ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" травня 2012 р. м. Київ К/9991/34341/11
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (rs12184675) ) ( Додатково див. ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs16186028) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В. Леонтович К.Г. Мороз Л.Л.
секретар судового засідання -Хребтова О.В.
розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 1 листопада 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим до Відкритого акціонерного товариства «Керчгаз» про стягнення коштів, -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим (Інспекція) звернулась до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Керчгаз»(Товариство) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 3 107 406, 00грн.
Зазначали, що Інспекцією було прийняте Рішення № 022 від 10 березня 2009 року «Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін»про вилучення у ВАТ «Керчгаз»в дохід Державного бюджету економічних санкцій у розмірі 1 035 802, 00грн. та штрафу за порушення державної дисципліни цін у розмірі - 2 071 604, 00, оскільки відповідачем за період з 01.10.2007 року до 01.07.2008 року було завищено закупівельну вартість газу скрапленого, а також проводився відпуск газу скрапленого споживачам, які не мають зареєстровані у в установленому порядку газобалонні установки, в результаті чого були порушені вимоги п.22, п.24, п.25 Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з поставки скрапленого вуглекислого газу для потреб населення та інших споживачів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1790 (1790-2003-п) (Правила №1790).
Посилаючись на те, що відповідач в добровільному порядку не сплачує економічні санкції згідно з вказаним Рішенням, просили позов задовольнити, стягнути з ВАТ «Керчгаз» в дохід Державного бюджету України суму економічної санкції в розмірі 3 107 406, 00грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 1 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Інспекція, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 18.09.2008 року по 29.09.2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим проведено позапланову перевірку відповідача з питань дотримання порядку форсування та застосування цін на скраплений газ, який реалізується населенню для побутових потреб.
29.09.2008 року за результатами перевірки складено Акт № 0361, яким встановлено, що ВАТ «Керчгаз»в період з 01.10.2007 року до 01.07.2008 року було завищено закупівельну вартість газу скрапленого, а також проводився відпуск газу скрапленого споживачам, які не мають зареєстровані у в установленому порядку газобалонні установки, в результаті чого були порушені вимоги п.22, п.24, п.25 Правил №1790.
10 березня 2009 року на підставі Акту перевірки, керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідачем прийнято рішення № 022 про застосування до ВАТ «Керчгаз»економічних санкцій в сумі 3 107 406, 00 грн.
Підставою для звернення позивача до суду з адміністративним позовом про стягнення економічних санкцій стало рішення про застосування економічних санкцій № 022 від 10.03.2009р.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції, а з його висновками погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Рішення № 022 від 10.03.2009р. Про застосування до відповідача економічних санкцій було предметом розгляду у суді та за наслідками чого прийнято постанову, якою встановлено його протиправність та скасовано.
Колегія суддів вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не сплачено економічні санкції за рішенням № 022 від 10.03.2009 року, яке було оскаржено в судовому порядку. Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.11.2009р. у справі № 2а-8010/09/6/0170 за позовом ВАТ «Керчгаз»до Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та скасування припису, скасування рішення про застосування економічних санкцій № 022 від 10.03.2009 року, адміністративний позов задоволено повністю. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2010р. зазначена постанова залишена без змін.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Беручи до уваги зазначені обставини та наведені вимоги закону, колегія суддів вважає, що суди обґрунтовано дійшли висновку про відмову у стягненні санкцій.
Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують та не дають підстав вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 1 листопада 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеному ст.ст. 237- 239 КАС України.
Судді:
з оригіналом згідно
помічник судді А.О. Кулеша
Суддя О.В. Калашнікова