ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2012 року м. Київ К/9991/38812/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Лиски Т.О., Ємельянової В.І.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій по нарахуванню соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
в с т а н о в и в :
У січні 2010 року ОСОБА_4 звернулась до суду із вказаним позовом, у якому просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з листопада 2007 року по грудень 2009 року.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19 квітня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 347,83 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 26 травня 2011 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог .
У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати вказане рішення суду апеляційної інстанції з підстав порушення ним норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення і порядок виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтями 3, 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом (2811-12)
має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 вказаного Закону визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним).
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 01 січня -526,00 гривень, з 01 квітня -538,00 гривень, з 01 липня -540,00 гривень, та з 01 жовтня -557,00 гривень.
Проте вказаним Законом (107-17)
частина перша статті 15 та пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були змінені. Так, згідно нової редакції частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
У відповідності до змін, внесених до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
положення пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
не визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними).
Отже, у 2008 році відповідач при здійсненні виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до чинного на той час законодавства, а тому відсутні підстави для визнання його дій неправомірними і, як наслідок, покладення на нього обов'язку здійснити виплату певних сум.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (2240-14)
призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На дійсний час є чинним порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (1751-2001-п)
.
Оскільки норми ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» є чинними та не визнавались неконституційними, то позовні вимоги про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік задоволенню не підлягають.
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк.
У зв'язку з цим суд апеляційної інстанції, врахувавши дату звернення позивача до суду першої інстанції -19 січня 2010 року, та, застосувавши строк звернення до суду, визначений ст. 99 КАС України, обґрунтовано не погодився з висновком суду першої інстанції та прийшов до висновку про необхідність застосування строку звернення до адміністративного суду, визначеного ст. 99 КАС України, оскільки такий позивачем пропущено без поважних причин, а відповідач наполягав на застосуванні річного строку звернення до суду.
Наведені обставини були правильно враховані судом апеляційної інстанцій, які прийняв законне й обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зроблених судом апеляційної інстанції висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскарженого судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 221, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області від 26 травня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і :