ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/39091/11
( Додатково див. ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs16643428) ) ( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (rs7987127) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Судак Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08 лютого 2010 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2011 року
по справі № 2а-12208/09/8/0170
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1)
до Державної податкової інспекції у м. Судак Автономної Республіки Крим (надалі -ДПІ у м.Судак АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
ФОП ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у м. Судак АРК про застосування фінансових (фінансових) санкцій № 0001002330 від 01.07.2009р.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.02.2010р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2011р., позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у м. Судак АР Крим №0001002330 від 01.07.2009р. про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій на суму 37200,00грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 3,40грн.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у м. Судак АР Крим звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали адміністративної справи, колегія суддів прийшла до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом було проведено виїзну планову перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., за результатами якої складено акт №388/17-01/НОМЕР_2 від 11.06.2009р.
Проведеною перевіркою, на думку податкового органу, встановлено порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; ст.2 Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства», п.п.17.1.3 п.17.1ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі вказаного акту перевірки прийнято спірне рішення №0001002330 від 01.07.2009р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 37200,00 гривень. Фінансові санкції у розмірі 37060,00грн. розраховані, виходячи із двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) за кожне невиконання щоденного друку фіскального чеку (тобто 340 х 109 днів), в іншій частині відповідач не зміг надати пояснення про підстави застосування фінансових санкцій на суму 140 грн. Підставою для застосування фінансових санкцій у сумі 37200,00 грн. в спірному рішенні вказаний п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В ході проведення перевірки, було встановлено, що протягом 109 днів позивач здійснював друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків зі спливом 24 годин, що на думку відповідача є неправомірним, оскільки не забезпечувало щоденного друку звітних чеків.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, крім іншого, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пункт 4 статті 17 Закону України названого Закону (265/95-ВР) встановлює, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002р. (199-2002-п) (далі - Вимоги).
Відповідно до п. 1 Вимог (199-2002-п) , дія цих вимог (далі - фіскальні вимоги) поширюється на реєстратори розрахункових операцій (далі - реєстратор), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 2 Вимог (199-2002-п) визначено, що Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора; X-звіт - денний звіт без обнуління інформації в оперативній пам'яті; зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
Пунктом 11 Вимог (199-2002-п) передбачено, що реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту; Z-звіту; звіту про реалізовані товари (надані послуги); періодичних (повного, скороченого).
Пунктом 13 Вимог (199-2002-п) передбачено, що формування Z-звіту повинно виконуватися у такій послідовності: друкування фіскального звітного чека і занесення інформації до фіскальної пам'яті; обнуління регістрів денних підсумків оперативної пам'яті; друкування інформації, що підтверджує обнуління регістрів денних підсумків оперативної пам'яті та дійсність фіскального звітного чека.
Виходячи з вищенаведеного,звіт це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора, що друкується суб'єктом господарювання за допомогою реєстратора розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Z-звіт повинен друкуватись суб'єктом господарювання один раз у зміну, а зміною є період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
Згідно листа Державної податкової адміністрації України від 07.11.2002 р. №7501/6/23-2119 (v7501225-02) норма Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (265/95-ВР) якою передбачений обов'язок щодня друкувати фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в Книгах ОРО враховує особливості роботи реєстраторів розрахункових операцій, які повинні забезпечувати друкування таких звітів не пізніше чим через 24 години після початку роботи.
Отже, фіскальний звітний чек має бути роздрукованим у період 24 годин, враховуючи цілодобову систему роботи кафе-бару «Аквамарин», починаючи з першої розрахункової операції у розумінні ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»після виконаннязвіту, тобто після виконання фіскального звітного чеку до виконання наступного Z-звіту, який містить дані звіту за період роботи за добу (зміну). Період роздрукування Z-звіту за робочу добу (зміну) не повинен перевищувати 24 години з проведення першої розрахункової операції після роздрукування попереднього Z-звіту. Але, під час перевірки відповідачем не з'ясовано дату та час перших розрахункових операцій за перевіряємий період та не прийнято до уваги змінність роботи об'єкту, порядок роботи кафе-бару «Аквамарин».
Законодавцем не встановлено обов'язок суб'єкта господарювання здійснювати щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків саме до 24:00 год., законодавець зазначає, що Z-звіт повинен бути надрукований не пізніше 24 годин, розрахунок яких починається з першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, тобто у період часу, що не перевищує 24 години з проведення першої розрахункової операції, після виконання попереднього фіскального звітного чеку до виконання наступного Z-звіту, який містить дані звіту за період роботи за добу (зміну).
З вищенаведеного вбачається, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.07.09 № 0001002330 прийнято всупереч нормам чинного законодавства, відповідно підлягає скасуванню.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Судак Автономної Республіки Крим -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08 лютого 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
Судді:
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ О.В. Вербицька
___________________ О.В. Муравйов