ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" червня 2012 р. м. Київ К/9991/56369/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області на постанову Оратівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2010 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Оратівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2011 року, позовні вимоги задоволено. Визнано дії Управління при проведенні у 2010 році перерахунку пенсії неправомірними. Зобов'язано Управління здійснити перерахунок, призначеної ОСОБА_4 пенсії за віком з 01 серпня 2010 року відповідно до вимог ст.. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, при цьому посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що спір між позивачем та відповідачем виник з приводу застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивачу, спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 4096/02-01 (v_039203-09) . Інші обставини справи щодо права позивача на перерахунок пенсії, сторонами не оскаржувались.
Частиною 2 ст. 5 вищеназваного Закону встановлено, що виключно цим Законом (1058-15) регулюються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Використання при перерахунку пенсії позивачці спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 4096/02-01 (v_039203-09) неправомірне, оскільки названий документ не є нормативно-правовим актом, регулюючим спірні правовідносини, не зареєстрований в Міністерстві Юстиції та суперечить Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(ст. ст. 40, 42) .
При перерахунку пенсії слід застосовувати норми, викладені у ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, а саме 31 березня 2010 року.
Також суди дійшли висновку про безпідставність доводів відповідача про те, що будь-яких рішень про відновлення дії ст.ст. 40,42 вказаного Закону після визнання неконституційними внесених до них змін, не приймалось, так як згідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тому, чинною на час звернення слід вважати редакцію вказаних норм, яка існувала до внесення визнаних неконституційними змін до Закону (1058-15) .
Колегія суддів вважає такі висновки судів помилковими та вбачає за доцільне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 -ІV в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, у разі якщо застраховано особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058 -ІV.
Як зазначено в ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 -ІV цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.
Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, та і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
За змістом ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 -ІV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.
З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області задовольнити.
Постанову Оратівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2010 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2011 року скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 -відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15) .