ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" травня 2012 р. м. Київ К/9991/30725/11
( Додатково див. ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду (rs15023079) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді -доповідача Бим М.Є.
суддів: Харченка В.В., Чалого С.Я.
при секретарі: Тімановській О.М.
за участю представників:
Мінприроди України -Носкової М.А.
ТОВ «Переробка технічних відходів»-Кірічевської О.І.
та директора ТОВ «Переробка технічних відходів»-Кутіна В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Міністерства екології та природних ресурсів України на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2011 року у справі №2а-6122/10/1870 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Переробка технічних відходів»до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про скасування наказу, -
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ «Переробка технічних відходів»звернулось до суду з позовом, в якому просить скасувати наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (правонаступником якого є Міністерство екології та природних ресурсів України) від 4 червня 2010 року №232 в частині анулювання ліцензії серії "АВ" №081455, що була видана позивачу 6 квітня 2006 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачем фактично ніяка перевірка діяльності товариства не проводилась. При прийнятті рішення про анулювання ліцензії було порушено норми ст. 21 Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та п. 5.16. спільного Порядку контролю додержання Ліцензійних умов, в яких йдеться про те, що вирішення питань про анулювання ліцензії здійснюється Мінприроди з обов'язковим запрошенням ліцензіата або його представників. Рішення про анулювання ліцензії відповідачем було прийняте без складання відповідного документу, який може бути підставою для анулювання ліцензії. Вказує, що спірний Наказ №232 від 04.06.2010 грубо порушує норми, встановлені Постановою КМУ від 21.05.2009 № 502 (502-2009-п) , яка зобов'язує органи, які здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, видавати суб'єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, а також приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень. Однак, Мінприроди не було надано ніякого припису про усунення недоліків, а одразу застосовано санкції у вигляді анулювання ліцензії. Враховуючи вищенаведене, позивач просив позов задовольнити.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2011 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі Міністерство екології та природних ресурсів України просить скасувати зазначені судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В запереченнях на касаційну скаргу ТОВ «Переробка технічних відходів»просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального та матеріального права, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "ПТВ" 09.03.2006 отримало ліцензію на здійснення господарських операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, захоронення), строк дії цієї ліцензії до 11 липня 2011 року. До ліцензії видано перелік видів небезпечних відходів, на поводження з яким вона видана.
З копії наказу Мінприроди № 172 від 22.04.2010, яким затверджено План-графік перевірок додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами на ІІ квартал 2010 року вбачається, що відповідачем була запланована перевірка позивача, а відповідно до наказу №200 від 11.05.2010 та посвідчення про право планової перевірки ліцензіата від 11.05.2010 №12-п/10 для здійснення цієї перевірки було сформовано комісію в складі трьох осіб.
Із копії поштового конверта та копії листа Мінприроди від 30.04.2010 №1513/09/3-7 (а.с. 10) слідує, що відповідач повідомляв позивача про проведення планової перевірки на відповідність додержання ліцензійних умов, встановлених для проводження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, яка була запланована з 12 по 21 травня 2010 року.
Разом з цим, відправлено цей лист було з Києва лише 6 травня 2010 року, тобто менше ніж за 10 днів до початку перевірки.
Також судом встановлено, що планова перевірка додержання ліцензіатом ліцензійних умов, на яку йдеться посилання у листі Мінприроди не проводилася. TOB "ПТВ" не було ознайомлено з Наказом про перевірку та з будь-якими іншими документами, на підставі яких повинна проводитись перевірка.
Так, як вбачається з копії Акта перевірки, наданого відповідачем, він підписаний лише головою комісії -Єременко М.В., та членами комісії -Вороніним С.Б. та Шевченко Є.І. Немає у ньому підпису директора Товариства -Кутіна В.М. Окрім того, даний Акт не містить даних про дату його складання та номеру.
Окрім того, з копії оскаржуваного наказу від 4 червня 2010 року №232 вбачається, що Товариству анульовано ліцензію на підставі Акта про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов.
У зв'язку з цим слід зазначити, що даний Акт також підписаний лише головою комісії - Єременко М.В., та членами комісії -Вороніним С.Б. та Шевченко Є.І. Немає у Акті підпису директора Товариства -Кутіна В.М. про ознайомлення з ним та про отримання копії. Окрім того, даний Акт не містить даних про дату його складання та номеру.
Крім того, в Акті взагалі не вказано які саме порушення було допущено ліцензіатом щодо ліцензійних умов та посилання на конкретні пункти, розділи, статті нормативно-правових актів.
В Акті зазначається, що в ході перевірки встановлено суттєву невідповідність полігону вимогам СНиП 2.01.28-85 "Полигоны по обезвреживанию и захоронению токсичных промышленных отходов. Основные положения по проектированию" М.1985, зокрема визначеним п.3 (технічні характеристики), що не допускає його використання для зберігання небезпечних відходів (зафіксовано також фотоматеріалами).
Однак, в самому Акті не відображено ніяких додатків до нього.
Запису про те, що керівник ліцензіата ознайомлений, але відмовився підписати акт перевірки не має.
18 червня 2010 року на адресу позивача надійшов лист Мінприроди від 08.06.2010 за вихідним № 2092/06/3-7, яким повідомлялось, що Ліцензійною комісією біло прийнято Рішення про анулювання ліцензії TOB "ПТВ" на провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами серія "AB" №081455, яка була видана відповідачем 06.04.2006. Також у листі зазначалось, що вищезазначене Рішення було прийнято на підставі Акта планової перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов, яким було виявлено неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов провадження ліцензійної діяльності із здійснення операцій у сфері поводження із небезпечними відходами. Однак, сам Наказ №232 від 04.06.2010 до TOB "ПТВ" не надходив, оскільки не був доданий до цього листа, хоча в листі і було зазначено, що наказ є додатком до нього.
Разом з цим, копією Акта розкриття поштового відправлення в день отримання листа Мінприроди від 08.06.2010 № 2092/06/3-7 "Щодо анулювання ліцензії" 18.06.2010. і копією поштового конверта, підтверджується відсутність в поштовому відправленні додатку до листа. Керівник підприємства позивача 18.06.2010 звертався письмово з клопотанням надати копію наказу № 232 від 04.06.2010 "Щодо видачі та анулювання ліцензій" та направляв копію вищевказаного Акта розкриття поштового відправлення.
Однак, як було встановлено судом, відповіді отримано не було.
Також слід зазначити, що з копії акта приймання в експлуатацію державною приймальною комісією завершеного будівництвом обєкту полігон золовидалення та захоронення не утилізованих відходів був введений в експлуатацію 17.07.1982.
З копій висновку Сумської обласної санітарно-епідеміологічної станції від 03.02.2010 № 02-1/7 та № 02-1/2, акта перевірки дотримання санітарного законодавства від 26.01.2010, протоколу № 2 експертного підрозділу Сумської обласної СЕС вбачається можливість подальшої експлуатації полігону, яким користується позивач, для подальшої експлуатації для захоронення відходів, оскільки полігон відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України. Також Сумською обласною СЕС було погоджено "Реєстрова картка об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів ТОВ "ТПВ".
Копіями висновку державної екологічної експертизи щодо проекту організації робіт на полігоні золовидалення та захоронення неутилізуємих відходів ІІІ-ІV класу, екологічного висновку та висновку на проект будівництва № 285 від 20.11.2003 підтверджується можливість організації робіт на полігоні, потужність якого становить 100 000 тонн. Максимальне розрахункове навантаження на полігон складає 4000 тонн на рік.
11.11.2009 відповідачем було надано позивачеві дозвіл № 5911000000-63 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами терміном на 10 років, тобто до 11.11.2019.
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України було надано ТОВ "ПТВ" дозвіл № 1 від 25.03.2009 на розміщення відходів на полігоні та наведений перелік і кількість дозволених до розміщення відходів на рік, яка по всім зазначеним пяти показникам (два 3 класу небезпеки і три 4 класу) становить не менше 650 тонн на рік.
З копій актів перевірок Мінприроди України та його органів (в тому числі і за участі державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища С.Б. Вороніна) перевірки позивача здійснювалися в 2008 та 2009 роках, однак підстав для висновку про неможливість ліцензіата виконувати ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами жодного разу виявлено не було. Всі виявлені під час тих перевірок недоліки були вказані в приписах, які позивачем були виконані.
У відповідності до п. 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524 (1524-2006-п) , Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.
Згідно п.п. 31 п. 4 Положення (1524-2006-п) , Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства державний контроль за додержанням правил, нормативів, норм, лімітів, квот, умов дозволів та ліцензійних умов у сфері використання та охорони природних ресурсів (землі, надр, поверхневих та підземних вод, атмосферного повітря, лісів, тваринного і рослинного світу та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України), вимог екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.
Відповідно до п. 3 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 № 1698 (1698-2000-п) , Мінприроди є органом ліцензування, який видає ліцензії на збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини (згідно з переліками, які визначаються Кабінетом Міністрів України), операції у сфері поводження з небезпечними відходами; заготівлю та утилізацію відпрацьованих хімічних джерел струму.
У відповідності до ст. 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) .
Спеціально уповноважений орган з питань ліцензування здійснює позапланові перевірки додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування лише на підставі надходження до нього в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення вимог законодавства у сфері ліцензування, або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень органом ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування.
За результатами перевірки спеціально уповноважений орган з питань ліцензування протягом п'яти робочих днів з дня закінчення перевірки складає акт у двох примірниках. Один примірник акта видається керівнику органу ліцензування, діяльність якого перевірялася, другий - зберігається спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.
У разі виявлення порушень органом ліцензування законодавства у сфері ліцензування спеціально уповноважений орган з питань ліцензування не пізніше ніж за п'ять робочих днів з дати складання акта перевірки видає розпорядження про усунення органом ліцензування порушень законодавства у сфері ліцензування.
Орган ліцензування, який одержав розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, зобов'язаний в установлений у розпорядженні строк подати спеціально уповноваженому органу з питань ліцензування інформацію про усунення виявлених порушень.
Контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Планові перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться не частіше одного разу на рік.
За результатами перевірки орган ліцензування в останній день перевірки складає акт у двох примірниках. Один примірник видається керівнику юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, який перевірявся, другий - зберігається органом ліцензування.
Орган ліцензування не пізніше п'яти робочих днів з дати складання акта перевірки порушень ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов або приймає рішення про анулювання ліцензії.
Ліцензіат, який одержав розпорядження про усунення ним порушень ліцензійних умов, зобов'язаний в установлений у розпорядженні строк подати до органу ліцензування інформацію про усунення порушень.
Державні контролюючі органи та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень ліцензійних умов зобов'язані повідомити про ці порушення орган ліцензування.
У відповідності до статті 21 цього ж Закону, підставами для анулювання ліцензії є: заява ліцензіата про анулювання ліцензії; акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - підприємця; акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності; акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.
Орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, яке вручається (надсилається) ліцензіату із зазначенням підстав анулювання не пізніше трьох робочих днів з дати його прийняття.
Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов здійснюється органом ліцензування з обов'язковим запрошенням ліцензіата або його представників.
Рішення про анулювання ліцензії набирає чинності через тридцять днів з дня його прийняття, крім рішень про анулювання ліцензій, прийнятих згідно з поданою заявою ліцензіата про анулювання ліцензії та в разі смерті ліцензіата (фізичної особи - підприємця), які набирають чинності з дня їх прийняття.
У разі анулювання ліцензії на підставі акта про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов, акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності, акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов суб'єкт господарювання може одержати нову ліцензію на право провадження цього виду господарської діяльності не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення органу ліцензування про анулювання попередньої ліцензії.
Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
Пунктом 4 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
У відповідності до п. 5 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини (за переліками, які визначаються Кабінетом Міністрів України), затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 22 березня 2005 року № 21/104, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2005 року за №368/10648 (z0368-05) , результати перевірки ліцензіата оформлюються актом перевірки. Акт перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов складається у двох примірниках за встановленою формою (додаток 3).
Один примірник акта перевірки видається керівнику (уповноваженому представнику) ліцензіата (юридичної особи), ліцензіату (фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності), який перевірявся, другий зберігається в органі контролю, який здійснював перевірку.
Усі примірники акта підписуються особами, які проводили перевірку. Керівник ліцензіата (юридичної особи) або його уповноважений представник особисто засвідчує, що ознайомлений з актом перевірки і отримав один примірник, ставить свій підпис, дату та печатку суб'єкта господарювання.
Ліцензіат (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності) засвідчує, що ознайомлений з актом перевірки і отримав один примірник, ставить свій підпис та дату.
Для філій та інших відокремлених структурних підрозділів уповноважений представник ліцензіата ставить свій підпис, дату та печатку (за наявності).
Порушення, викладені в акті перевірки, повинні мати посилання на конкретні пункти, розділи, статті нормативно-правових актів. Довільне викладення або тлумачення вимог нормативно-правових актів не допускається.
У разі відмови ліцензіата підписати акт перевірки, комісія робить відповідний запис у акті про те, що керівник ліцензіата (юридичної особи) або його уповноважений представник, або ліцензіат (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності) з актом ознайомлений і від підпису відмовився.
Керівник ліцензіата або його уповноважений представник має право під час складання акта перевірки дати письмові пояснення та викласти зауваження щодо змісту акта та проведення перевірки. Пояснення ліцензіата є невід'ємною частиною акта перевірки.
Датою складання акта перевірки є дата підписання акта перевірки головою, членами комісії та керівником (заступником) ліцензіата.
У разі створення з боку ліцензіата перешкод щодо проведення перевірки, уникнення від перевірки або відмови ліцензіата в доступі комісії з перевірки на свою територію, до будівель, споруд та інших приміщень, щодо ознайомлення з необхідними документами орган контролю, який повинен був провести дану перевірку, протягом трьох робочих днів з дати початку її проведення (зазначеної у розпорядчому документі на проведення перевірки) складає акт в двох примірниках про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом контролю.
У разі виявлення порушень Ліцензійних умов, орган контролю не пізніше десяти робочих днів з дати складання акта перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, яке надсилається ліцензіату з повідомленням про вручення, або орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії.
Розпорядження органу контролю про усунення порушень вимог Ліцензійних умов є обов'язковим для виконання ліцензіатом.
Інформація про виконання розпорядження направляється у письмовій формі до органу контролю у термін, визначений у розпорядженні.
У разі невиконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов та/або ненадання ним у встановлений термін інформації, передбаченої пунктом 5.8 Порядку, орган контролю складає акт про невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, який є підставою для анулювання ліцензії.
Акт про невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов також може бути складений за результатами позапланової перевірки.
Підставами для анулювання ліцензії, зокрема, є:
неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності.
Неможливість ліцензіатом забезпечити виконання Ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності:
при провадженні господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами є відсутність спеціально відведених і відповідно обладнаних місць чи об'єктів для тимчасового зберігання небезпечних відходів; герметичної тари для тимчасового зберігання відходів I класу небезпеки чи спеціальної тари для тимчасового зберігання відходів II і III класу небезпеки; вантажно-розвантажувальних механізмів відповідно до класу небезпеки відходів та їх агрегатного стану; технічного обладнання відповідно до технологічного регламенту здійснення певного процесу;
при провадженні господарської діяльності із збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини є відсутність окремої території; відповідних складських приміщень, ваг, автоваг, вантажопідйомного обладнання; при необхідності пресового обладнання і лабораторного обладнання для визначення вологості.
Орган контролю складає акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов для певного виду господарської діяльності на підставі акта перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов, в якому зазначені відповідні порушення, у двох примірниках.
Мінприроди приймає рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, яке вручається (надсилається) ліцензіату із зазначенням підстав анулювання ліцензії не пізніше трьох робочих днів з дати його прийняття.
Рішення про анулювання ліцензії надсилається ліцензіату з повідомленням про отримання особисто (під особистий підпис або рекомендованим листом).
Повідомлення про анулювання ліцензії надсилається відповідним місцевим органам виконавчої влади, органам Державної податкової адміністрації України та територіальним органам Мінприроди.
Рішення про анулювання ліцензії реєструється у журналі обліку, сторінки якого повинні бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою, в якому ставиться дата та підпис ліцензіата про отримання рішення про анулювання ліцензії.
За результатами перевірок Мінприроди формується окремий пакет документів щодо кожного ліцензіата, який зберігається в ліцензійній справі ліцензіата.
Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі акта про встановлення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акта про невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов здійснюється Мінприроди з обов'язковим запрошенням ліцензіата або його представників.
У разі неявки ліцензіата або його представників на розгляд питання про анулювання ліцензії, у випадках, коли обов'язковість присутності ліцензіата передбачена законодавством, розгляд питання здійснюється без їх участі з обов'язковою відміткою в протоколі номера документа, що підтверджує направлення повідомлення ліцензіату.
Отже, оскільки спірний наказ було прийнято з порушенням вищевказаних нормативно-правових актів, тому правильним є висновок судів попередніх інстанцій про його необґрунтованість.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Міністерства екології та природних ресурсів України - залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя
М.Є. Бим