12.2007 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент СМ" на користування надрами на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області площею 314 га.; зобов'язати Міністерство охорони навколишнього середовища України анулювати спеціальний дозвіл № 3251 від 17.12.2007 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що третя особа отримала оскаржуваний дозвіл за відсутності цілісного майнового комплексу та без попереднього погодження місцевої ради про надання земельної ділянки, що суперечить вимогам законодавства про надра, Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2008 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2010 р., у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.11.2010 р. постанова окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2008 р. та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2010 р. скасовані з підстав неповного дослідження повноважень відповідних органів місцевого самоврядування щодо погодження надання земельних ділянок та наявності вказаного погодження при подачі третьою особою документів на отримання відповідного дозволу, з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року, позов задоволений. Визнаний недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами № 3251, виданий 17.12.2007 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент СМ" на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області площею 314 га. Зобов'язано Міністерство охорони навколишнього середовища України анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами № 3251 від 17.12.2007 р..
Не погоджуючись з вказаними ухваленими у справі рішеннями судів попередніх інстанцій товариство з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент-СМ" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що Мінприроди 17.12.2007 р. видало ТОВ "Харків-Цемент СМ" спеціальний дозвіл №3251 на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі, дослідно-промислової розробки Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області площею 314 га, яка містить корисні копалини, а саме, суглинки та глини, придатні для використання в якості цементної сировини. Видача цього дозволу ТОВ "Харків-Цемент СМ" відбулася без проведення аукціону, на підставі підпункту 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007 р. N 480 "Про затвердження Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами" (480-2007-п) як підприємству, що є орендарем цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл. При цьому судами встановлено, що ТОВ "Харків-Цемент СМ" орендує у ЗАТ "Райагробуд" терміном на 20 років нерухоме майно недобудований нежитловий об'єкт "Цех помолу" готовністю 44%, в складі якого є цілісний майновий комплекс з виробництва цементу "сухим" засобом. Крім цього, судами попередніх інстанцій також встановлено, що спеціальний дозвіл на користування надрами №3251 від 17.12.2007 р. виданий ТОВ "Харків-Цемент СМ" без попереднього погодження ТОВ "Харків-Цемент СМ" щодо надання земельної ділянки з відповідними органами місцевого самоврядування.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої і апеляційної інстанції виходили з того, що вказаний дозвіл на користування надрами виданий з порушеннями ст. 16 Кодексу про надра, а саме, за відсутності попереднього погодження з місцевою радою про надання зазначеної земельної ділянки для відповідних потреб
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з наведеними висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи оскаржується законність видачі спеціального дозволу №3251 від 17.12.2007 р., виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент СМ" на користування надрами на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області площею 314 га за відсутності попереднього погодження з Левківською сільською радою про надання земельної ділянки, на орних землях якої знаходиться об'єкт надрокористування.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частинами 2 та 3 ст. 16 Кодексу про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.
Мінприроди відповідно пп. 15 п. 4 Положення видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.
Згідно ст. 5 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" у 2007 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснювався на аукціонах, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктами 1, 2 Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 №480 (480-2007-п) (далі Порядок) встановлено, що дозволи на всі види користування надрами надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку.
Відповідно протоколу засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 11.12.2007 № 20 прийняте рішення про надання ТОВ "Харків-Цемент СМ" спеціального дозволу на користування надрами Савинського родовища в Харківській області відповідно до підпункту 8 пункту 7 Порядку.
Підпунктом 8 ч.1 п.7 Порядку встановлено, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства України заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Судами попередніх інтонацій встановлено, що ТОВ "Харків-Цемент СМ" орендує у ЗАТ "Райагробуд" терміном на 20 років нерухоме майно недобудований нежитловий об'єкт "Цех помолу" готовністю 44%, в складі якого є цілісний майновий комплекс з виробництва цементу "сухим" засобом, тому посилання позивача на відсутність у третьої особи майнового комплексу, як підстава отримання спеціального дозволу з порушеннями необґрунтовані.
Разом з тим, ст. 16 Кодексу України про надра встановлено, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб.
Згідно п.7 Порядку заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом із документами, зазначеними в додатку 1, обов'язково узгодивши питання про надання дозволів з органами місцевого самоврядування.
Відповідно пп.4 п.б ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" погодження питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Виходячи з вищенаведених законодавчих норм ТОВ "Харків-Цемент СМ" зобов'язане було попередньо узгодити питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб з Левківською сільською радою Ізюмського району Харківської області, так як об'єкт надрокористування знаходиться на орних землях вказаної сільської ради.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Харків-Цемент СМ" при подачі документів для отримання спеціального дозволу на користування надрами не надав попереднього погодження з Левківською сільською радою про надання земельної ділянки для зазначених потреб.
На підтвердження погодження питання про надання дозволу з органами місцевого самоврядування третьою особою надане рішення Харківської обласної ради від 06.09.2007 № 371-V та від 29.11.2007 № 490-V, яким погоджене надання у користування надр, однак, вказаним рішенням погоджене надання у користування саме надр, а не погодження з органами місцевого самоврядування користування земельною ділянкою, як вимагає ст. 16 Кодексу про надра.
Згідно п.19 Порядку Мінприроди анулює дозвіл у разі: відсутності потреби у користуванні надрами; ліквідації надрокористувача, якому надано дозвіл; подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей; користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я людей; використання надр не за призначенням; визнання аукціону, за результатами якого був наданий дозвіл, недійсним; неодноразового порушення надрокористувачем умов дозволу або угоди про умови користування ділянкою надр; визнання дозволу недійсним у судовому порядку; невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу; вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів, з початку дії спеціального дозволу не приступив до користування ділянкою надр без поважних причин; дострокового розірвання договору про оренду цілісних майнових комплексів для підприємств, яким був наданий дозвіл відповідно до абзацу дев'ятого пункту 7 цього Порядку.
Враховуючи викладене, за відсутності попереднього погодження третьою особою з органом місцевого самоврядування про надання земельної ділянки для зазначених потреб, суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованих висновків, що при наданні спеціального дозволу на користування надрами на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку відповідачем був порушений порядок його видачі, що являється підставою для визнання недійсним спеціального дозволу № 3251 на користування надрами, виданого 17.12.2007 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент СМ".
Виходячи з наведеного, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Цемент-СМ" залишити без задоволення.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: