ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" травня 2012 р. м. Київ К/9991/54993/11
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs16127395) )
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області про визнання дій неправомірним та перерахунок пенсії за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області на постанову Жданівського міського суду Донецької області від 24 березня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2011 року,
в с т а н о в и л а:
В лютому 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що отримує пенсію за віком та продовжує працювати. 1 квітня 2010 року управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області всупереч вимогам статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV (1058-15) ) провело перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, який був уже застосований відповідачем при попередньому перерахунку пенсії. 12 жовтня 2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Проте відповідач відмовив у цьому. Просив визнати протиправними рішення управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області щодо перерахунку пенсії з 1 квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, встановленого у розмірі 1197,91 грн.; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статей 40, 42 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, встановленого у розмірі 1650,43 грн., та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією з 1 квітня 2010 року по дату перерахунку.
Постановою Жданівського міського суду Донецької області від 24 березня 2011 року позов ОСОБА_1 було задоволено повністю. Зобовязано управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, встановленого у розмірі 1650,43 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2011 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області залишено без задоволення, а постанову Жданівського міського суду Донецької області від 24 березня 2011 року - без змін.
Вказуючи на допущені, на думку управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, відповідач просить скасувати постановлені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судом першої інстанції встановлено, що позивач 30 березня 2010 року звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 40, 42 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Проте управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області провело перерахунок пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, який був уже застосований відповідачем при призначенні позивачу пенсії.
Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, послалися на ті обставини, що відповідно частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV для визначення заробітної плати для обчислення береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).
За змістом частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року»означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.
Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп);
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.
Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).
У частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Отже, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 42 Закону № 1058-IV повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням, тому висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.
За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області задовольнити.
Постанову Жданівського міського суду Донецької області від 24 березня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2011 року скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області про визнання дій неправомірним та перерахунок пенсії відмовити.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
Юрченко В.В.
Амєлін С.Є.
Кобилянський М.Г.