ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2012 року м. Київ К/9991/35660/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Ємельянової В.І., Лиски Т.О.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Бранці Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У лютому 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда ІІ групи.
Посилаючись на наведені обставини, позивач просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Бранці Луганської області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ІІ групи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року №1293 (1293-2005-п) , збільшивши її в 2,5 рази, з 01 січня 2006 року.
Постановою Брянківського міського суду Луганської області від 14 березня 2011 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Бранці Луганської області щодо визначення пенсії ОСОБА_4 в частині збільшення у 2,5 рази згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року №1293 (1293-2005-п) .
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплатити позивачу пенсію, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши її розмір на 2,5 рази, починаючи з 01 серпня 2010 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2011 року постанову суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення місцевого суду.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка має одночасне право на різні види пенсії за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Пунктом 13 розділу XV цього Закону (1058-15) передбачено, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) та цього Закону (1058-15) , призначається одна пенсія за її вибором.
Як видно з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і йому встановлено ІІ групу інвалідності.
Позивачу за його вибором було призначено пенсію за ІІ групою інвалідності як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) .
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною четвертою статті 54 вищезгаданого Закону встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, тільки Законом України (796-12) визначається розмір пенсії, а порядок її обчислення регулюється відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року (1293-2005-п) «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала законної сили 01 січня 2006 року, збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей, у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей. Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Цією Постановою було встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 грн., II групи - 500 грн., III групи - 467 грн.; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 грн., II групи - 400 грн., III групи - 370 грн.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок призначеної пенсії за зазначеними постановами КМ України носить разовий характер.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Брянківського міського суду від 19 грудня 2007 року по справі 2-а-164/07 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Бранці Луганської області було зобов'язано зробити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з дня звернення із відповідною завою -з 01 липня 2007 року. Виконання постанови Брянківського міського суду підтверджено листом відповідача та його письмовими запереченнями.
Частиною першою ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції стосовно того, що, зважаючи на визначення постановою Брянківського міського суду від 19 грудня 2007 року по справі 2-а-164/07 права позивача на перерахунок державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної згідно ст. 54 цього Закону, з підвищенням її розміру у 2,5 рази, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 (1293-2005-п) року.
Наведені обставини були правильно враховані судом апеляційної інстанції, який прийняв законне й обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зроблених судом апеляційної інстанції висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскарженого судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 221, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і :