ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2012 року м. Київ К-13700/09
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І.-головуючий, судді Маринчак Н.Є., Усенко Є.А.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (далі -ДПІ)
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2007
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2009
у справі № А27/371
за позовом приватного підприємства «Спорт-Сіті»(далі -Підприємство)
до ДПІ,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області,
про визнання недійсним рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2007, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2009, позов задоволено; визнано недійсним рішення ДПІ від 19.06.2007 № 0002112302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з мотивів недоведеності податковим органом факту порушення Підприємством порядку оприбуткування готівки.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України ДПІ просить скасувати прийняті у справі рішення попередніх інстанцій та відмовити у позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги ДПІ з урахуванням такого.
Судовими інстанціями у справі з'ясовано, що ДПІ було проведено перевірку господарської одиниці -належного позивачеві кафе -щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, оформлену актом від 07.06.2007 № 002456. У цьому акті зафіксовано неоприбуткування Підприємством готівки у загальній сумі 34 444,47 грн. внаслідок невиконання у Книзі обліку розрахункових операцій записів стосовно суми виручки на підставі фіскальних звітних чеків РРО, що стало підставою для застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 172 222,35 грн. згідно з оспорюваним рішенням.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (436/95)
встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
У пункті 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004 № 637 (z0040-05)
, визначено, що оприбуткування готівки -це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з пунктом 2.6 названого Положення (z0040-05)
уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Зі змісту наведених законодавчих положень випливає, що у випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є її відображення у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
Судовими інстанціями встановлено, що сума у розмірі 34 444,47 грн. була проведена позивачем через зареєстрований та опломбований у встановленому законом порядку РРО відповідно до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
, що підтверджується фіскальним звітним чеком РРО від 06.06.2007 № 0509, який був підклеєний до КОРО; зазначені готівкові кошти були здані до каси Підприємства з оформленням прибуткового касового ордера від 06.06.2007 № 238.
Таким чином, спірна сума була внесена позивачем до податкового та бухгалтерського обліку, оскільки її проведення через РРО, зазначення цієї суми у фіскальній пам'яті РРО, відображення на роздрукованих та збережених фіскальних звітах вклеєних до КОРО робить неможливим ухилення позивача від сплати податків.
Відсутність у КОРО відомостей про рух готівки за вказаний період при фактичному оприбуткуванні зазначеної суми дає лише підстави для висновку про порушення позивачем порядку ведення КОРО, а не про неналежний облік надходження коштів за вказаний день та ухилення Підприємства від оподаткування зазначеної суми.
З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України погоджується з наданою судами правовою оцінкою про безпідставність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (436/95)
за оспорюваним рішенням.
А тому процесуальних підстав для скасування оскаржуваних постанови та ухвали судів першої і апеляційної інстанцій не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська відхилити.
2. Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2007 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2009 у справі № А27/371 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: М.І. Костенко
судді: Н.Є. Маринчак
Є.А. Усенко