ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" травня 2012 р. м. Київ К/9991/14327/11
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs4715254) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівГашицького О.В. Мороз Л.Л. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення (далі -УПСЗН) Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за касаційною скаргою УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від
27 травня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У березні 2009 року ОСОБА_4 у Дебальцевському міському суді Донецької області пред'явила позов до УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини -ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якого одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області державна допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
Просила стягнути недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру цієї державної допомоги, визначеного статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично отриманих позивачкою сум цієї допомоги за вказаний період.
Дебальцевського міського суду Донецької області від 27 травня 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2009 року, позов ОСОБА_4 до УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку частково задоволено.
Стягнуто з УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_4 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною -сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку за період з 9 липня по 30 вересня 2007 року у розмірі 906,70 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є матір'ю дитини -ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, після народження якого вона перебуває на обліку в УПСЗН Дебальцівської міської ради Донецької області та, відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) .
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07) № 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у попередній редакції відновлена. Тобто, з часу прийняття цього рішення позивач знову набула право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій установлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", чим порушив указане право позивача.
За приписами статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
ОСОБА_4 пропустила строк звернення до суду з вимогами про визнання дій протиправними, зобов`язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Відповідач не наполягав на застосуванні наслідків пропуску строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів особи, а тому, суд першої інстанції правильно задовольнив позов позивача поза межами річного строку.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від
27 травня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку -без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді
Горбатюк С.А.
Гашицький О.В.
Мороз Л.Л.