ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" травня 2012 р. м. Київ К/9991/62026/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Калашнікової О.В.,
Конюшка К.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду від 09 квітня 2010 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 15 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 по 31.12.2007, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
вона як мати малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Посилаючись на те, що вона отримує цю допомогу в розмірі, меншому, ніж передбачено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
, просила визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області в частині, що стосується відмови в проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 р. до 31.12.2007 р., зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області здійснити нарахування та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області суму коштів недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1171 грн. 10 коп.
Постановою Краснолуцького міського суду від 09 квітня 2010 року позов ОСОБА_2 задоволено частково: поновлено строк звернення до суду; визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у донарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26.10.2007 по 31.12.2007.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області донарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену, за період з 26.10.2007 по 31.12.2007, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 792,07 грн.
Постановою Апеляційного суду Луганської області від 15 червня 2011 року Постанову Краснолуцького міського суду від 09 квітня 2010 року змінено; виключено з абзацу четвертого резолютивної частини вказівку суду про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 недоплачену суму -715,07 грн.; в іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У поданій касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржуване рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 згідно з свідоцтвом про народження є матір'ю ОСОБА_3, дата народження -25.08.2007, у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Абзацом третім частини другої статті 56, пунктами 7, 14 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 року №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на 2007 рік зупинено і встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії зазначених вище положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
визнано такими, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вказує на обґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій в частині наявності у позивача з 26.10.2007 права на отримання допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судом не допущено.
Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області залишити без задоволення, а постанову Краснолуцького міського суду від 09 квітня 2010 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 15 червня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Л.Я. Гончар