ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/24819/12
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs23932019) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Васильченко Н.В., Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.,
при секретарі Крушеніцькому В.М.,
за участі позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, а також представника позивачів ОСОБА_3, представника третьої особи Ботман О.О.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 26 січня 2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 р. у справі №2а-2/12/0535 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області, третя особа - Маріупольська міська рада Донецької області, про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
В липні 2011 року ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області, третя особа - Маріупольська міська рада Донецької області, про визнання дій протиправними та скасування рішення № VI/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради".
Постановою Новоазовського районного суду Донецької області від 26 січня 2012 р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 р., позов задоволено. Визнано незаконними дії Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області при прийнятті рішення сесії сільської ради №I/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради", визнано незаконним та скасовано вказане рішення сільської ради.
Не погоджуючись із вищевказаними судовими рішеннями, Маріупольська міська рада Донецької області подала касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції з мотивів невірного застосування судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вбачає підстави до її задоволення.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Виноградненською сільською радою Новоазовського району Донецької області на позачерговій сесії прийняте рішення №/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради", яким погоджено виключення із земель Виноградненської сільської ради та передачу до земель міста Маріуполя земельних ділянок, загальною площею 207,1 га.
До зазначених 207,1 га земель Виноградненської сільської ради територіально входять 192,6 га землі мікрорайону "Східний-1,2,3" міста Маріуполя, землі житлової та громадської забудови - 3,4 га, 11,1 га - землі Тельманівського держлісгоспу.
Згідно з ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Виноградненська сільська рада відповідно до ст. 12 ч.1 п.2, ст. 13 ч.1 п.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є розпорядником інформації.
За змістом п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до ст.18 ч.2 п.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб'єкта владних повноважень забезпечується шляхом зокрема оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб'єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності -в інший прийнятний спосіб.
Задовольняючи позові вимоги, суди виходили з того, що всупереч ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідачем не було оприлюднено за 20 днів до 10.06.2011р. проект оскаржуваного рішення про погодження виключення із земель Виноградненської сільської ради та передачу до земель міста Маріуполя земельних ділянок, загальною площею 207,1 га.
Водночас, відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності.
Так, поза увагою судів залишилися пояснення свідка ОСОБА_8, яка зазначила, що питання про узгодження меж міста Маріуполя вже розглядалося 20 квітня 2011 року на засіданні шостої чергової сесії Виноградненської сільської ради, але питання було знято з розгляду та направлено на доопрацювання з метою розміщення на інформаційних стендах сільської ради. Свідком також були дані пояснення щодо оприлюднення оскаржуваного рішення, а саме розміщення проекту рішення та додатків на інформаційних стендах в людних місцях селах (біля клубу та приміщення сільської ради), а також в приміщенні сільської ради. Крім того, свідок ОСОБА_9 підтвердив факт існування відповідних інформаційних стендів перед будівлею сільської ради та у самому приміщенні.
Таким чином, суди не взяли до уваги всі докази, які були зібрані по справі, та не оцінили їх у сукупності з іншими доказами по справі, а відтак не дотримались вимог ст. 159 КАС України про те, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
За таких обставин, рішення судів про обґрунтованість позовних вимог є передчасними.
Враховуючи, що касаційна інстанція відповідно до вимог ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, колегія Вищого адміністративного суду України вбачає за необхідне судові рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи суду необхідно повно та всебічно з'ясувати всі обставини справи, вірно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та ухвалити законне і обґрунтоване рішення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 227, 231 КАС України, колегія суддів -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Маріупольської міської ради Донецької області задовольнити.
Постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 26 січня 2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 р. у справі №2а-2/12/0535 скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді: