ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" травня 2012 р. м. Київ К/9991/89682/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого суддіГоловчук С.В. (суддя-доповідач),суддівЛиски Т.О., Ліпського Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України (далі -УПФУ) в Інгулецькому районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2008 року ОСОБА_4. звернулась до суду з позовною заявою до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати доплату до пенсії. Позивач зазначив, що є дитиною війни та відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на відмову відповідача проводити нарахування та виплату вказаного підвищення до пенсії, просила поновити строк звернення до суду, стягнути з УПФУ в Інгулецькому районі м.Кривий Ріг Дніпропетровської області недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу з січня 2006 року по жовтень 2008 року в сумі 3605,50 грн та зобов'язати останнього надалі нарахувати зазначену допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року позов задоволено частково. Визнано дії відповідача неправомірними щодо ненарахування позивачу державної соціальної допомоги як особі, яка має статус «дитина війни»з 09 липня 2007 року. Зобов'язано УПФУ в Інгулецькому районі м.Кривий Ріг Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 09 липня 2007 року, згідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2009 року змінено постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року, абзац другий та третій резолютивної частини якої викладено в наступній редакції: «Визнати неправомірними дії УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_4 пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до 01 жовтня 2008 року, розрахованої відповідно до вимог частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати у період липня-грудня 2007 року та травня - вересня 2008 року. Зобов'язано УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області донарахувати і виплатити ОСОБА_4 недоотриману нею суму пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до 01 жовтня 2008 року, розрахованої відповідно до вимог частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати у період липня-грудня 2007 року та травня - вересня 2008 року, за відрахуванням отриманих сум у період травня-вересня 2008 року.
У касаційній скарзі відповідач порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій. Зазначає, що судами порушено норми матеріального права, зокрема, неправильно застосовано статтю 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Звертає увагу на те, що порядок розрахунку мінімальної пенсії за віком не може бути застосований для нарахування підвищення до пенсії дітям війни. Вказує, що чинним законодавством не визначено за рахунок яких коштів і джерел повинно здійснюватись нарахування та виплату вказаного підвищення.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни та отримує пенсію за віком.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діяла до 01 січня 2007 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12)
), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
пункт 12 статті 71 та статтю 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
внесено зміни до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12)
) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, - 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
також були визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 (v010p710-08)
року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій, частково задовольняючи позов, правильно визнали, що позивач має право на перерахунок пенсії з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема, не визначення поняття «мінімальна пенсія за віком», правильність висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Станом на 09 липня 2007 року розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14 прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, тому підстав для скасування ухвалених судових рішень колегія суддів не вбачає.
Відповідно до частини першої ст. 224 КАС України, якщо суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення -без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривий Ріг Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2009 року та змінену нею постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
Судді
|
С.В. Головчук
Т.О. Лиска
Д.В. Ліпський
|