ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" травня 2012 р. м. Київ К/9991/12645/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Конюшка К.В. Леонтович К.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народжені.
В позові зазначала, що відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» вона має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яку у 2007 -2008 роках у відповідних розмірах не отримувала, оскільки відповідач нараховував зазначену допомогу не у відповідності з цим Законом (2811-12)
, що призвело до порушення її прав.
Під час розгляду справи позивач уточнила позовні вимоги, просить стягнути з Южноукраїнської міської ради Миколаївської області недоотриману суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з грудня 2007 року по грудень 2008 року.
Постановою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 24 червня 2009 року позов задоволено.
Поновлено ОСОБА_4 пропущений строк для звернення до суду. Визнано бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області щодо проведення перерахунку розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку-протиправною. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з грудня 2007 року по грудень 2008 року включно, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», в редакції, що діяла в спірний період, у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлених на грудень 2007 року статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», на січень-грудень 2008 року статтею 58 Закону України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Стягнуто з місцевого бюджету на користь ОСОБА_4 7,50 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області задоволено частково. Постанову Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 24 червня 2009 року скасовано, та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.
Визнано відмову Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області в нарахуванні та виплаті ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року-неправомірною. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, згідно вимогам ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого статтею 58 Закону України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» з урахуванням проведених виплат. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням апеляційного суду Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить його скасувати і постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має неповнолітню дитину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала на обліку у відповідача та отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначені обставини визнані сторонами.
Разом з цим, при нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
У період 2008 року виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилась відповідачем відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
.
Задовольняючи позов частково суди попередніх інстанцій виходили з того, що бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була протиправною у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та з 22 травня по 31 грудня 2008 року згідно вимогам ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
З таким висновком не погоджується колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", у відповідності до якої (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Статтею 43 (в редакції, чинній на момент дії правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
пункт 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним).
Таким чином, з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
невиплата до Управлінням праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області позивачу допомоги в розмірах, встановлених статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", є протиправною.
У статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" визначено, що допомога виплачується у розмірі, не меншому прожиткового мінімуму, встановленого законом. Такий прожитковий мінімум в розрахунку на одну особу встановлений статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» і складає: з 1 січня -492,00 гривень, з 1 квітня -525,00 гривень, з 1 жовтня -532,00 гривень, для дітей віком до 6 років складає: з 1 квітня -463,00 гривень, з 1 жовтня -470,00 гривень.
Згідно зі статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 01 січня-526,00 грн., з 01 квітня-538,00 грн., з 01 липня-540,00 грн., та з 01 жовтня-557,00 грн.
Також, пунктом 23 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" було викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
При цьому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року (v010p710-08)
положення пункту 23 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (2811-12)
у період 2008 року такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) не визнавались.
Тобто ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є чинною, але також є чинними й вказані норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Правові норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
в редакції Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
у часі прийняті пізніше за ст. 43 Закону № 2240, вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому аналізуючи викладені обставини, враховуючи що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, судова колегія вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Порушень цієї норми з боку відповідача у 2008 році не встановлено, а тому вимоги позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цей період є безпідставними.
Оскільки судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідач наполягав на застосуванні положень статей 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України в частині відмови в задоволенні позову у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, то колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо того, що спір має бути вирішений в межах позовної давності.
Однак суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку задовольняючи позовні вимоги за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Вирішуючи даний спір, судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому їх рішення є незаконними та необґрунтованими і підлягають скасуванню з ухвалення нового рішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області -задовольнити.
Постанову Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 24 червня 2009 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року -скасувати та ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання провести перерахунок та виплатити недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з грудня 2007 року по грудень 2008 року включно - відмовити.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
з оригіналом згідно
помічник судді А.О. Кулеша